Blog

8 najpiękniejszych „białych miasteczek” Andaluzji

Białe wioski i miasteczka, zwane po hiszpańsku „pueblos blancos”, są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów w krajobrazie południowej Hiszpanii. Zazwyczaj niewielkie, z wąskimi, brukowanymi uliczkami, są malowniczo położone na wzgórzach.

Większość z nich powstała w czasach panowania arabskiego na półwyspie Iberyjskim. Ściany domów bielono wówczas wapnem ze względu na jego właściwości odkażające i antybakteryjne. Biel odbija też ciepło słonecznych promieni, sprawiając, że wewnątrz jest chłodniej. Z czasem malowanie domów na biało stało się andaluzyjską tradycją, która pielęgnowana jest do czasów współczesnych.

Spośród kilkudziesięciu białych wiosek i miasteczek wybraliśmy 8, które słyną ze swojej urody. Lśniące bielą domki są w nich doskonałym tłem dla barwnych dekoracji kwiatowych, dla kolorowych płytek azulejos, dla błękitu nieba i bujnej śródziemnomorskiej roślinności.


FRIGILIANA
prowincja: Malaga

 

Wąskie brukowane uliczki wraz ze stromymi schodami pną się po zboczach wzgórza. Stojące wzdłuż nich białe domki mają pomalowane na niebiesko drzwi i okiennice. Dachy pokryte są ceglastym łupkiem. Z bielą murów kontrastują różnej wielkości donice pełne zielonych roślin, ziół, lawendy, bugenwilli, jaśminu. Poustawiane są przy domkach, na murkach, na balkonach lub wieszane na ścianach. W wielu miejscach rosną palmy, drzewka pomarańczowe i cytrusowe.

frigilianafrigilianafrigiliana

1-3.


Taka jest Frigiliana, najbardziej malownicze białe miasteczko na Costa del Sol, starannie pielęgnowane przez swoich mieszkańców. Położone na wysokości 300 metrów n.p.m. w paśmie gór Sierra de Almijara oddalone jest jedynie 7 km od wybrzeża i popularnego wakacyjnego kurortu Nerja.

frigiliana

4.


Miasteczko ma bogatą historię. Jego najstarsza część – Barrio Morisco – to dawna mauretańska osada. Kręte i wąskie uliczki wyłączone są tu z ruchu samochodowego. W ich labiryncie nietrudno się zgubić... Z dawnego arabskiego zamku Castillo de Lízar z IX wieku pozostały ruiny, z których rozciąga się wspaniała panorama miasta, jego górskich okolic oraz morskiego wybrzeża. Z wpływami kultury arabskiej przenikają się wpływy kultur chrześcijańskiej i żydowskiej. Na fundamentach meczetu w XVII wieku zbudowano kościół Iglesia de San Antonio de Padua. Warto zwrócić uwagę również na pałac hrabiów, czyli El Palacio de los Condes de Frigiliana z XVI wieku, w którym znajduje się obecnie fabryka melasy, a także Fuente Vieja – murowany, dekorowany szlacheckim herbem wodopój z XVII wieku.

frigilianafrigilianafrigiliana

5-7.


Dość niezwykłą atrakcją Frigiliany są uliczne, automatyczne teatrzyki. Wykonane przez niemieckiego lalkarza znajdują się w kilku miejscach w miasteczku. Jeśli wrzucimy do nich monetę przez szklaną witrynę zobaczymy poruszające się w środku lalki, które opowiadają historię związaną z przeszłością Frigiliany.

Na turystów czeka też mnóstwo sklepików z pamiątkami i rękodziełem. W barach i restauracjach można spróbować wyśmienitych tapas i regionalnych potraw. Przysmakiem jest „el choto”, czyli mięso z młodej kozy. Warto skosztować też „migas manchegas” – okruchów chleba z mięsem lub kiełbasą chorizo, „batata con miel”, czyli słodkiego ziemniaka oraz „miel de caña” – syropu wytwarzanego z trzciny cukrowej.

 

 

 

OLVERA
prowincja: Kadyks

olvera

8.


Miasteczko Olvera położone jest na wysokim wzgórzu, w otoczeniu rozległych gajów oliwnych. Ponad dachami białych domków wyrasta sylwetka kościoła z dwoma wieżami i zamek na skale.

olveraolveraolvera

9-11.


Miasteczko najlepiej poznawać wędrując jego wąskimi i zadbanymi uliczkami. Niektóre dopasowują się łagodnie do stoku, inne pną się ostro pod górę osiągając nawet 25% nachylenia. Jedną z najpiękniejszych jest calle Calzada, deptak z długimi schodkami, który prowadzi na szczyt wzgórza. Stoi tam okazały neoklasyczny kościół Nuestra Señora de la Encarnación wzniesiony w latach 1822-1843 na fundamentach dawnego arabskiego meczetu.

12. olvera kampery hiszpaniaolvera

12-13.


Do kościoła przylega największy plac w mieście – Plaza de la Iglesia. Z niego można dostać się na skałę, na której wznosi się średniowieczny zamek obronny Castillo de Olvera. Zbudowany przez Maurów pod koniec XII wieku był częścią umocnień Emiratu Grenady. W 1327 roku zdobyły go wojska chrześcijańskie Alfonsa XI. Dziś z jego murów i wieży można podziwiać szeroką panoramę miasta i okolic. Widać plac przed kościołem i sam kościół, widać lśniące bielą domy kryte ceglaną dachówką, a wokół miasteczka gaje oliwne. Oliwa pozyskiwana z tysięcy rosnących tu drzewek uznawana jest za jedną z najlepszych w Andaluzji. Nie można stąd wyjechać nie zaopatrując się przynajmniej w jedną butelkę...

olvera

14.


 

 

ARCOS DE LA FRONTERA
prowincja: Kadyks

arcos de la frontera

15.


Pośrodku szerokiej zielonej doliny otoczonej rozległymi górami wyrasta wapienna skała, a na niej „białe miasteczko” Arcos de la Frontera – jedno z najpiękniejszych miasteczek południa Hiszpanii. Jego historia sięga czasów starożytnych, gdy znajdowała się tu rzymska kolonia. Za panowania Maurów osada nazwana Medina Ar-Kosch stała się jedną z najważniejszych fortec w okolicy. W 1264 roku zdobyły ją wojska katolickie króla Alfonsa X Mądrego.

arcos de la fronteraarcos de la fronteraarcos de la frontera

16-18.


By poznać miasto i jego bogatą historię trzeba zanurzyć się w labirynt wąskich i stromych uliczek, pełnych uroczych zaułków, kawiarenek i gwarnych barów tapas. Wśród olśniewająco białych domów swoimi ozdobnymi fasadami wyróżniają się XVIII-wieczne pałace miejscowych arystokratów. W wielu miejscach budynki po przeciwnych stronach uliczek połączone są w górze łukami.

arcos de la fronteraarcos de la frontera

19-20.


Nad białą zabudową górują dwa kościoły. Gotycki kościół św. Piotra Apostoła (Iglesia de San Pedro Apóstol) słynie z ołtarza głównego z XVI w., rzeźbionego w drewnie i pozłacanego. Okazałą Bazylikę Wniebowzięcia Matki Boskiej (Iglesia Parroquial de Santa María de la Asunción) zbudowano na przełomie XV i XVI wieku na miejscu dawnego meczetu. W XVIII wieku dodano do niej wieżę, która do dziś pozostała nieukończona. Niedaleko bazyliki wznosi się XV-wieczny zamek Castillo de los Arcos zbudowany na miejscu arabskiej budowli. Dziś stanowi własność prywatną i jest niedostępny dla zwiedzających, dlatego tylko z zewnątrz można zobaczyć jego masywne mury i wieże.

arcos de la fronteraarcos de la frontera

21-22.


Z placu przed bazyliką prowadzi wejście na balkon widokowy. Można stanąć tuż na krawędzi 150-metrowego urwiska, spojrzeć na płynącą w dolinie i oplatającą miasto rzekę Guadalete, na równiny z gajami oliwnymi i pomarańczowymi, i jeszcze dalej, na wzgórza Sierra de Grazalema...

 

 

 

VEJER DE LA FRONTERA
prowincja: Kadyks

vejer de la frontera

23.


Vejer de la Frontera położone jest na mającym 190 m wysokości wzgórzu, niecałe 10 km od wybrzeża Atlantyku. Widać stąd ocean, a w pogodne dni nawet wybrzeże Maroka.

vejer de la fronteravejer de la frontera

24-25.


Niezwykły, magiczny klimat miasteczka tworzy labirynt wąskich, brukowanych uliczek i uroczych zakątków. Życie wydaje się tu biec wolniejszym rytmem, a w porze sjesty panuje cisza i wszechobecny spokój. Podczas spaceru warto podejrzeć wewnętrzne dziedzińce bielonych domków, z mnóstwem roślin w donicach i pięknymi płytkami azulejos. Najpiękniejsze z nich są udostępniane zwiedzającym w Palacio Castrillón i Casa de las Viudas , a także XVIII-wiecznym pałacyku Casa del Mayorazgo, gdzie na dwóch patiach ustawiono prawie 450 donic pełnych zieleni i kolorowych kwiatów.

vejer de la fronteravejer de la fronteravejer de la frontera

26-28.


Miasto pamięta czasy Fenicjan, Kartagińczyków i Rzymian, później przez ponad 550 lat pozostawało pod panowaniem arabskim, dlatego nie brakuje w nim zabytków z dawnych wieków. Starówkę otaczają mury z wieżami, zachowały się też cztery średniowieczne bramy. W najwyższym punkcie miasta, na miejscu dawnego meczetu, znajduje się kościół Boskiego Zbawiciela (Divino Salvador) z XIV-XV wieku z ołtarzem z drewna cedrowego i zamek z XIV wieku zbudowany na pozostałościach arabskiej fortyfikacji z X wieku.

vejer de la fronteravejer de la frontera

29-30.


Po spacerze odpocząć można w jednym z najpiękniejszych miejsc miasteczka, placu Plaza de España. W cieniu ogromnych palm znajduje się tu fontanna bogato zdobiona kolorowymi płytkami azulejos. Strumienie wody tryskają między innymi z... porcelanowych żab. Wokół placu restauracje serwują lokalną kuchnię i miejscowe wina...

 

 

 

SETENIL DE LAS BODEGAS
prowincja: Kadyks

setenil de las bodegas

31.


Setenil de las Bodegas zdecydowanie wyróżnia się wśród „białych miasteczek” Andaluzji. Położone jest nie na wzgórzu ale w wąskim, skalistym kanionie rzeki Trejo. Domy zbudowane są na kilku poziomach. Te najwyżej stoją bezpośrednio na potężnych skałach, te niżej są do skał przylepione lub dosłownie wbudowane pod skalne nawisy. Niesamowite wrażenie robi spacer po krętych uliczkach, które częściowo lub całkowicie nakryte są skalnym okapem ważącym tysiące ton. W wielu miejscach uliczki są tak wąskie, że budynki z przeciwnych stron niemal stykają się ze sobą.

setenil de las bodegassetenil de las bodegassetenil de las bodegas

32-34.


Spacerując po miasteczku warto zwrócić uwagę na kilka zabytków z dawnych wieków – kaplicę św. Benedykta, stary ratusz i wieżę z przełomu XII i XIII wieku pozostałą po arabskim zamku. Jest na niej doskonały punkt widokowy na okolicę. W górnej części wąwozu stoi gotycki kościół Señora de la Encarnación, jedyny budynek w miasteczku nie mający białej elewacji.

setenil de las bodegassetenil de las bodegas

35-36.


Setenil de las Bodegas kusi też odwiedzających swoimi atrakcjami kulinarnymi. Słynie z najsmaczniejszych w całej Hiszpanii kiełbasek chorizo i lokalnego wina wytwarzanego według starych receptur. Obu przysmaków można oczywiście spróbować na miejscu...

 

 

 

ZUHEROS
prowincja: Kordoba

zuheros

37.


Białe miasteczko Zuheros ukryte jest wśród pasma gór Sierra de la Subbética. By do niego dotrzeć trzeba pokonać wiele serpentyn drogi wijącej się wśród gajów oliwnych i wzgórz. Na jednym z nich zobaczymy już z daleka niskie, bielone domki. Na malowniczej wysokiej skale widać też ruiny średniowiecznego zamku. Budowę twierdzy rozpoczęli Maurowie w IX wieku i nazwali ją Sujayra. Zdobyta w 1241 roku przez wojska króla Kastylii Ferdynanda III została w późniejszych wiekach przekształcona w stylu renesansowym. Do dziś zachowały się tylko ruiny, w tym wysoka wieża z XII wieku. Z jej szczytu można ogarnąć spojrzeniem całą okolicę – z jednej strony wznoszą się wapienne szczyty gór, z drugiej łagodne wzgórza z gajami oliwnymi.

38. zuheros kampery hiszpaniazuheroszuheros

38-40.


Naprzeciwko zamku stoi kościół patronki miasta – Nuestra Señora de los Remedios z XVII wieku. Do zamku i kościoła przylega duży plac z tarasem widokowym. Kupcy sprzedają tu świeże owoce, a artyści malarze rozstawiają swoje sztalugi.

Samo miasteczko ma niewiele ponad 600 mieszkańców. Odwiedzających zaprasza do spokojnego spaceru labiryntem wąskich uliczek, które dopasowują się do kształtu wzgórza. Białym domkom kolorów dodają wystawione na zewnątrz donice pełne zielonych roślin i kolorowych kwiatów. W niektórych rosną drzewka cytrynowe.

zuheroszuheros

41-42.


Na Zuheros można też spojrzeć z góry. Wystarczy podjechać na punkt widokowy Mirador de la Atalaya, skąd można zobaczyć jak na dłoni nie tylko białe miasteczko z zamkiem, ale też kanion płynącej tu rzeki Bailón, która meandruje wśród wapiennych skał.

 

 

 

ZAHARA DE LA SIERRA
prowincja: Kadyks

zahara de la sierra

43.


Białe miasteczko Zahara de la Sierra położone jest w górzystym obszarze pasma Sierra de Grazalema. Już z daleka prezentuje się bajkowo. Olśniewająco białe domki wyglądają jakby były przyczepione do zielonego wzgórza. Ponad nimi, na wysokiej skale, góruje „mauretańskie orle gniazdo”. Taki przydomek zyskała okazała arabska twierdza obronna z wysoką wieżą strażniczą Torre del Homenaje. Jeśli pokonamy wąskie, stromo pnące się w górę uliczki i dotrzemy na zamkowe mury zobaczymy jeden z najwspanialszych widoków w tej okolicy. Poniżej nas będą dachy miasteczka a wokół zielone wzgórza Parku Narodowego de la Sierra de Grazalema. Pomiędzy nimi lśnią szmaragdowe wody sztucznego zbiornika Embalse de Zahara-El Gastor.

zahara de la sierrazahara de la sierrazahara de la sierra

44-46.


W samym miasteczku warto zobaczyć kościółek Santa María de la Mesa – typowy przykład andaluzyjskiej architektury sakralnej z drugiej połowy XVIII wieku, z drewnianym ołtarzem bogato rzeźbionym i zdobionym złotem. W pobliżu kościoła jest taras widokowy, który również oferuje wspaniały widok na okolicę.

47. zahara de la sierra kampery hiszpaniazahara de la sierra

47-48.


Zahara de la Sierra liczy około 1400 mieszkańców i nie jest nastawiona na masową turystykę. Jeśli chcecie poczuć powolny rytm, w jakim toczy się życie na hiszpańskiej prowincji znajdziecie go właśnie tutaj...

 

 

 

MIJAS PUEBLO
prowincja: Malaga

 

Położone w sercu Costa del Sol miasteczko Mijas składa się z kilku części – bardziej komercyjne i turystyczne La Cala de Mijas i Las Lagunas de Mijas leżą nad morzem, w pobliżu kurortu Feungirola. 5 kilometrów w głąb lądu znajdziemy centrum administracyjne – Mijas Pueblo. Położone na zboczach gór Sierra de Mijas zachowało urok typowego andaluzyjskiego białego miasteczka.

mijasmijas

49-50.


Wśród wąskich uliczek, pomiędzy białymi domkami, znajdziemy ratusz i inne budynki z długą historią. Kościół Niepokalanego Poczęcia (La iglesia de la Inmaculada Concepción) o białych ścianach powstał w XVI wieku na miejscu dawnego meczetu. Z XVI wieku pochodzi też wyjątkowe sanktuarium patronki miasta Matki Boskiej Skalnej (Ermita de la Virgen de la Peña). Ta niewielka kapliczka wydrążona jest w skale. Z pobliskiego placyku rozpościera się piękny widok na okolicę – teren lekko opada ku morzu, widać białe domki wśród zieleni, wybrzeże Costa del Sol i błękit fal, w których odbijają się promienie słońca...

mijasmijas

51-52.


Mnóstwo zieleni i kolorów jest też w samym Mijas. Przepiękne niebieskie donice pełne kwiatów i ziół stoją przy wejściach do domów, na schodach lub wiszą na śnieżnobiałych ścianach. Sklepiki oferują bajecznie kolorową ceramikę i miejscowe rękodzieło. Możemy wybierać wśród kubków, talerzyków, dzbanuszków, waz i płytek azulejos. Gdy podczas spaceru będziemy uważnie patrzyli pod nogi zobaczymy na placykach i deptakach dekoracyjnie ułożone kamienie, tworzące na przykład kształt kwiatów. Wytchnienie od słońca znajdziemy w miejskim ogrodzie Jardines de la Muralla. Odpoczywając na ławeczce w cieniu drzew mamy jednocześnie przepiękny widok na wybrzeże.

mijasmijas

53-54.


Śnieżnobiałe Mijas słynie też z kilku nietypowych atrakcji. Muzeum miniatur znajdujące się w starym wozie cyrkowym ma ponad 30 tysięcy eksponatów. Wśród nich zobaczymy np. „Ostatnią wieczerzę” Leonarda da Vinci namalowaną na ziarnku ryżu, czy portret Abrahama Lincolna na główce szpilki. Mijas posiada też unikatową w skali kraju owalną arenę walk byków (Plaza de Toros) oraz najmniejszą na świecie fabrykę czekolady (Mayan Monkey Mijas). Oprócz produkcji czekolady z naturalnych, lokalnych produktów, organizowane są tu warsztaty, podczas których można wyprodukować własną czekoladę.

mijasmijasmijas

55-57.


Najsłynniejsze są jednak ośle taksówki (Burro Taxi). W latach 60-tych turyści odwiedzający Mijas zatrzymywali miejscowych rolników powracających z pracy w polu na osiołkach, by móc je sfotografować lub też się na nich przejechać. Mieszkańcy licząc na sowity zarobek uczynili z tego kolejną atrakcję miasteczka. Dziś każdy chętny może za 15 euro przejechać się na grzbiecie pięknie przystrojonego osiołka lub za 20 euro w zaprzężonej do niego dwuosobowej dorożce...

 

 

Zdjęcia:

1. Franz-Josef Molitor, Frigiliana Andal_392, CC BY 2.0
2. Franz-Josef Molitor, Frigiliana Andal_393, CC BY 2.0
3. Franz-Josef Molitor, Frigiliana Andal_401, CC BY 2.0
4. Photo by HyoSun Rosy Ko on Unsplash
5. Photo by Becky van Dijk on Unsplash
6. Photo by Daniele Buso on Unsplash
7. Photo by HyoSun Rosy Ko on Unsplash
8. Сергей Соловьёв, OLVERA - panoramio, CC BY-SA 3.0
9. Eneko Bidegain, Olvera-23, CC BY 2.0
10. Tomás Fano, Olvera. Cádiz. Andalusia. Spain (6389760419), CC BY-SA 2.0
11. Tomás Fano, Olvera. Cádiz. Andalusia. Spain (7418914962), CC BY-SA 2.0
12. Eneko Bidegain, Olvera-10, CC BY 2.0
13. Eneko Bidegain, Olvera-26, CC BY 2.0
14. Eneko Bidegain, Olvera-13, CC BY 2.0
15. lucico, Arcos de la Frontera, CC BY 2.0
16. Luis Rogelio HM, Arcos de la Frontera - 030, CC BY-SA 2.0
17. Luis Rogelio HM, Arcos de la Frontera - 038, CC BY-SA 2.0
18. Eneko Bidegain, Los Arcos de la Frontera-2, CC BY 2.0
19. Eneko Bidegain, Los Arcos de la Frontera-14, CC BY 2.0
20. Eneko Bidegain, Los Arcos de la Frontera-7, CC BY 2.0
21. Iain and Sarah, Arcos de la Frontera wall, CC BY 2.0
22. kkmarais, Arcos de la Frontera, CC BY 2.0
23. rey perezoso, vejer de la frontera 2, CC BY-SA 2.0
24. Jocelyn Erskine-Kellie, Decorative bicycle and bougainvillea, CC BY-SA 2.0
25. Jocelyn Erskine-Kellie, Sunny Days, CC BY-SA 2.0
26. Eneko Bidegain, Vejer de la Frontera-17, CC BY 2.0
27. Luis Rogelio HM, Vejer de la Frontera - 006 (30619880571), CC BY-SA 2.0
28. Isiwal/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0, Vejer de la Frontera calle Nuestra Senora de la Oliva-4867, CC BY-SA 4.0
29. Eneko Bidegain, Vejer de la Frontera-2, CC BY 2.0
30. Eneko Bidegain, Vejer de la Frontera-25, CC BY 2.0
31. Pixabay.com, Public Domain
32. Eneko Bidegain, Setenil de la Bodegas-3, CC BY 2.0
33. Eneko Bidegain, Setenil de la Bodegas-10, CC BY 2.0
34. José Rodríguez Cordón, Setenil casas-cueva, CC BY-SA 4.0
35. Andrei Dimofte from Stuttgart, Germany, Setenil de las Bodegas 13, CC BY 2.0
36. Eneko Bidegain, Setenil de la Bodegas-11, CC BY 2.0
37. Jocelyn Erskine-Kellie, View of Zuheros, CC BY-SA 2.0
38. Jocelyn Erskine-Kellie, Corner in Zuheros, CC BY-SA 2.0
39. Lansbricae, Castillo de Zuheros, CC BY-SA 2.0
40. Photo by Johan Mouchet on Unsplash
41. Jocelyn Erskine-Kellie, Corner in Zuheros, CC BY-SA 2.0
42. Jocelyn Erskine-Kellie, Zuheros, CC BY-SA 2.0
43. Shemsu.Hor, Zahara de la Sierra, CC BY-ND 2.0
44. Alcalaina, zahara Bougainvillea, CC BY-ND 2.0
45. Brigitte, 37 Zahara de la Sierra, CC BY-SA 2.0
46. Luis Rogelio HM, Zahara de la Sierra - 019 (30591513072), CC BY-SA 2.0
47. Luis Rogelio HM, Zahara de la Sierra - 018 (30076479084), CC BY-SA 2.0
48. Luis Rogelio HM, Zahara de la Sierra - 007 (30671653346), CC BY-SA 2.0
49. Olaf Tausch, Mijas 10 (cropped), CC BY 3.0
50. Michael Gaylard, Ermita de Santa Ana, CC BY 2.0
51. Michael Gaylard, Plaza Virgen de la Peña, CC BY 2.0
52. Michael Gaylard, DSC_9247, CC BY 2.0
53. Olaf Tausch, Mijas 05, CC BY 3.0
54. Tyk, Jardines de la Muralla Mijas, CC BY-SA 3.0
55. Pixabay.com, Public Domain
56. Michael Gaylard, Donqui Xote, CC BY 2.0
57. Photo by Simon Hermans on Unsplash

Podziel się
Facebook
Zadzwoń do nas