Blog

5 pałaców królewskich w Hiszpanii, które cię zachwycą

Pałace królewskie budowano, by zadziwiać i sławić potęgę władcy. Projektowane przez słynnych architektów, wyposażane przez najlepszych na świecie malarzy, rzeźbiarzy i rzemieślników, do dziś zachwycają swoim przepychem, pobudzają wyobraźnię i inspirują.

Odwiedzając Hiszpanię, kraj z bogatą tradycją i ponad tysiącletnią historią zobaczymy wiele takich wspaniałych rezydencji. Sama Hiszpania nadal jest dziedziczną monarchią, choć król – obecnie Filip VI Burbon – nie ma realnej władzy. Wraz z rodziną mieszka w skromnym pałacyku Zarzuela na przedmieściach Madrytu, a dawne królewskie pałace są otwarte dla zwiedzających.

Przedstawiamy 5 najpiękniejszych pałaców królewskich w Hiszpanii, stanowiących część hiszpańskiego Dziedzictwa Narodowego.


Pałac Królewski w Madrycie


Pałac Królewski w Madrycie
(Palacio Real de Madrid) należy do największych i najwspanialszych królewskich rezydencji na świecie. Otwarty jest dla zwiedzających, ale nadal pełni też funkcje reprezentacyjne. Odbywają się tu najważniejsze uroczystości państwowe i przyjmowani są zagraniczni goście.

madryt

1. Pałac Królewski w Madrycie i Plac Broni


Na miejscu dzisiejszej budowli już w IX wieku istniała arabska twierdza Alkazar, później przebudowana przez królów Hiszpanii we wspaniałą rezydencję. W w wigilię Bożego Narodzenia 1734 roku niemal w całości strawił ją pożar. Z rozkazu króla Filipa V Burbona Ruiny wyburzono i zaprojektowano nowy pałac, który swoim rozmachem i wyglądem miał przypominać paryski Luwr. Budowę ukończono w 1755 roku. Pałac stanowił główną siedzibę hiszpańskich władców aż do obalenia monarchii w 1931 roku.

madrytmadrytmadryt

2. Pałac Królewski – fasada północna
3-4. Sala Tronowa


Za białymi, eleganckimi elewacjami kryje się prawie 3500 pomieszczeń, z których część udostępniona jest do zwiedzania. W urządzonych z ogromnym przepychem komnatach będziemy mogli podziwiać zachwycające gobeliny i imponujące żyrandole, meble, rzeźby, porcelanę, zegary, a także freski pokrywające całe sklepienia i gromadzoną przez kolejnych władców kolekcję obrazów, m.in. Velázqueza, Goi, Caravaggia i Rubensa.

Sercem pałacu jest Sala Tronowa, w której znajdują się trony wykonane specjalnie dla poprzedniego króla Juana Carlosa i królowej Zofii. Strzegą ich cztery lwy ze złoconego brązu, ocalone z pożaru wcześniejszego pałacu. Sklepienie zdobi imponujący fresk Giovanniego Battisty Tiepola „Alegoria Monarchii Hiszpańskiej”.

madrytmadrytmadryt

5. Sala Baniektowa
6-7. W apartamentach pałacu królewskiego


Jedną z najpiękniejszych komnat jest rokokowa Sala Gaspariniego. Jej ściany obite są jedwabiem haftowanym złotymi i srebrnymi nićmi. Sklepienie jest niezwykle bogato dekorowane motywami roślinnymi i chińskimi, a na podłodze układają się falujące wzory z kolorowych marmurów. Niezwykły jest też Gabinet porcelanowy, którego całe ściany i sufit wyłożone są tysiącem porcelanowych płytek i porcelanowych figurek. W Sali Bankietowej ozdobionej flamandzkimi gobelinami i freskami odbywają się wydawane przez króla oficjalne przyjęcia dla ponad 100 gości. Bogato zdobiona Królewska Kaplica słynie ze swoich organów z 1778 roku. W Aptece Królewskiej na regałach stoją niezliczone ilości butli, fiolek i szklanych pojemników z przeróżnymi medykamentami. Znajdziemy tu nawet recepty przepisywane dawnym członkom rodziny królewskiej.

madrytmadrytmadrytmadryt

8. Salon Karola III
9-10. Gabinet Porcelanowy
11. Ozdobny żyrandol


Wiele pomieszczeń zajmuje Królewska Zbrojownia uważana za jedną z najlepszych tego typu kolekcji na świecie. Obejmuje zbiór broni i militariów od czasów średniowiecza aż do XIX wieku. Zobaczyć tu można pełne zbroje turniejowe dla jeźdźców i koni, miecz należący do konkwistadora i zdobywcy Meksyku Hernána Cortésa oraz miecz króla Ferdynanda Katolickiego. Do najcenniejszych eksponatów należy pełna zbroja używana przez króla Hiszpanii Karola V Habsburga w bitwa pod Mühlbergiem w 1547 roku. Rok później w tej samej zbroi cesarz został sportretowany przez Tycjana. Obraz uratowany z pożaru dawnego pałacu można dziś zobaczyć również w Madrycie, w Muzeum Prado.

madrytmadrytmadryt

12. W apartamencie pałacu królewskiego
13. Królewska Zbrojownia
14. Apteka Królewska


Warto na dłuższą chwilę zatrzymać się w otaczających pałac pięknych ogrodach. Od strony północnej są Ogrody Sabatiniego z przyciętymi równo żywopłotami, fontannami i posągami hiszpańskich władców. Od strony zachodniej przylega do pałacu Campo del Moro – rozległy park w stylu angielskim, z alejkami i zabytkowymi fontannami. Porasta go ponad 70 gatunków drzew, z których część ma ponad 150 lat.

madrytmadrytmadryt

15. Królewska Kaplica
16. Ogrody Sabatiniego
17. Campo del Moro


Jeszcze jedna atrakcja czeka na nas tuż przed głównym wejściem do pałacu, na rozległym Placu Broni (Plaza de la Armería). W każdą środę i sobotę odbywają się tu zmiany warty. W pierwszą środę miesiąca są szczególnie uroczyste – przy dźwiękach wojskowych marszów paraduje w historycznych strojach ponad 400 wartowników, zarówno pieszych, jak i konnych.


CIEKAWOSTKA

W Pałacu Królewskim w Madrycie, wśród wielu jego skarbów, można zobaczyć jeden wyjątkowy i bezcenny. Jest nim „Hiszpański Kwartet” – kolekcja czterech instrumentów wykonanych w XVII wieku przez Antonia Stradivariusa, najsłynniejszego w historii lutnika.

madryt

18. Skrzypce Stradivariusa


Altówkę, wiolonczelę i dwoje skrzypiec zakupił król Karol IV w 1775 roku. Instrumenty mają nie tylko wyjątkową barwę dźwięku, ale są też pięknie zdobione małymi brylantami i kością słoniową. Zobaczyć je można w Pokoju Muzycznym Biblioteki królewskiej, w specjalnie na ten cel wykonanych gablotach, a posłuchać – na organizowanych od czasu do czasu koncertach.Escorial – symbol Złotego Wieku Hiszpanii


W małym miasteczku San Lorenzo del Escorial, położonym u podnóża gór Sierra de Guadarrama 45 km na zachód od Madrytu, wznosi się jeden z najsłynniejszych zabytków Hiszpanii – Escorial (Real Monasterio de San Lorenzo de El Escorial). Zbudowany z szarego granitu monumentalny zespół architektoniczny składa się z pałacu królewskiego, klasztoru z bazyliką, biblioteki i ogrodów. Nazywany nieraz ósmym cudem świata jest od 1984 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

escorial

19. Escorial


Imponującą budowlę wzniesiono w latach 1563 – 1584 na polecenie ultrakatolickiego króla Filipa II Habsburga, który osobiście nadzorował postęp prac. Dbał o to, by używano najlepszych materiałów i sprowadzono najlepszych europejskich architektów i artystów. Pałac miał stać się siedzibą godną króla Hiszpanii, a klasztor ośrodkiem naukowym i centrum kontrreformacji. W bazylice miało też znaleźć się mauzoleum – miejsce ostatniego spoczynku hiszpańskich monarchów. Za patrona klasztoru i miasteczka wybrano św. Wawrzyńca (San Lorenzo). Jak głosi legenda, Filip II chciał w ten sposób uczcić wielkie zwycięstwo armii hiszpańskiej nad francuskimi wojskami Henryka II pod Saint-Quentin, odniesione 10 sierpnia 1557 roku, w dzień św. Wawrzyńca.

escorialescorialescorial

20. Escorial – fasada północna i zachodnia z głównym wejściem
21. Escorial – fasada południowa
22. Bazylika Świętego Wawrzyńca


Dziś Escorial otwarty jest dla zwiedzających. Widoczny z daleka przypomina surową i niedostępną twierdzę, niektórym kojarzy się nawet z więzieniem. Kilkupiętrowe budynki z małymi oknami i monotonnymi elewacjami pozbawione są z zewnątrz ozdób, dekoracyjnych gzymsów czy kolumn. Nie dają do końca wyobrażeń o bogactwach, jakie kryje ich wnętrze.

Sercem całego kompleksu jest Bazylika Świętego Wawrzyńca, wzorowana na bazylice św. Piotra w Rzymie, z wysoką na 92 metry kopułą, pięknymi kaplicami, freskami zdobiącymi sklepienie i 45 ołtarzami. Główny wykonano z marmuru i jaspisu. W podziemiach bazyliki mieści się Panteon Królów i Panteon Infantów. To miejsce wiecznego spoczynku wszystkich władców Hiszpanii, począwszy od Karola V zmarłego w 1558 roku. Tylko dwóch pochowano poza Escorialem. W zdobionych złotem marmurowych grobowcach spoczywają też królewskie małżonki, książęta, księżniczki i królewskie dzieci zmarłe w dzieciństwie lub wieku niemowlęcym.

escorialescorialescorial

23. Wnętrze bazyliki
24. Ołtarz główny w bazylice
25. Fresk nad głównymi schodami klasztoru


Jednym z najpiękniejszych miejsc Escorialu jest bez wątpienia
Biblioteka. W długiej, pełnej światła sali, stoją rzędy regałów ze szlachetnego drewna, a w nich
zbiór 45 tysięcy bezcennych ksiąg z XV i XVI wieku, a także tysiące rękopisów arabskich, łacińskich, greckich czy hiszpańskich. Ponad regałami całe sklepienie pokryte jest pięknymi freskami przedstawiającymi siedem sztuk wyzwolonych.

W skrzydłach pałacowych na zwiedzających czekają Apartamenty Królewskie. Te należące do ascetycznego i pragnącego wieść żywot mnisi Filipa II Habsburga są skromne i małe. Znacznie różnią się od apartamentów jego następców z dynastii Burbonów, urządzonych z pełnym przepychem, zdobionych gobelinami i wykwintnymi meblami.

escorialescorialescorial

26. Panteon Królów
27-28. Panteon Infantów


Wędrując po labiryncie komnat, sal i korytarzy, których całkowita długość wynosi podobno 24 kilometry nie można pominąć Nowego Muzeum z kolekcją obrazów wybitnych artystów: Boscha, Tycjana, Tintoretta, El Greca, Velazqueza, Dycka czy Dürera. Jest też niezwykła Sala Bitew, galeria długa na 60 metrów i wysoka na 8 metrów. Jej ściany pokrywają freski przedstawiające sceny z najważniejszych zwycięskich bitew w historii Hiszpanii.

escorialescorialescorial

29. Na korytarzach klasztoru
30. Dawny kapitularz, dziś galeria obrazów
31. Bitwa pod La Higueruela 1431 – jeden z fresków w Sali Bitew


Na terenie Escorialu nie brakuje terenów zielonych. Do części klasztornej przylega tarasowy Ogród braci zakonnych, który wypełniają geometryczne kompozycje z równo przyciętych żywopłotów. Rozciąga się stąd wspaniały widok – z jednej strony, przy dobrej pogodzie, widać w oddali Madryt, z drugiej – szczyty gór Sierra de Guadarrama.

escorialescorialescorial

32. Biblioteka
33. Dziedziniec Ewangelistów
34. Ogrody Escorialu


CIEKAWOSTKA

Oprócz
Panteonu Królów w podziemiach bazyliki jest jeszcze inne tajemnicze pomieszczenie, zamknięte dla zwiedzających, tzw. Gnilnia Królewska (Pudridero Real). Mają do niego dostęp jedynie mnisi augustianie, którzy zamieszkują klasztor Escorial. Bezpośrednio po zgonie ciało zmarłego z rodziny królewskiej umieszcza się w ołowianej trumnie i tam właśnie składa. Dopiero po ok. 25 latach, kiedy ulegnie całkowitemu rozkładowi, trumnę przenosi się do marmurowego grobowca w mauzoleum.Pałac Królewski w La Granja de San Ildefonso – Hiszpański Wersal”


W miejscowości La Granja de San Ildefonso niedaleko Segowii znajduje się wystawna, królewska posiadłość z barokowym pałacem i wspaniałymi ogrodami.

la granja de san ildefonso

35. Pałac Królewski w La Granja de San Ildefonso


Pałac zaczęto budować w 1720 roku na polecenie Filipa V, pierwszego króla Hiszpanii z francuskiej dynastii Burbonów. Filip, wnuk Ludwika XIV, urodził się i wychował w Wersalu. Nowa rezydencja miała mu przypominać czasy dzieciństwa i służyć jako miejsce wytchnienia po abdykacji w 1724 roku. Gdy jego syn i następca Ludwik I zmarł nagle po zaledwie 8 miesiącach rządzenia Filip objął tron ponownie, a pałac w La Granja został powiększony o kolejne budowle oraz ogrody. Aż do końca panowania Alfonsa XIII i proklamowania w 1931 roku Drugiej Republiki, był ulubioną letnią rezydencją hiszpańskich władców. Dziś jest udostępniony zwiedzającym.

la granja de san ildefonsola granja de san ildefonsola granja de san ildefonso

36. Kaplica królewska Najświętszej Trójcy
37. Gobelin z pałacowej kolekcji
38. Ogród parterowy


Okazały pałac ze skrzydłami otaczającymi główny dziedziniec przypomina mały Wersal. Jego fasadę zdobią rzędy kolumn, balkony i rzeźby. Wewnątrz trasa zwiedzania prowadzi przez kilkadziesiąt pomieszczeń – salę tronową, prywatne komnaty króla i królowej, jadalnię, pokój marmurowy, pokój japoński i oficjalne gabinety. Wypełnione meblami z XVIII i XIX wieku, obrazami, kryształowymi żyrandolami, zdobione marmurami i freskami przeniosą nas w dawne czasy.

la granja de san ildefonsola granja de san ildefonsola granja de san ildefonsola granja de san ildefonso

39. W pałacowym wnętrzu
40. Fontanna Sławy
41. Fontanna Koszyk
42. Posąg Saturna


Wyjątkowym skarbem jest niezwykle bogata kolekcja flamandzkich gobelinów uważana za jedną z najcenniejszych na świecie. Gobeliny pochodzą z okresu od XV do XVIII wieku. Niektóre mają wymiary 5 x 8 metrów, a nawet 5 x 10 metrów. Znajdziemy na nich historie biblijne z Apokalipsy i Starego Testamentu, cykle prezentujące życie Matki Boskiej i wielkie czyny króla Persji Cyrusa Wielkiego, a także historie mitologiczne i postacie alegoryczne.

Do kompleksu pałacowego należy także kaplica królewska Najświętszej Trójcy (Real Colegiata de la Santísima Trinidad), z kopułą, dwoma dzwonnicami i z dużą ilością złoconych zdobień we wnętrzu. Tu pochowany jest król Filip V wraz ze swoją drugą małżonką Elżbietą Farnese.

la granja de san ildefonsola granja de san ildefonsola granja de san ildefonso

43. Fontanna Amfitryty i Nowa Kaskada
44. Fontanna Żabia

45. Fontanna NeptunaDo pałacu przylegają piękne ogrody wzorowane na wersalskich i park krajobrazowy. Całość zajmuje powierzchnię 146 ha i rozciąga się pomiędzy pałacem a podnóżem masywu górskiego Sierra de Guadarrama. Największą atrakcją ogrodu jest 21 fontann i olbrzymia, centralnie położona kaskada, wzdłuż której królewska para i jej goście urządzali przejażdżki konnymi zaprzęgami. Większość fontann zdobią rzeźby wykonane z ołowiu imitującego miedź. Nieraz są to bardzo rozbudowane kompozycje. Przedstawiają postacie z mitologii, ale nie tylko – jest „Fontanna Apolla” i „Fontanna Neptuna” z konnym rydwanem, „Fontanna Trzech Gracji” i „Fontanna Andromedy”, ale także „Fontanna Żabia” i „Fontanna Smocza”.

By napełnić fontanny wodą twórcy ogrodu wykorzystali pochyłość terenu. W najwyżej położonej części parku zlokalizowany jest duży, sztuczny zbiornik zwany „Morzem”. Woda tylko dzięki sile grawitacji spływa z niego do niżej położonych fontann i kaskad. Ciśnienie jest na tyle duże, że „Fontanna Sławy” wyrzuca strumień na wysokość 40 metrów. Nie co dzień jednak można to zobaczyć. Zbiornik długo się napełnia, a uruchomienie wszystkich fontann naraz wymaga dużej ilości wody. Dlatego też pracownicy ogrodu robią pokazy tylko w wybrane dni i godziny.


CIEKAWOSTKA

Zużywającą najwięcej wody fontanną jest „Łaźnia Diany”. U stóp bogato zdobionego muru bogini z nimfami zażywa kąpieli w basenie. W niszy ukrył się myśliwy Akteon, który podpatruje całą scenę. Woda z dysz umieszczonych w basenie wyrzucana jest w kierunku muru, rozpryskuje się tam i spływa kaskadami z powrotem do basenu. Dodatkowy strumień wypływa z wazonu na szczycie muru. Całość tworzy razem niezwykły teatr wodny.

la granja de san ildefonsola granja de san ildefonsola granja de san ildefonso

46-48. Fontanna „Łaźnia Diany”


Filip V, który często popadał w chorobliwą depresję, zobaczywszy ukończone dzieło miał powiedzieć „Kosztowała mnie trzy miliony, a zachwyca przez trzy minuty”. Dziś wielu zwiedzających pewnie by się z nim nie zgodziło...Pałac Królewski w Aranjuez

50 km na południe od Madrytu, w miasteczku Aranjuez położonym w ramionach rzek Tag i Jarama, znajduje się jeden z najpiękniejszych pałaców królewskich w Hiszpanii – Pałac Aranjuez (Palacio Real de Aranjuez).

aranjuez

49. Pałac Królewski w Aranjuez


Budowę rozpoczął około 1560 roku król Filip II z dynastii Habsburgów. W następnych stuleciach pałac był wiele razy powiększany i przebudowywany. W XVIII wieku była to już okazała rezydencja w stylu klasycystycznym. Ze względu na łagodny klimat okolicy rodzina królewska aż do XIX wieku lubiła spędzać tu wiosenne i letnie miesiące.

Pałac zbudowany jest z czerwonej cegły i białego kamienia, co nadaje mu królewskiego splendoru i majestatu. Wejście poprzedza duży, owalny plac i dziedziniec honorowy otoczony bocznymi skrzydłami połączonymi z głównym budynkiem.

aranjuezaranjuezaranjuez

50. Fontanna Herkulesa w Ogrodzie na Wyspie
51. Sala Tronowa
52. Sufit w Gabinecie Porcelanowym


Wnętrza urządzone zostały z niesamowitym wręcz przepychem oraz wielką dbałością o detale. Sala Tronowa cała w czerwieni i złoceniach bardzo przypomina tą z Pałacu Królewskiego w Madrycie. Pokój Arabski ze złoconym sklepieniem powstał na wzór Sali Dwóch Sióstr z pałacu w Alhambrze. W Gabinecie Porcelanowym zarówno ściany, jak i sufit pokryte są tysiącami figurek i reliefów wykonanych z porcelany i przedstawiających motywy chińskie. Są tu postacie mandarynów i samurajów, egzotyczne kwiaty, ptaki i smoki. Podłogę wykonano z białego, czarnego, zielonego i czerwonego marmuru tworzących geometryczne wzory. Całości dopełniają lustra odbijające te wszystkie wspaniałości. W Sali Chińskiej uwagę zwraca zbiór 203 rysunków malowanych tuszem na delikatnym papierze ryżowym. To dar cesarza Chin dla królowej Izabeli II, panującej w latach 1833–1868.

aranjuezaranjuezaranjuez

53. Ogród Króla
54. Ogród na Wyspie
55. Kaskada Kastanietów


Podobny przepych znajdziemy w pozostałych pokojach reprezentacyjnych i prywatnych komnatach króla i królowej – kryształowe, weneckie żyrandole, wielobarwne marmury i dywany, sklepienia dekorowane freskami, meble z epoki, gobeliny, obrazy i lustra w złoconych ramach.

Pałac Aranjuez słynie ze swoich pięknych ogrodów. Najbliżej rezydencji usytuowany jest Ogród Parterowy w stylu francuskim, z klombami kolorowych kwiatów i egzotycznymi krzewami ozdobnymi. Na sztucznej wyspie utworzonej przez rzekę Tag i kanał odwadniający znajduje się Ogród na Wyspie, podzielony na geometryczne kwartały, wypełniony rzeźbami, posągami, fontannami i bujną roślinnością, w cieniu której można odpocząć od słońca.

aranjuezaranjuezaranjuez

56. Fontanna Apolla w Ogrodzie Książęcym
57. Staw Chiński w Ogrodzie Książęcym
58. Dom Oracza


Największy z ogrodów to Ogród Książęcy z XVIII wieku, ciągnący się wzdłuż Tagu i obsadzony drzewami sprowadzonymi z obu Ameryk. Na jego terenie znajdziemy małe Muzeum Łodzi Królewskich (Museo de Falúas Reales) prezentujące łodzie, którymi mieszkańcy pałacu pływali po Tagu. Niektóre z nich są bogato rzeźbione i złocone. Nieco dalej stoi Dom Oracza (Casa del Labrador) – niewielki pałacyk wybudowany pod koniec XVIII wieku na polecenie Karola IV. Przewidziany jako prywatna przestrzeń do królewskiego odpoczynku i ucieczki przed dworskim życiem urządzony jest z nie mniejszym przepychem, niż sam pałac. W jego wnętrzach podziwiać można bogatą kolekcję gobelinów, kryształów, tkanin oraz bibelotów z epoki.

W 2001 roku Pałac Królewski w Aranjuez wraz z ogrodami został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.


CIEKAWOSTKA


Ogrody Aranjuez stały się inspiracją dla Joaquina Rodriga – jednego z najwybitniejszych kompozytorów hiszpańskich XX wieku. W 1939 roku spędzał tu z żoną miesiąc miodowy i stworzył najsłynniejszy swój utwór – „Concierto de Aranjuez” na gitarę solo i orkiestrę. Do dziś chętnie wykorzystywany jest w filmach, zwłaszcza jego druga część, a muzycy popowi, rockowi czy jazzowi tworzą swoje własne interpretacje i aranżacje.Pałac Królewski El Pardo


Pałac Królewski El Pardo
(El Palacio Real de El Pardo) oddalony jest tylko 15 km od Madrytu. Wznosi się wśród gęsto zalesionego obszaru zwanego El Pardo, który już w średniowieczu był królewskim terenem łowieckim. W 1405 roku Henryk III, król Kastylii i Leónu, zbudował tu niewielki zameczek myśliwski. Z czasem przybierał on coraz bardziej reprezentacyjną formę. W 1604 roku w dużej części zniszczył go pożar. Kolejni władcy odbudowali go, przywracając w pełni splendor królewskiej rezydencji.

el pardo

59. Pałac Królewski El Pardo

W czasach nam bliższych, od 1940 do 1975 roku, wykorzystywał go jako swoją siedzibę hiszpański dyktator Francisco Franco. Od 1982 roku pałac pełni funkcję oficjalnej rezydencji królewskiej, w której goszczone są przybywające do Hiszpanii zagraniczne delegacje i głowy państw. Tu też odbywa się wiele królewskich uroczystości, jak przyjęcie zaręczynowe następcy tronu Filipa czy pierwsze przyjęcie wydane przez niego po wstąpieniu na tron w 2014 roku jako Filip VI. Jeśli żadna uroczystość nie jest przewidziana i nie ma akurat dostojnych gości część pałacu mogą zwiedzać zwykli turyści.

el pardoel pardoel pardo

60. Ogród przy pałacu
61. We wnętrzach pałacu
62. Gobelin z kolekcji pałacowej


Spośród 53 pomieszczeń zobaczyć można kilkanaście najpiękniejszych królewskich komnat i apartamentów wypełnionych pięknymi przedmiotami i dziełami sztuki z różnych okresów historycznych. Sklepienia pokrywają pełne kolorów freski, a podłogi wzorzyste dywany. Na ścianach wiszą obrazy i lustra w złoconych ramach. Meble z wielu epok i wspaniałe francuskie żyrandole zachwycają swoim kunsztownym wyrobem. Jest duża kolekcja działających wciąż zegarów z XVIII wieku należąca niegdyś do króla Karola III, a także największy skarb pałacu – kolekcja gobelinów z XVIII wieku, doskonale zachowanych, o wciąż żywych barwach. Wykonano je w Królewskiej Manufakturze Tapiserii Santa Bárbara, wiele z nich na podstawie projektów Francisca Goi, nadwornego królewskiego malarza.

Odwiedzając pałac El Pardo zobaczymy też dziedzińce, nakryte szklanymi dachami, niewielką kaplicę i pokoje, w których mieszkał i pracował generał Francisco Franco. Unikatowym pomieszczeniem jest teatr dworski, jedyny zachowany w Hiszpanii.


CIEKAWOSTKA

Na zamówienie króla Filipa II w połowie XVI wieku Tycjan namalował specjalnie do Pałacu Pardo obraz znany jako „Wenus z Pardo”. Następca Filipa II, Filip III, tak bardzo go cenił, że kiedy dowiedział się o pożarze pałacu pytał tylko o niego. Kilka obrazów Tycjana spłonęło, ale „Wenus” uratowano. Król miał powiedzieć: „Jeśli ten obraz ocalał, reszta nie ma znaczenia”. To nie był koniec ciekawej historii obrazu...

el pardo

63. „Wenus z Pardo”


Kolejny władca, Filip IV, podarował go królowi Anglii Karolowi I Stuartowi. Gdy ten został obalony przez Cromwella i ścięty obraz trafił na licytację. Stał się własnością kardynała i pierwszego ministra Francji Julesa Mazarina, a po jego śmierci – częścią kolekcji Ludwika XIV. W 1661 roku znów dosięgły go płomienie – został znacznie uszkodzony w pożarze Starego Luwru. Dziś jest na szczęście starannie odrestaurowany i można oglądać go w Muzeum w Luwrze, w tej samej sali, w której znajduje się „Mona Liza”...

Zdjęcia:

 

1. Pixabay.com, Public Domain
2. Pixabay.com, Public Domain
3. Fabio Alessandro Locati, Fale - Spain - Madrid - 86, CC BY-SA 3.0
4. José Luis Filpo Cabana, Salón del Trono del Palacio Real de Madrid, CC BY 3.0
5. Jose Luis Filpo Cabana, Comedor de Gala. Palacio Real de Madrid, CC BY 3.0
6. María Renée Batlle Castillo, Palacio Real, Madrid, CC BY-ND 2.0
7. kerinin, Very colorful wallpaper, CC BY-SA 2.0
8. María Renée Batlle Castillo, Palacio Real, Madrid, CC BY-ND 2.0
9. Brian Snelson, Palacio Real ceiling, CC BY 2.0
10. María Renée Batlle Castillo, Palacio Real, Madrid, CC BY-ND 2.0
11. María Renée Batlle Castillo/, Palacio Real, Madrid, CC BY-ND 2.0
12. Alfredo Estévez, Palacio Real, CC BY-ND 2.0
13. Oliver Gargan, Madrid - Royal Palace of Madrid - 20171027163530, CC BY-SA
14. Duimdog at Dutch Wikipedia, RealFarmacia, CC BY 2.5 NL
15. Eric Chan, royal cathedral inside the Palacio Real, CC BY 2.0
16. Jan S0L0, Palacio Real y Jardines de Sabatini, CC BY-SA 2.0
17. Claudia Schillinger, Campo del Moro, view to Royal Palace - Palacio Real, CC BY-ND 2.0
18. JoJan, Madrid 027, CC BY 4.0
19. Zvonimir Stamenov, Monasterio de El Escorial en Madrid, CC BY-SA 4.0
20. Pixabay.com, Public Domain
21. Arturo R Montesinos, Monasterio de San Lorenzo de El Escorial, CC BY-SA 2.0
22. Brian Adamson, El Escorial, CC BY 2.0
23. Graeme Churchard, El Escorial - the Basilica, CC BY 2.0
24. xiquinhosilva, 62227-El-Escorial, CC BY 2.0
25. Fred Romero, Real Monasterio de San Lorenzo de El Escorial, CC BY 2.0
26. Bocachete, EscorialPanteo, Public Domain
27. xiquinhosilva, 62261-El-Escorial, CC BY 2.0
28. xiquinhosilva, 62263-El-Escorial, CC BY 2.0
29. xiquinhosilva, 62241-El-Escorial, CC BY 2.0
30. xiquinhosilva, 62247-El-Escorial, CC BY 2.0
31. Fabrizio Castello, Orazio Cambiaso, Lazzaro Tavarone, Battle of Higueruela, Public Domain
32. Xauxa Håkan Svensson, EscorialBiblioteca, CC BY-SA 3.0
33. Boris Kasimov, El Escorial, CC BY 2.0
34. Boris Kasimov, El Escorial, CC BY 2.0
35. giborn_134, palacio real de la Granja de San Ildefonso, Spain, CC BY-ND 2.0
36. Santi Rodríguez Muela, Palacio Real de La Granja de San Ildefonso (Segovia), CC BY-SA 2.0
37. PMRMaeyaert, PM 081168k E La Granja n, CC BY-SA 4.0
38. Turol Jones, un artista de cojones from Villanueva del Cascajal, República Independiente de Mi Casa, WLM14ES - 06072007 190036 18656 - , CC BY 2.0
39. santiago lopez-pastor, Real Sitio de la Granja de San Ildefonso, CC BY-ND 2.0
40. Pixabay.com, Public Domain
41. Chuca Cimas, Palacio de la Granja, julio 2016 (37), CC BY-ND 2.0
42. Pixabay.com, Public Domain
43. Pixabay.com, Public Domain
44. Chuca Cimas, Palacio de la Granja, julio 2016 (64), CC BY-ND 2.0
45. Ignasilm, Detalle de la fuente de Neptuno en la Granja de San Ildefonso, CC BY-SA 3.0 ES
46. Rafa Esteve, La Granja - Jardines de La Granja de San Ildefonso - Los Baños de Diana 01 2017-10-24, CC BY-SA 4.0
47. Zarateman, San Ildefonso - Fuente de los Baños de Diana 2, CC BY-SA 3.0 ES
48. Pixabay.com, Public Domain
49. Barcex, Palacio Real de Aranjuez, CC BY-SA 2.0
50. Barcex, Fuente de Hércules e Hidra, CC BY-SA 2.0
51. Harald Johnsen, Aranjuez, CC BY 2.0
52. Jose Luis Filpo Cabana, Palacio Real de Aranjuez. Sala de Porcelana, CC BY 3.0
53. Pablo Cabezos, Palacio de Aranjuez, CC BY 2.0
54. Benjamín Núñez González, Jardín de la Isla, Aranjuez, Madrid, España, 2016 11, CC BY-SA 4.0
55. Barcex, Fachada norte del Palacio de Aranjuez junto al Jardín de la Isla, CC BY-SA 2.0
56. santiago lopez-pastor, Fuente de Apolo, Jardín del Príncipe (Aranjuez), CC BY-ND 2.0
57. Ángel Serrano Sánchez de León, Aranjuez JardinPrincipe KioscosChinescos, CC BY-SA 3.0
58. santiago lopez-pastor, Casa del Labrador, Jardín del Príncipe (Aranjuez), CC BY-ND 2.0
59. Carlos Delgado, Palacio Real de El Pardo - 01, CC BY-SA 3.0
60. Monica Vitali, Palacio del Pardo, CC BY-SA 3.0 ES
61. Xauxa Håkan Svensson, El Pardo-Palacio Real Interior, CC BY-SA 3.0
62. PMRMaeyaert, PM 080663 E El Pardo n, CC BY-SA 4.0
63. Jupiter and Antiope, by Titian, Public Domain

 

 

 

Zadzwoń do nas