Blog

8 rajskich parków i ogrodów Hiszpanii

W starożytności babilońskie Wiszące Ogrody Semiramidy zaliczane były do siedmiu cudów świata. We wszystkich epokach i cywilizacjach w ogrodach szukano spokoju, orzeźwienia, przyjemności i wytchnienia od codzienności.

Dziś zapraszamy na spacer po wybranych przez nas ogrodach Hiszpanii. Spacer ścieżkami i alejkami wśród egzotycznej roślinności, wśród pachnących kwiatów, przy szumie fontann i wodospadów. Zapraszamy do miejsc, w których poczujesz się jak w raju...Grenada – Ogrody Generalife

Andaluzja, prowincja: Grenada

generalife

1. Dolne Ogrody


Wyobraź sobie ogród pełen bujnej zieleni, skąpany w słońcu. Wzdłuż jego alejek rosną efektownie przycięte cyprysy, wysmukłe cisy, mirty, akanty, granaty, drzewka pomarańczy i cytryn. Niskie żywopłoty tworzą skomplikowane, geometryczne wzory wyznaczając dróżki i alejki do spacerów. Pergole oplecione pnączami dają cień i wytchnienie. W powietrzu unosi się delikatny zapach róż, jaśminów i egzotycznych kwiatów. I oczywiście woda, wszechobecna w każdym zakątku ogrodu. Szumi spływając kamiennymi rynnami i wypełnia ogrodowe sadzawki. Szemrze cicho w fontannach nasycając powietrze lekką mgiełką i przynosząc orzeźwienie w gorące dni.

generalifegeneralife

2-3. Patio de la Acequia


Tak wygląda prawdziwy rajski ogród, który oddziałuje na wszystkie zmysły. By go znaleźć trzeba pojechać do Grenady. Na wzgórzu sąsiadującym z Alhambrą muzułmańscy władcy z dynastii Nasrydów wznieśli na przełomie XIII i XIV wieku letni pałac Generalife i otoczyli go ogrodem. Z dala od zgiełku, gwaru oraz intryg politycznych szukano w nim odpoczynku.

generalifegeneralife

4. Patio de los Cipreses
5. Dolne Ogrody


Częścią ogrodu są zamknięte dziedzińce w obrębie pałacu. Największym jest Patio de la Acequia, z wąskim, długim basenem i krzyżującymi się nad nim strumieniami wodotrysków. Otaczają go kwiatowe rabaty, kolumnada z widokiem na Alhambrę i Grenadę oraz dwa pałacowe pawilony.

generalifegeneralife

6-7. Dolne Ogrody


Mniejszy Patio de los Cipreses, czyli „Dziedziniec Cyprysów” wypełnia basen z wodotryskami i kamienną wysepką pośrodku. Na niej mirtowe żywopłoty otaczają mniejszy basen z fontanną. Miejsce to nazywane jest też „Ogrodem Sułtanki”. Według legendy dama z sułtańskiej rodziny potajemnie spotykała się tu z kochankiem pochodzącym z wpływowej w XV-wiecznej Grenadzie rodziny Abencerrajes. Finał był tragiczny – główni członkowie rodu Abencerrajes zostali zamknięci w jednej z sal Alhambry i wymordowani.

generalife

8.


W pobliżu Dziedzińca Cyprysów dużą atrakcją są Schody wodne (Escalera del Aqua) z podestami i fontannami. Zamiast poręczy po bokach są dwa kanały wodne z płytek i cegieł. Nad schodami nachylają się drzewa laurowe tworząc naturalne sklepienie. Na wyżej położonych tarasach są Górne Ogrody (Jardines Altos), z niskimi, geometrycznie przyciętymi żywopłotami, fontannami i pięknymi okazami magnolii. W niżej położonej części wzgórza znajdziemy Dolne Ogrody (Jardines Bajos) z rozarium i alejkami prowadzącymi wśród cyprysów i fontann. W 1952 roku dobudowano tu amfiteatr pod gołym niebem, gdzie co roku odbywają się koncerty Międzynarodowego Festiwalu Muzyki i Tańca.

W 1984 roku pałac i ogrody Generalife, razem z Alhambrą i twierdzą Albaicín, wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.Sewilla – Ogrody Alkazaru

(Jardínes del Real Alcázar)
Andaluzja, prowincja: Sewilla

 

Kompleks pałacowy Alkazar (Real Alcázar de Sevilla) to jeden z największych skarbów Sewilli. Do XIII wieku był siedzibą władców arabskich, później został przejęty i przebudowany przez władców chrześcijańskich. Razem z pałacem powstały ogrody, które w kolejnych wiekach były powiększane, a egzotyczne rośliny sprowadzano do nich ze wszystkich zakątków świata.

alkazar

9.


Dziś ogród Alkazaru ma 70 tysięcy m² i rośnie tu ponad 170 gatunków drzew, kwitnących krzewów i bylin. Łączy też w sobie różne style ogrodnictwa. Część tuż przy pałacu wypełniają geometryczne kwatery obramowane niskim żywopłotem. Za nimi rozciąga się ogród bardziej swobodny, w stylu angielskim, z krętymi ścieżkami ocienionymi koronami drzew.

alkazaralkazar

10.
11. Sadzawka Merkurego


Poszczególne części sewilskiego ogrodu mają swoje własne nazwy – Ogród Poetów, Ogród Tańca, Ogród Dam, Ogród Labiryntu czy Ogród Kwiatów. By nacieszyć się ich pięknem trzeba pobyć tu parę godzin. Pójść na spacer wzdłuż alejek, gdzie rosną drzewka cytrynowe, pomarańczowe i brzoskwiniowe, smukłe palmy, tuje, cisy, oleandry i cyprysy. Zwrócić uwagę na pięknie przycięte krzewy mirtowe i bukszpan tworzące labirynty. Z zielenią kontrastują kamienne ławy i schody obłożone barwnymi płytkami ceramicznymi azulejos. Koło sadzawek i szemrzących fontann przechadzają się dumne pawie. Powietrze przesycone jest zapachem róż, magnolii i innych kwiatów

alkazaralkazaralkazar

12-14.


Wśród najpiękniejszych miejsc ogrodu jest dwukondygnacyjna loggia o długości 160 metrów (Galería de Grutesco). W czasach arabskich w tym miejscu był mur oddzielający pałac od miasta. Gdy w XVI wieku ogród powiększono mur znalazł się pośrodku i przedzielił go na pół. Przekształcono go w loggię, pięknie zdobioną kamieniami, imitacjami marmurów i freskami. Na górną galerię można wejść i spojrzeć na ogrody rozciągające się po obu stronach. Miłośnicy serialu „Gra o Tron” pewnie rozpoznają w nich Wodne Ogrody rodu Martellów, książąt Dorne...

alkazaralkazar

15. Galería de Grutesco
16.


Równie pięknymi zakątkami ogrodów Alkazaru są Sadzawka Merkurego (Estanque de Mercurio) z fontanną i posągiem rzymskiego boga oraz Altana Lwa (Cenador del León) z XVII wieku – pawilon w formie niewielkiej kapliczki, z bocznymi niszami i ceramiczną biało-niebieską kopułą. Przed nią kamienny lew strzeże małej sadzawki. W pobliżu zobaczymy również białą budowlę o spadzistym dachu pokrytym dachówką. To Pawilon Karola V (Pabellón de Carlos V) z XVI wieku wzniesiony z okazji ślubu cesarza Karola V i Izabeli Portugalskiej. Jego ściany wewnętrzne i zewnętrzne oraz ławki przed nim zdobione są kolorowymi płytkami azulejos.

Ogrody pałacu Alkazar to prawdziwie magiczna oaza zieleni w rozgrzanej słońcem Sewilli...Malaga – Ogród Historyczno-Botaniczny La Concepción
(Jardín Botánico Histórico La Concepción)
Andaluzja, prowincja: Malaga

malaga

17. Pawilon widokowy


W 1855 roku markiz Jorge Loring, człowiek bardzo wpływowy w ówczesnej Maladze, oraz jego żona Amalia, filantropka, miłośniczka kultury i sztuki założyli wspaniały park w stylu angielskim. Położony w ich posiadłości, z dala od miasta, miał być miejscem do spacerów wśród bogatej, egzotycznej roślinności. Park nazwano imieniem najmłodszej córki markiza – Concepción. Kolejni właściciele – rodzina Echevarría – powiększyli go. W 1943 roku La Concepción został oficjalnie ogłoszony historycznym ogrodem artystycznym. W 1990 roku stał się własnością Rady Malagi i po renowacji ponownie otwarty dla publiczności.

malagamalaga

18-19.


Dziś La Concepción jest jednym z najpiękniejszych tropikalnych i subtropikalnych ogrodów nie tylko w Hiszpanii, ale i w całej Europie. Zajmuje powierzchnię 23 hektarów, z czego 3,5 hektara to najstarsza, historyczna część. Tu rosną najbardziej monumentalne i najważniejsze okazy – olbrzymi figowiec, wielowiekowe palmy, cedry, cyprysy, sagowce, egzotyczne kwiaty. W tej rajskiej oazie spokoju nie brakuje fontann, strumyków, niewielkich stawów ukrytych wśród drzew i małych kaskad. Jednym z najpiękniejszych miejsc jest ogromna żelazna altana z XIX wieku z pnącą się po niej glicynią – ozdobną rośliną o niebieskofioletowych kwiatach, zebranych w długie grona.

malagamalaga

20. Altana z glicynią
21.


W części historycznej znajdziemy też kilka niewielkich budynków – Dom Administratora, Dom Ogrodnika, Dom Cyprysów i Muzeum Loringiano, w którym zgromadzono kolekcję znalezisk archeologicznych. Na wzgórzu stoi niewielki pawilon wsparty na kolumienkach, z którego roztacza się widok na miasto.

malagamalaga

22-23.

Wokół ogrodu historycznego znajduje się nowsza część botaniczna podzielona według kryteriów naukowych na trasy tematyczne. Możemy udać się tu w podróż „Dookoła świata w 80 drzew” i zobaczyć drzewa, krzewy, pnącza i rośliny zielne charakterystyczne dla pięciu kontynentów. „Ogród González-Andréu” prezentuje ponad 50 różnych gatunków roślin z Wysp Salomona, Polinezji, Chin, Japonii, Australii, Brazylii i Meksyku. W „Ogrodzie kaktusów” zadziwia bogactwo kształtów i rozmiarów tych roślin przystosowanych do suchych warunków. W stawach i zbiornikach zobaczymy z kolei gatunki roślin wodnych – papirusy, irysy, lilie i lotosy. A to jeszcze nie wszystko... Jest też kolekcja palm, bambusów, orchidei, winorośli, drzew oliwnych i cytrynowych. Jednym słowem – cały świat roślin oszałamiający swoimi kształtami, kolorami, zapachami zgromadzony w jednym ogrodzie...

Blanes – Ogród Botaniczny Marimurtra
(Jardí Botànic Marimurtra)
Katalonia, prowincja: Barcelona

marimurtra

24.


Marimurtra” to po katalońsku „morze i mirt”. Taką nazwę nosi jeden z najpiękniejszych śródziemnomorskich ogrodów botanicznych w Europie. Założył go Karl Faust – osiadły w Hiszpanii niemiecki przemysłowiec, mecenas nauki i botanik z zamiłowania. W latach 20-tych XX wieku wykupił spory teren na obrzeżach Blanes, jednego z najpopularniejszych hiszpańskich kurortów na Costa Brava, i sprowadził tu egzotyczną roślinność z różnych zakątków świata.

marimurtramarimurtra

25-26.


Ogród Marimurtra położony jest na szczycie skalistego klifu i zajmuje powierzchnię ok. 16 hektarów, z czego 5 hektarów udostępnione jest dla zwiedzających. W trzech częściach – subtropikalnej, umiarkowanej i śródziemnomorskiej – zgromadzono ponad 200 tysięcy roślin z 4 tysięcy gatunków. Część z nich zagrożona jest wyginięciem, niektórych nie znajdziemy już w środowisku naturalnym.

marimurtramarimurtra

27.
28. Świątynia Linneusza


Wędrując alejkami, które prowadzą po zboczu raz w dół, raz w górę, zobaczymy okazałe kaktusy, araukarie, bananowce, sagowce, gaj palmowy, mały las bambusowy, krzewy jaśminu, drzewa truskawkowe, paprocie drzewiaste, rośliny wodne, zioła, kwiaty i wiele, wiele innych gatunków roślin z basenu Morza Śródziemnego, z Ameryki Południowej, Australii, Afryki, z Meksyku, Chin i Japonii. Gdzieniegdzie wśród zieleni, na murach, ukryte są barwne płytki azulejos, a na nich zapisane cytaty z poezji Goethego, Wordswortha lub hinduskiego noblisty Rabindranatha Tagore.

marimurtramarimurtra

29-30.


Z wielu miejsc ogrodu rozciągają się piękne widoki na Morze Śródziemne, ale jeden z takich punktów widokowych jest absolutnie wyjątkowy. To Świątynia Linneusza, upamiętniająca słynnego szwedzkiego przyrodnika. Niewielka budowla w formie altany stoi na samej krawędzi klifu. Jej kolumienki lśnią w słońcu nieskazitelną bielą. Z niej otwiera się bajeczny widok na poszarpaną linię brzegową, skaliste zatoczki i turkusowe wody morza. Jesteśmy tu z dala od zatłoczonych plaż, w prawdziwym zaczarowanym ogrodzie, gdzie słychać tylko szum morza, śpiew ptaków i krzykliwe mewy...
Monasterio de Piedra
Aragonia, prowincja: Saragossa

monasterio de piedramonasterio de piedra

31-32.


Monasterio de Piedra, czyli „Kamienny Klasztor” znajdziemy w Aragonii, koło miasteczka Nuévalos. Założony został w 1194 roku przez kilkunastu mnichów cystersów i aż do XIX wieku był siedzibą ich zakonu. Późniejsi właściciele prowadzili na jego terenie działalność rolniczą i hodowlaną, a nad brzegami płynącej tu rzeki Río Piedra stworzyli zachwycający leśny park krajobrazowy. W 1860 roku otwarto go dla zwiedzających.

monasterio de piedramonasterio de piedra

33.
34. Tęczowa Grota


Droga prowadzi wzdłuż rzeki i wartkich strumyków, pomiędzy skałami, wśród bujnej i różnorodnej roślinności. Park słynie z kilkudziesięciu mniejszych i większych wodospadów i kaskad. Cola del Caballo ma aż 50 metrów wysokości. Poza strumieniem wody otwiera się mroczny tunel Tęczowej Groty (Gruta Iris). Dociera tu niewiele światła, skały są omszałe, słychać szum wodospadu, a z góry, ze sklepienia, kapią krople wody.

monasterio de piedramonasterio de piedra

35-36.


Równie pięknym miejscem w parku jest Jezioro Lustrzane (Lago del Espejo), o niezwykle gładkiej tafli. Odbija się w niej Diabelska Skała (Peña del diablo). Według legendy diabeł przyniósł z gór największy kamień, by rzucić go w klasztor, ale słysząc klasztorny dzwonek upuścił głaz do jeziora.

monasterio de piedramonasterio de piedra

37. Jezioro Lustrzane
38.


Rajską podróż po parku można zakończyć zwiedzając dawne klasztorne zabudowania: pozostałości kościoła, kapitularz, spichlerze i piwnice mieszczące Muzeum Wina. Szczególne miejsce zajmuje jednak kuchnia. Jak głosi tradycja, to tu, z ziaren kakaowca przysłanych z Nowego Świata cystersi jako pierwsi w Europie przyrządzili czekoladę...
Pazo de Oca
Galicja, prowincja: Pontevedra

Pazo de Oca – charakterystyczny dla hiszpańskiej Galicji pałacyk szlachecki zbudowano na przełomie XVII i XVIII wieku w stylu barokowym. Przylegający do niego wspaniały i nieco tajemniczy ogród czasami zwany jest „galicyjskim Wersalem”. Składa się z kilku części, odmiennych w swoim stylu.

pazo de oca

39. Staw z „łodzią rybacką”.


Na dziedzińcu pałacyku klomby z bukszpanu otaczają fontannę. Pośród nich rosną kamelie, hortensje, rododendrony i azalie. Z dziedzińca otwiera się widok na ogród francuski ze wspaniałym labiryntem z bukszpanu, inspirowanym wzorem na podłodze katedry w Canterbury. Jest tak delikatny, że nie można wejść w jego ścieżki, tylko podziwiać z daleka.

pazo de ocapazo de oca

40-41.


Przez główną część ogrodu przepływa rzeczka Boo. Na niej utworzono dwa stawy obramione kamiennym, omszałym murem z blankami i granitowymi kulami. Pochylają się nad nimi kwitnące na błękitno hortensje. Stawy przedziela kamienny most, z którego dokładnie widać dwie sztuczne wysepki, zbudowane również z kamienia. Obie mają kształt łodzi. Jedna z nich to łódź rybacka z rzeźbą rybaka, symbolizująca dobro i pokój, druga to statek wojenny z rzeźbą bestii – symbol zła, próżności i marności świata. Z mostu ścieżka wychodzi wprost na długą aleję ocienioną wiekowymi lipami, która łączy ogród z przylegającym do niego lasem Guillufe.

pazo de ocapazo de oca

42-43.


Ogród Pazo de Oca słynie z wielu pięknych okazów roślin. Oprócz lip rosną tu dęby, kasztanowce, potężne sekwoje, cisy, palmy oraz kamelie, zwane „kwiatem Galicji”. Choć pochodzą z Chin i Japonii stały się niezwykle popularne w tym regionie Hiszpanii. Od stycznia do kwietnia można podziwiać ich duże kwiaty w różnych odcieniach czerwieni, różu i bieli. Jedno z drzewek rosnące w Pazo de Oca ma aż 12 metrów wysokości. Długowiecznością może z kolei pochwalić się kryptomeria japońska – drzewko iglaste z rodziny cyprysowatych, które ma ponad 400 lat.

pazo de ocapazo de oca

44-45.


Wśród bujnej roślinności i tajemniczych zakątków ogrodu ukrywają się też tzw. topiary, czyli rośliny strzyżone w różne formy geometryczne lub figuralne. W Pazo de Oca są „rzeźbione” z bukszpanu żółwie i krokodyl, figury szachowe i potwór z Loch Ness, są też scenki z „Alicji w Krainie Czarów” i „Alicji po drugiej stronie lustra”.

Ogród Pazo de Oca potrafi oczarować każdego odwiedzającego. Słynny hiszpański reżyser Pedro Almodóvar bez wahania wybrał go jako jedną z lokalizacji do swojego filmu „Skóra, w której żyję”...
Elche / Elx – Gaj Palmowy
(Palmeral de Elche / Palmerar d’Elx)
Walencja, prowincja: Alicante

elche

46. W Księżym Ogrodzie


Po hiszpańsku Elche, po walońsku Elx – miasto położone niedaleko Alicante ma oficjalnie dwie nazwy. W samym jego centrum, wokół starówki, znajduje się rozległy Gaj Palmowy (Palmeral de Elche / Palmerar d’Elx) wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to największe skupisko palm w Europie i jedno z największych na świecie. Liczbę rosnących tu drzew szacuje się na 70 tysięcy, a łącznie z plantacjami wokół miasta – 200-300 tysięcy. Większość palm w Elche to palmy daktylowe. Sadzili je tu już Kartagińczycy w V wieku p.n.e., potem Rzymianie a wreszcie Arabowie, którzy stworzyli wyjątkowy system nawadniający, do dziś wykorzystywany w mieście.

elcheelche

47-48.


Najstarsze i najwspanialsze palmy rosną w tzw. Księżym Ogrodzie (Huerta del Cura). Niektóre okazy mają nawet ponad 300 lat. Tu też możemy zobaczyć ogromnej wielkości Palmę Cesarską (La Palmera Imperial). Nazwano ją tak na cześć austriackiej cesarzowej Sissi, która w 1894 odwiedziła Elx i zachwyciła się tym miejscem. Palma składa się z siedmiu odrośli wyrastających symetrycznie na wysokości 2 metrów z większego pnia. Od 1900 roku odrośla wsparte są na metalowych stelażach. Całe drzewo waży około 8 ton i ma wysokość 17 metrów.

elcheelcheelche

49. Palma Cesarska
50-51.


Pomiędzy palmami rosą też okazałe kaktusy, figowce, bambusy, drzewka pomarańczowe, cytrynowe i granatowce. Do tego cicho szemrzą fontanny i powoli przechadzają się pawie. Prawdziwie egzotyczny, rajski świat...

elcheelche

52-53.


By pozostać w nim dłużej, trzeba wybrać się na spacer Palmowym szlakiem (Ruta del Palmeral) o długości 2,5 km. Łączy on Księży Ogród i inne palmowe ogrody na obszarze starówki. Jeśli chcemy dokładniej poznać historię tego miejsca i dowiedzieć się mnóstwo ciekawostek związanych z palmą daktylową warto odwiedzić Muzeum Gaju Palmowego (Museu del Palmeral), które mieści się na początku szlaku, w niewielkim budynku z XIX wieku.

Barcelona – Park z Labiryntem Horta
(Parque del Laberinto de Horta / Parc del Laberint d'Horta)
Katalonia, prowincja: Barcelona

barcelona horta

54.


Najstarszy, najbardziej tajemniczy i niezbyt znany zwykłym turystom park Barcelony położony jest w odległej od centrum miasta dzielnicy Horta. Założony został pod koniec XVIII wieku z inicjatywy Joana Antoniego Desvallsa, 6 markiza Llupià i w XIX wieku powiększony przez jego potomków. Dziś składa się z części neoklasycznej położonej na trzech poziomach oraz części romantycznej. Pełen zieleni, kwiatów i przystrzyżonych żywopłotów skrywa wiele magicznych zakątków.

barcelona hortabarcelona horta

55-56.


Wśród nich jest Pawilon Karola IV zwieńczony posągami Apollina i Muz, staw z fontanną i grotą nimfy Egerii, dwie małe świątynie zbudowane w stylu włoskim, wsparte na kolumienkach, z posągami Danae i Ariadny, kanał z romantycznymi mostkami i fontannami, grota Minotaura, a nawet mały wodospad. Przy ścieżkach i alejkach stoją posągi i ozdobne wazony, a ławeczki ukryte w cieniu drzew zapraszają na odpoczynek w gorące dni.

barcelona hortabarcelona horta

57. Pawilon Karola IV
58.


Największą jednak atrakcją parku, której zawdzięcza swoją nazwę, jest labirynt. Zajmuje powierzchnię 45 x 50 metrów, a tworzy go 750 metrów równo przyciętych cyprysów, sięgających na wysokość ponad 2 metrów. W samym jego środku stoi posąg boga miłości Erosa. To właśnie w tym labiryncie nagrano kilka scen do filmu „Pachnidło: Historia mordercy”. Podczas nocnej zabawy w chowanego po jego zawiłych ścieżkach rozbiegają się dziewczęta, a główny bohater filmu, Jean-Baptiste Grenouille, szuka wśród nich swojej kolejnej ofiary. My możemy czuć się bezpieczni i wśród wszechobecnej zieleni spędzić wiele cudownych chwil. Jeśli dodatkowo wrzucimy monetę do niedużej fontanny tuż przy labiryncie, spełnią się nasze najskrytsze marzenie...

barcelona hortabarcelona horta

59-60.


 

 

Zdjęcia:

1. AdriPozuelo, Jardines del Generalife, Granada 15, CC BY-SA 3.0 ES
2. Pepe Pont, Patio de la acequia Generalife, CC BY-ND 2.0
3. ajay_suresh, Andalusia, Court of the Water Channel, Generalife, CC BY 2.0
4. gema de la fuente, DSC_0490, CC BY-SA 2.0
5. Matt Kieffer, Alhambra gardens, Granada, CC BY-SA 2.0
6. Romtomtom, impressive water installations, CC BY 2.0
7. Øyvind Holmstad, Aa rose trellis in generalife, CC BY-SA 4.0
8. Paul VanDerWerf, Tunnel, CC BY 2.0
9. Mihael Grmek, Sevilla Alcazar 03, CC BY-SA 3.0
10. Dinkum, Jardins de l'Alcazar Séville 2, CC0 1.0
11. Shadowgate, Real Alcázar de Sevilla, CC BY 2.0
12. Neil, Alcazar Gardens, CC BY 2.0
13. Photo by Grant Ritchie on Unsplash
14. Anna & Michal, Alcázar of Seville, CC BY 2.0
15. Emilio, Reales Alcázares de Sevilla, CC BY-SA 2.0
16. Shadowgate, Real Alcázar de Sevilla, CC BY 2.0
17. Daniel Capilla, Mirador Histórico (La Concepción), CC BY-SA 4.0
18. Daniel Capilla, Avenida de las Palmeras (La Concepción), CC BY-SA 4.0
19. Roser Goula, IMG_4957, CC BY 2.0
20. Daniel Sancho, Jardín de la Concepción. Málaga. Glicinia, CC BY 2.0
21. Tyk, Estanque del tritón04, CC BY-SA 3.0
22. neomode, Finca La Concepción - Málaga, CC BY-SA 2.0
23. neomode, Puente en la Finca La Concepción - Málaga, CC BY-SA 2.0
24. Juan Lobo, El Jardín desde el Mar, CC BY-SA 3.0 ES
25. Esther Westerveld, Jardí botànic Marimurtra - Blanes, CC BY 2.0
26. Amante Darmanin, Jardi Botanic Marimurtra, CC BY 2.0
27. Àlex, Jardí Marimurtra, CC BY-SA 3.0
28. Amante Darmanin, Jardi Botanic Marimurtra, CC BY 2.0
29. Amante Darmanin, Jardi Botanic Marimurtra, CC BY 2.0
30. muffinn, Blanes - Jardi Botanic Marimurtra, CC BY 2.0
31. M.Peinado, 007508 - Monasterio de Piedra, CC BY 2.0
32. M.Peinado, 007526 - Monasterio de Piedra, CC BY 2.0
33. David Sánchez Núñez, Monasterio de Piedra - panoramio (1), CC BY-SA 3.0
34. Guillén Pérez, Gruta iris, CC BY-ND 2.0
35. Emilio Rubio Villanueva, El Monasterio de Piedra 23, CC BY-SA 3.0 ES
36. Millars, Parque Natural del Monasterio de Piedra 25, CC BY-SA 4.0
37. Manuel pino, NATURA VIVA - panoramio, CC BY-SA 3.0
38. Pixabay.com, Public Domain
39. juantiagues, Jardines del Pazo de Oca07, CC BY-SA 2.0
40. juantiagues Jardines del Pazo de Oca02, CC BY-SA 2.0
41. juantiagues, Jardines del Pazo de Oca09, CC BY-SA 2.0
42. Jose Luis Cernadas Iglesias, 2269-Pazo de Oca en A Estrada (Pontevedra), CC BY 2.0
43. Contando Estrelas, Pazo de Oca, CC BY-SA 2.0
44. juantiagues, Jardines del Pazo de Oca15, CC BY-SA 2.0
45. santiago lopez-pastor, Pazo de Oca, CC BY-SA 2.0
46. Diego Delso, delso.photo, Huerto del Cura, Elche, España, 2014-07-05, DD 29, CC BY-SA 4.0
47. chisloup, La palmeraie de elche - panoramio (21), CC BY 3.0
48. Pixabay.com, Public Domain
49. Lawrie Cate, Imperial Palm, CC BY 2.0
50. François MORARD, IMGP1784, CC BY-ND 2.0
51. chisloup, La palmeraie de elche - panoramio (13), CC BY 3.0
52. Diego Delso, delso.photo, Huerto del Cura, Elche, España, 2014-07-05, DD 32, CC BY-SA 4.0
53. Cookie, Echinocactus-grusoni-group, CC BY-SA 3.0
54. Oh-Barcelona.com, Maze in Parc del Laberint d'Horta, CC BY 2.0
55. dconvertini, Parc del Laberint d'Horta, Barcelona, Spain, CC BY-SA 2.0
56. Oh-Barcelona.com, Laberint d´Horta (Maze), CC BY 2.0
57. dconvertini, Parc del Laberint d'Horta, Barcelona, Spain, CC BY-SA 2.0
58. Oh-Barcelona.com, Bridge in Parc del Laberint d'Horta, CC BY 2.0
59. dconvertini, Parc del Laberint d'Horta, Barcelona, Spain, CC BY-SA 2.0
60. dconvertini, Parc del Laberint d'Horta, Barcelona, Spain, CC BY-SA 2.0

 

 

 

 

Podziel się
Facebook
Zadzwoń do nas