Blog

Hiszpania – 10 niezwykłych miast na skałach

Miasta zbudowane na stromych, górskich zboczach, na urwiskach, pośród skalistych wyżyn, z domami zawieszonymi nad przepaścią, które wyglądają tak, jakby za chwilę miały w nią runąć. Wywołują zdumienie swoim położeniem, pobudzają wyobraźnię i gwarantują niesamowite widoki. Wyjątkowo wiele jest ich w Hiszpanii, kraju w dużej mierze wyżynnym i górzystym. Spośród nich wybraliśmy dziesięć, które są prawdziwymi cudami architektury i natury...


Ronda

Andaluzja, prowincja: Malaga

ronda

1. Ronda


Ronda to jedna z najpiękniejszych perełek Andaluzji, a może nawet całej Hiszpanii. Miasto położone jest na krawędzi skalistego urwiska, które przecina głęboki na 160 metrów wąwóz El Tajo. Jego dnem płynie rzeka Guadalevín. Brzegi wąwozu łączą trzy mosty, z których najsłynniejszy Puente Nuevo pochodzi z XVIII wieku. Wsparty na potężnych filarach ma wysokość aż 120 metrów. Pod głównym łukiem dostrzec można pomieszczenie z małym okienkiem, pełniące dawniej rolę więzienia, z którego nie sposób było uciec...

rondarondaronda

2. Ronda – widok na most Puente Nuevo
3. Ronda – widok z mostu Puente Nuevo
4. Ronda – kościół Santa María la Mayor


Stojąc na środku mostu tylko odważni mogą spojrzeć w otwierającą się na dole przepaść. Po obu stronach widać dziwnie uformowane skały tworzące strome zbocza wąwozu i białe domy zbudowane tuż nad urwiskiem. Z jednej strony znajduje się starsza, pamiętająca czasy arabskie dzielnica La Ciudad. Z drugiej mieści się późniejsza, chrześcijańska część starówki – El Mercadillo. W obu można podziwiać wspaniałe budowle.

Pałac Mondragon, dawną siedzibę mauretańskich władców, otaczają wodne ogrody i taras widokowy. Na miejscu dawnego meczetu powstał gotycki kościół Santa María la Mayor, w którym zachowały się arabskie łuki i fragment mihrabu. Z ogrodów przylegających do Domu Mauretańskiego Króla można zejść niezwykłą drogą na samo dno wąwozu – prowadzi tam ponad 300 stromych schodów, wykutych w środku skały w XIV wieku. Podczas oblężenia droga dawała dostęp do wody pitnej czerpanej z rzeki.

rondarondaronda

5. Ronda – Plaza del Socorro
6. Ronda – Plaza del Toros
7. Ronda – punkt widokowy Mirador d Ronda


Jednym z symboli Rondy jest Plaza del Toros, czyli arena walk byków z 1781 roku. Ma średnicę 66 metrów, a zadaszone trybuny, które ją otaczają mogą pomieścić ok. 5000 widzów. To właśnie tu powstały współczesne zasady korridy obowiązujące do dnia dzisiejszego. Korridę w Rondzie uwiecznił na swoich obrazach wielki hiszpański malarz Goya. Co roku we wrześniu odbywa się w mieście wielka fiesta Feria de Pedro Romero, nazwana imieniem legendarnego hiszpańskiego matadora. Publiczność przywdziewa XVIII-wieczne stroje, odbywają się pokazowe walki oraz konkursy, tzw. Corridas Goyescas.

By nasycić oczy widokiem okolic miasta trzeba koniecznie zajrzeć na punkty widokowe rozmieszczone wzdłuż krawędzi urwiska. Najbardziej oryginalny – Mirador de Ronda – to platforma wychodząca poza krawędź skały, tylko dla odważnych...

 Castellfollit de la Roca
Katalonia, prowincja: Girona

Castellfollit de la Roca

8. Castellfollit de la Roca – miasto na skale bazaltowej


Castellfollit de la Roca jest jednym z najmniejszych miasteczek w Katalonii, liczy niespełna 1000 mieszkańców. Jego położenie budzi jednak zachwyt i zdumienie turystów. Domy zbudowano na 50-metrowym wąskim urwisku, pomiędzy dwoma rzekami, większą Fluvià i jej dopływem Toronell.

Ta niezwykła formacja skalna zawdzięcza swój kształt erupcjom wulkanicznym sprzed 200 tysięcy lat. Dwie warstwy bazaltowej lawy nałożyły się tu na siebie i dodatkowo zostały podmyte przez rzeki tworząc stromą skałę o długości jednego kilometra. Widać ją w całej okazałości, gdy dojeżdża się do miasta od północy. Budynki wzniesione tuż przy jej krawędzi sprawiają wrażenie, że zaraz spadną w przepaść. Wiele z nich zbudowano z tej samej ciemnej, wulkanicznej skały, na której stoją. Po zmierzchu przez 6 miesięcy w roku klif jest podświetlany...

Castellfollit de la Roca

9. Castellfollit de la Roca


Zabudowa najstarszej części Castellfollit de la Roca jest typowa dla miasteczek pamiętających czasy średniowiecza – ciasne, wąziutkie uliczki, małe placyki i tajemnicze zaułki. Główna uliczka prowadzi na sam skraj klifu, do punktu widokowego Josep Pla. Możemy stąd podziwiać zapierający dech w piersiach krajobraz doliny rzeki Fluvii. Jeszcze lepszy widok na całą okolicę oferuje taras widokowy na dzwonnicy stojącego tuż obok kościoła San Salvador. Romańska budowla z XIII wieku to jeden z najcenniejszych zabytków miasteczka. Spalony w czasie hiszpańskiej wojny domowej w latach 30-tych XX wieku obecnie jest odrestaurowany i mieści centrum kultury.

 Cuenca
Kastylia-La Mancha, prowincja: Cuenca


Miasteczko Cuenca uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast w Kastylii La Manchy. Jego najstarsza część położona jest na skalistym cyplu pomiędzy malowniczymi wąwozami dwóch rzek, Huécar i Júcar.

cuenca

10. Cuenca – dolina rzeki Huécar


Jedną z największych atrakcji miasta są „Wiszące Domy” (Casas Colgadas). Trzy najstarsze pochodzą z XV wieku. Zbudowano je nad samą krawędzią 200-metrowego, skalistego zbocza. Drewniane balkony dosłownie wiszą nad przepaścią. Dziś mieści się w nich jedno z najlepszych muzeów sztuki współczesnej w Hiszpanii – Museo de Arte Abstracto Español, a także restauracja.


cuencacuencacuenca

11. Cuenca – Wiszące Domy
12. Cuenca – Plaza Mayor i Katedra
13. Cuenca – zabudowa miasta


Wiszące nad urwiskiem domy najlepiej podziwiać z Mostu św. Pawła (Puente De San Pablo). Jego stalowa konstrukcja z 1902 roku rozpięta jest nad wąwozem rzeki Huécar na wysokości 40 metrów. Po przejściu mostu warto jeszcze wspiąć się na pobliskie wzgórze. Z punktu widokowego Mirador del Cerro del Socorro zobaczymy wtedy panoramę całego skalistego cyplu i okolic. Równie niesamowite widoki na miasto oferują szlaki spacerowe prowadzące wzdłuż rzecznych klifów.

cuenca

14. Cuenca – Most św. Pawła


W Cuenca warto zostać dłużej i udać się na wędrówkę wąskimi uliczkami, które raz wspinają się w górę, raz schodzą w dół. Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, miłośnicy zabytków i historii odkryją tu wiele pięknych miejsc. Główny plac – Plaza Mayor – pełen gwarnych kawiarenek, restauracji i sklepików otaczają kamieniczki o różnokolorowych fasadach. Jest też XVIII-wieczny ratusz i Pałac Biskupi. Gotycka katedra Matki Bożej Łaskawej (Basílica de Nuestra Señora de Gracia) zbudowana w XII wieku na miejscu dawnego meczetu później wiele razy była przebudowywana. Jej obecna fasada pochodzi z początku XX wieku i przypomina wyglądem katedrę we francuskim Reims. Po dawnym zamku, siedzibie Świętej Inkwizycji, pozostała tylko wieża i łuk prowadzący na stare miasto.

cuencacuencacuenca

15. Cuenca – Plaza la Merced
16. Cuenca – w zaułkach miasta
17. Cuenca – widok na wąwóz rzeki Júcar


Z labiryntu uliczek można wyjść na wiele punktów widokowych, które przypomną nam, że wciąż jesteśmy na wysokim, skalnym klifie...

 Setenil de las Bodegas
Andaluzja, prowincja: Kadyks


Setenil de las Bodegas leży na szlaku „pueblos blancos” – białych andaluzyjskich miasteczek słynących z pobielonych wapnem domków. Skąpane w słońcu przyciągają turystów z całego świata, zadziwiając niesamowitymi krajobrazami.

setenil de las bodegas

18. Setenil de las Bodegas – miasto w wąwozie


Setenil de las Bodegas zdecydowanie się jednak wśród nich wyróżnia. Położone jest w wąskim, skalistym kanionie rzeki Trejo. Domy zbudowane są na kilku poziomach. Te najwyżej stoją bezpośrednio na potężnych skałach, te niżej są do skał przylepione lub dosłownie wbudowane pod skalne nawisy. Niesamowite wrażenie robi spacer po krętych uliczkach, które częściowo lub całkowicie nakryte są skalnym okapem ważącym tysiące ton. W wielu miejscach uliczki są tak wąskie, że budynki z przeciwnych stron niemal stykają się ze sobą.

setenil de las bodegassetenil de las bodegassetenil de las bodegassetenil de las bodegas

19-22. Setenil de las Bodegas – w uliczkach miasta


Spacerując po miasteczku warto zwrócić uwagę na kilka zabytków z dawnych wieków – zbudowany w górnej części wąwozu gotycki kościół Señora de la Encarnación, jedyny budynek nie mający białej elewacji, a także kaplicę św. Benedykta, stary ratusz i wieżę z przełomu XII i XIII wieku pozostałą po arabskim zamku, z doskonałym punktem widokowym na okolicę.

setenil de las bodegas

23. Setenil de las Bodegas


Setenil de las Bodegas kusi też atrakcjami kulinarnymi. Słynie z najsmaczniejszych w całej Hiszpanii kiełbasek chorizo i lokalnego wina wytwarzanego według starych receptur. Obu przysmaków można oczywiście spróbować na miejscu...

 Arcos de la Frontera
Andaluzja, prowincja: Kadyks

24_2-arcos-de-la-frontera--kampery-hiszpania

24.  Arcos de la Frontera i dolina rzeki  Guadalete


W Andaluzji, w prowincji Kadyks, pośrodku szerokiej zielonej doliny otoczonej rozległymi górami wyrasta wapienna skała, a na niej „białe miasto”. To Arcos de la Frontera – jedno z najpiękniejszych miasteczek południa Hiszpanii. Jego historia sięga czasów starożytnych, gdy znajdowała się tu rzymska kolonia. Za panowania Maurów osada nazwana Medina Ar-Kosch stała się jedną z najważniejszych fortec w okolicy. W 1264 roku zdobyły ją wojska katolickie króla Alfonsa X Mądrego.

arcos de la fronteraarcos de la fronteraarcos de la fronteraarcos de la frontera

25-27.  Arcos de la Frontera – w uliczkach miasta
28. Arcos de la Frontera – zdobiony portal  Bazyliki Wniebowzięcia Matki Boskiej


By poznać miasto i jego bogatą historię trzeba zanurzyć się w labirynt wąskich i stromych uliczek, pełnych uroczych zaułków, kawiarenek i gwarnych barów tapas. Wśród bielonych domów ozdobnymi fasadami wyróżniają się XVIII-wieczne pałace miejscowych arystokratów. W wielu miejscach budynki po przeciwnych stronach uliczek połączone są w górze łukami.

arcos de la frontera

29. Arcos de la Frontera – miasto na skale


Nad białą zabudową górują dwa kościoły. Gotycki kościół św. Piotra Apostoła (Iglesia de San Pedro Apóstol) słynie z ołtarza głównego z XVI w., rzeźbionego w drewnie i pozłacanego. Okazałą Bazylikę Wniebowzięcia Matki Boskiej (Iglesia Parroquial de Santa María de la Asunción) zbudowano na przełomie XV i XVI wieku na miejscu dawnego meczetu. W XVIII wieku dodano do niej wieżę, która do dziś pozostała nieukończona. Niedaleko bazyliki wznosi się XV-wieczny zamek Castillo de los Arcos zbudowany na miejscu arabskiej budowli. Zamek stanowi własność prywatną i jest niedostępny dla zwiedzających, dlatego tylko z zewnątrz można zobaczyć jego masywne mury i wieże.

arcos de la fronteraarcos de la fronteraarcos de la frontera

30. Arcos de la Frontera – Bazylika Wniebowzięcia Matki Boskiej z nieukończoną wieżą
31. Arcos de la Frontera – Castillo de los Arco
32. Arcos de la Frontera – widok z tarasu Balcón de la Peña Nueva


Z placu przed bazyliką prowadzi wejście na balkon widokowy. Można stanąć tuż na krawędzi 150-metrowego urwiska, spojrzeć na płynącą w dolinie i oplatającą miasto rzekę Guadalete, na równiny z gajami oliwnymi i pomarańczowymi, i jeszcze dalej, na wzgórza Sierra de Grazalema...

 Puentedey
Kastylia i León, prowincja: Burgos

puenteday

33.  Puentedey – miasteczko na kamiennym moście


Rzeczka Nela płynąca w północnej Hiszpanii spotkała na swojej drodze skałę, w której przez miliony lat wydrążyła otwór i stworzyła wielki, kamienny łuk. Przerzucony nad jej nurtem ma wysokość 15 metrów. Pierwsi mieszkańcy, którzy osiedlili się w średniowieczu na jego szczycie nazwali go Puente de Dios, czyli Most Boga.

puenteday

34. Puentedey – rzeka Nela i kamienny most


Dziś wioska Puentedey liczy tylko około 50 mieszkańców. Pod kamiennym mostem prowadzi ścieżka spacerowa, a na górze, wśród niewielkiej liczby zabudowań, pozostały ślady dawnej przeszłości. Możemy zobaczyć romańsko-gotycki kościółek San Pelayo, którego początki sięgają XI wieku, a także dwa kamienne zameczki z XV wieku, siedziby rodów Brizuela i Porras. Warto wspiąć się do punktu widokowego Mirador de San Andrés, by ogarnąć jednym spojrzeniem kamienny most i zbudowane na nim miasteczko.

 Frías
Kastylia i León, prowincja: Burgos

frias

35.  Frías w prowincji Burgos i jego „wiszące domy”


Miasteczko Frías w prowincji Burgos liczy niespełna 300 mieszkańców. Położone jest malowniczo na niewielkim skalistym wzgórzu, w miejscu, gdzie rzeczka Molinar wpada do Ebro, najdłuższej rzeki Hiszpanii. W starożytności przebiegał tędy jeden z głównych szlaków handlowych Imperium Rzymskiego, tzw. Calzada Romana. Arabowie w IX wieku wznieśli w najwyższym miejscu wzgórza, na skale La Muela, niewielki zamek. Późniejsi władcy chrześcijańscy wzmocnili go i rozbudowali.

friasfriasfrias

36.  Frías – w uliczkach miasta
37.  Frías – kościoł San Vicente Márti
38.  Frías – wieża zamku


Do dziś ze średniowiecznego zamku przetrwały mury ostro zakończone blankami i wieżyczkami, dziedziniec ze studnią i brama wejściowa. Największe wrażenie robi jednak wysoka, smukła wieża wbudowana w sterczącą samotnie skałę. Na jej szczyt prowadzą wąskie schodki. Gdy spojrzymy z góry na przylegające do zamku miasteczko, zobaczymy ciasne uliczki, które pną się i opadają po wzgórzu, kamienne domy pokryte czerwoną dachówką i wieże romańskiego kościoła San Vicente Márti. Nieco dalej widać przerzucony nad rzeką Ebro średniowieczny most wsparty na dziewięciu kamiennych łukach. Pośrodku znajduje się wielka wieża obronna z blankami i szczelinami dla łuczników. Strzeżono tu przejścia na drugą stronę i pilnowano pobierania opłat.


friasfriasfrias

39. Frías – pozostałości średniowiecznego zamku
40. Frías – widok na miasto z wieży zamkowej
41. Frías – średniowieczny most na rzece Ebro


Frías ma również swoje Casas colgadas, czyli „wiszące domy” – wzniesione na samej krawędzi skały, z oknami i balkonami wychodzącymi wprost na urwisko. Wszystkie przylegają ściśle do siebie tworząc przedłużenie muru obronnego miasta.

 Guadalest
(El Castell de Guadalest)
Walencja, prowincja: Alicante


W górzystej prowincji Alicante, niedaleko od uwielbianego przez turystów Costa Blanca, czyli Białego Wybrzeża, leży miasteczko Guadalest, liczące ok. 200 stałych mieszkańców.

guadalestguadalestguadalest

42. Guadalest – droga na skalne wzgórze
43. Guadalest – Wrota św. Jana
44. Guadalest –  Fortaleza de Alcozaiba i dzwonnica na skale


W XI wieku, w czasach arabskich, zbudowano tu na skalistym wzgórzu zamek, wokół którego narosła wioska. Dostać się do niej można było tylko przez wykuty w skałach tunel o długości 15 metrów. Jego zamknięcie czyniło z zamku trudną do zdobycia twierdzę, bronioną dodatkowo przez pionowe, skaliste urwiska i strome zbocza. Do dziś tunel nazywany Wrotami św. Jana jest jedyną drogą na górę. Warto ją pokonać, by zobaczyć najstarszą dzielnicę miasteczka, zwaną dzielnicą zamkową.

guadalestguadalestguadalest

45. Guadalest – Castillo de San José
46. Guadalest – uliczka w dzielnicy zamkowej
47. Guadalest – jeden z punktów widokowych


Wśród jej zaułków czeka na turystów ogrom atrakcji. W najwyższym punkcie wzgórza zachowały się pozostałości po mauretańskich twierdzach z XI wieku – Fortaleza de Alcozaiba i zamek Castillo de San José, czyli Zamek św. Józefa. Duże wrażenie robi wieża z dzwonnicą stojąca na urwistej, samotnej skale. W pałacyku Casa Orduña można zobaczyć bogato wyposażone wnętrza zamieszkiwane kiedyś przez szlachecką rodzinę. Wzdłuż brukowanej uliczki stoją białe domki z ukwieconymi balkonami i mnóstwem maleńkich sklepików, oferujących oryginalne, ręcznie wyrabiane pamiątki i lokalne przetwory.

Całości dopełniają zapierające dech w piersiach krajobrazy wokół. Z tarasów widokowych i z wież zamkowych zobaczymy płynącą w dolinie rzekę Guadalest, która spiętrzona tworzy sztuczne jeziorko o szmaragdowej wodzie. Na skalnych tarasach rosną gaje oliwne, migdałowe i pomarańczowe. Dolinę otaczają pasma górskie Sierra de Aitana, Sierra de Serrella i Sierra de Jortá ze szczytami sięgającymi 1500 m n.p.m.

guadalest

48. Guadalest – widok na zalew Guadalest


Na koniec wizyty w Guadalest warto zajrzeć do któregoś z bardzo oryginalnych muzeów. Część z nich znajdziemy w dzielnicy zamkowej, część ulokowała się już w nowszej dzielnicy Arrabal, u stóp wzgórza. W „Muzeum Antonia Marco” zobaczymy wykonane ręcznie przez miejscowego artystę domki dla lalek i ich wnętrza wyposażone w maluteńkie detale. W „Muzeum Miniatur” eksponaty trzeba oglądać przez szkło powiększające. Są tu obrazy Goi namalowane na ziarenku ryżu, Statua Wolności w oku igły czy pchła ubrana w strój toreadora. „Muzeum pojazdów historycznych” zgromadziło kolekcję motocykli i samochodów od lat 20-tych XX wieku, a „Muzeum solniczek i pieprzniczek” ponad 20 tysięcy tych niezwykle potrzebnych w każdej kuchni pojemniczków, pochodzących z całego świata...

 Alcalá del Júcar
Kastylia-La Mancha, prowincja: Albacete


Planując pobyt w górzystej prowincji Albacete powinniśmy koniecznie odwiedzić miasteczko Alcalá del Júcar. Znajduje się na wysokim i stromym wapiennym wzgórzu, które z trzech stron opływa rzeka Júcar.

alcala del jucar

49.  Alcalá del Júcar – widok na miasto z Mostu Rzymskiego


Wąskie, strome i ciasno zabudowane uliczki prowadzą na sam szczyt wzgórza, gdzie wznosi się XII-wieczna twierdza arabska z imponującą wieżą obronną. Krąży wokół niej wiele legend i opowieści. Według jednej z nich chrześcijańska księżniczka Zulema porwana przez zakochanego w niej Maura Garadéna, chcąc pozostać wierna swojej wierze, rzuciła się z wieży w przepaść. Według innej Zulema była muzułmanką, która z ukochanym rycerzem chrześcijańskim uciekła przed gniewem ojca i osiedliła się w wiosce dziś zwanej od jej imienia Zulema. Niezależnie od legend warto wejść na wieżę, bo widok z niej na dolinę rzeki jest niezrównany...

alcala del jucaralcala del jucaralcala del jucar

50. Alcalá del Júcar – miasto na skale wapiennej
51. Alcalá del Júcar – uliczki miasta
52. Alcalá del Júcar – wieża obronna dawnej twierdzy


Niezwykłe wrażenia czekają również na tych, którzy zdecydują się zwiedzić wydrążone w miękkiej, wapiennej skale jaskinie. Korytarze ciągną się z jednej strony wzgórza na drugą. W Cueva del Diablo mieści się bar, restauracja, a nawet dyskoteka. Cuevas de Masagó pochodzi jeszcze z czasów arabskich. Wewnątrz można odwiedzić m.in. Muzeum Skamieniałości – jedną z największych kolekcji skamielin w całej Hiszpanii. Niektóre mają ponad 400 milionów lat. Cueva del Rey Garadén, również z czasów arabskich, pełniła funkcję strażniczą. Otwiera się z niej szeroki widok na rzekę Júcar.

alcala del jucaralcala del jucaralcala del jucar

53. Alcalá del Júcar – Cueva del Diablo
54. Alcalá del Júcar – Most Rzymski
55. Alcalá del Júcar – na postoju


Opuszczając Alcalá del Júcar warto spojrzeć na nie z pięknego, kamiennego Mostu Rzymskiego (Puente Romano). Łączy on miasto na skale z nowszą częścią położoną już po drugiej stronie rzeki Júcar...

 Siurana
Katalonia, prowincja: Tarragona

siurana

56. Siurana – wioska na skale


By dostać się do małej wioski Siurana, trzeba pokonać wiele górskich serpentyn i wjechać na 700-metrową, wapienną skałę. Daleko w dole meandruje rzeczka Estopiñá, wpadająca do dużego, sztucznego zbiornika wodnego. Ze szczytu skały można podziwiać oszałamiający widok nie tylko na zieloną dolinę rzeki, ale przede wszystkim na wznoszące się wokół góry Serra de Montsant, La Gritella i Prades. Pomarańczowo-bordowe skały, częściowo porośnięte zielenią, są też rajem dla miłośników wspinaczki, którzy mogą wybierać spośród wielu dróg o różnych stopniach trudności.

siuranasiuranasiurana

57. Widok na skałę i wioskę Siurana
58. Siurana – uliczka w wiosce
59. Siurana – Salto de la Reina Mora


Sama wioska Siurana liczy dziś ok. 30 mieszkańców. W IX wieku, w tym miejscu praktycznie nie do zdobycia, władcy arabscy zbudowali twierdzę warowną. Broniła się przed wojskami chrześcijańskimi aż do XII wieku, będąc ostatnim bastionem muzułmańskim na terytorium Katalonii. Legenda głosi, że na wiadomość o zbliżającym się katolickim wojsku żona władcy Siurany, Abdelazja, nie chcąc dostać się do niewoli, rzuciła się w przepaść. Biały koń, na którym galopowała, odbił się od skały i pozostawił na niej odcisk podkowy widoczny do dziś. Miejsce to nazwano Salto de la Reina Mora. Z zamku arabskiego pozostały ruiny. Zachował się za to na skraju urwiska mały romański kościółek Santa María zbudowany już przez zwycięskich chrześcijan w XII wieku.

siurana

60.  Siurana – widok ze skały na drogę prowadzącą do miasteczka


Gdy napatrzymy się na widoki ze szczytu warto pójść na wędrówkę 5-kilometrowym szlakiem „Recuerdos de princesas y guerreros”. Prowadzi z wioski najpierw w dół, skalną półką przecinającą pionowy klif, aż do doliny rzeki, by potem, okrążywszy urwisko, wspiąć się znów na szczyt z drugiej strony. Widoki podczas wędrówki są niezapomniane, choć nie jest to droga polecana dla osób z lękiem wysokości...
Zdjęcia:

1. Simon Sutcliffe, Ronda Spain, CC BY-ND 2.0
2. Pixabay.com, Public Domain
3. Krijn van Putten, Malaga-31004.jpg, CC BY 2.0
4. Graeme Maclean, ronda, CC BY 2.0
5-6. Pixabay.com, Public Domain
7. Andbog, Mirador de Ronda, CC BY-SA 4.0
8. Brian Adamson, Castellfollit de La Roca, CC BY 2.0
9. Ferran Cerdans Serra, Castellfollit de la Roca, CC BY-SA 2.0
10. Tomás Fano, Cuenca. Castilla - La Mancha. Spain (4172789174), CC BY-SA 2.0
11. Manuel pino, Una casita en el aire - panoramio, CC BY-SA 3.0
12. Tomás Fano, Cuenca. Cathedral. Castilla - La Mancha. Spain (4150596368), CC BY-SA 2.0
13. Pablo Cabezos, Rascacielos medievales de Cuenca, CC BY 2.0
14. Tomás Fano, Cuenca. ST. Paul's Bridge. Castilla - La Mancha. Spain (4340400077), CC BY-SA 2.0
15. RAntonio, Cuenca, iglesia de la Merced2, CC BY 3.0
16. Tomás Fano, Cuenca. Castilla - La Mancha. Spain (4191495636), CC BY-SA 2.0
17. Jocelyn Kinghorn, Many Trees, CC BY-SA 2.0
18. Andrei Dimofte from Stuttgart, Germany, Setenil de las Bodegas 13, CC BY 2.0
19. Photo by Rui Marinho on Unsplash
20. Eneko Bidegain, Setenil de la Bodegas-3, CC BY 2.0
21. Eneko Bidegain, Setenil de la Bodegas-10, CC BY 2.0
22. Eneko Bidegain, Setenil de la Bodegas-5, CC BY 2.0
23. Pepe Rodríguez Cordon, Setenil de las Bodegas (2), CC BY 2.0
24. Pixabay.com, Public Domain
25. Luis Rogelio HM, Arcos de la Frontera - 030, CC BY 2.0
26. Luis Rogelio HM, Arcos de la Frontera - 027, CC BY 2.0
27. Luis Rogelio HM, Arcos de la Frontera - 041, CC BY 2.0
28. Jose Luis Garcia de los Salmones, Arcos de la Frontera Cadiz Spain, CC BY 2.0
29. Alain Rouiller, Arcos de la Frontera - Andalousie mai 2018 76, CC BY-SA 2.0
30. Graeme Maclean, arcos de la frontera 01, CC BY 2.0
31. Iain and Sarah, Arcos de la Frontera wall, CC BY 2.0
32. Diego Delso, delso.photo, License CC-BY-SA 4.0
33. Joan, Arch carved by the Nela River, Puentedey, Orbaneja del Castillo, Province of Burgos, Spain, CC BY-SA 3.0
34. Luis Rogelio HM, Puentedey - 002, CC BY-SA 2.0
35. Mario Modesto Mata, PanoramaFrías, cropped, CC BY-SA 3.0
36. santiago lopez-pastor, Frías, CC BY-SA 2.0
37. Eliana Alvoz, Iglesia de San Vicente (Frías), CC BY-SA 4.0
38. santiago lopez-pastor, Frías, CC BY-SA 2.0
39. santiago lopez-pastor, Frías, CC BY-SA 2.0
40. santiago lopez-pastor, Frias, CC BY-SA 2.0
41. Jim Anzalone, Medieval Bridge, Frias, CC BY-SA 2.0
42. TimOve, Guadalest, CC BY 2.0
43.  Piqsels.com, PD
44. Arild Finne Nybø, Guadalest, CC BY-SA 2.0
45. Roger Davies, Guadalest, CC BY 2.0
46. CTHOE, Guadalest-Kirchstraße, CC BY-SA 3.0
47. chisloup, Guadalest - panoramio (20), CC BY 3.0
48. Carlos Sánchez, Embalse de Guadalest, Alicante, PD
49. santiago lopez-pastor, Alcalá del Júcar, CC BY-ND 2.0
50-52. Pixabay.com, Public Domain
53. Fotografía: Javier Marín, CUEVA DEL DIABLO, CC BY-SA 4.0
54-55. Pixabay.com, Public Domain
56. Michael131977, Siurana Kirche, CC BY-SA 3.0
57. Half Horse Design, Siurana views (Nuria Gómez Delgado), CC BY-SA 4.0
58. Michael131977, Siurana Gebäude, cropped, CC BY-SA 4.0
59. Jorge Franganillo, Salt de la Reina Mora - panoramio, CC BY 3.0
60. candi..., Carretera a Siurana, CC BY 2.0

 

 

Podziel się
Facebook
Zadzwoń do nas