Blog

Kamperem wokół Jeziora Genewskiego

Szwajcaria w miniaturze – tak mówi się o regionie położonym wokół Jeziora Genewskiego, największego w Alpach i w całej Europie Zachodniej. Jezioro o krystalicznie czystej, ciemnoniebieskiej wodzie ma 54 km długości, 14 km szerokości i głębokość dochodzącą do 310 metrów. Przypomina morze ukryte między górami. Jego północne brzegi należące do Szwajcarii porastają winnice. Na wschodzie ulokowały się słynne kurorty Vevey i Montreux o łagodnym, niemal śródziemnomorskim klimacie. Od ponad stu lat przyciągają artystów i możnych tego świata. Na zachodzie tętni życiem kosmopolityczna i luksusowa Genewa. Brzeg południowy jeziora należy do Francji. Tu królują ośnieżone, majestatyczne Alpy z widocznym w oddali szczytem Mont-Blanc.

lozannalozannalozanna

1. Lozanna – dzielnica Ouchy, hotel Beau-Rivage Palace
2. Lozanna – nabrzeże Ouchy
3. Lozanna – Muzeum Olimpijskie


Dziś zapraszamy w podróż kamperem dookoła Jeziora Genewskiego. Zaczniemy na północnym brzegu, w Lozannie, mieście wybudowanym na trzech wzgórzach. Trzeba przygotować się na wchodzenie i schodzenie po stromych uliczkach. Ułatwieniem w przemieszczaniu się może być... jedyne w Szwajcarii metro, które ma 2 linie i 28 stacji. Wędrówkę po Lozannie zaczynamy na samym dole, nad brzegiem jeziora, w dzielnicy Ouchy. Dawna wioska rybacka dziś jest miejscem luksusu, z promenadą, przystanią jachtową i bardzo drogimi hotelami, jak „Beau-Rivage Palace”. Tu ma też swoją siedzibę Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Od 2019 roku możemy podziwiać jego nowy gmach ze stali i szkła, z dachem z paneli słonecznych. Historię igrzysk olimpijskich od starożytności aż po dzień dzisiejszy poznamy w przebogatym, interaktywnym Muzeum Olimpijskim. Wśród eksponatów są kolekcje medali, maskotek i zniczy z różnych igrzysk, jest pierwsza flaga olimpijska, są stroje sportowców, do tego tysiące zdjęć i filmów. Jest też wiele poloników, np. buty Ireny Szewińskiej, w których pobiła rekord świata w biegu na 400 metrów w Montrealu w 1976 roku. W parku przy muzeum płonie symboliczny znicz olimpijski, a zegar odlicza czas do następnych igrzysk.

lozannalozannalozanna

4. Lozanna – dzielnica Ouchy, hotel Château d'Ouchy
5. Lozanna – widok na wzgórze z katedrą Notre Dame
6. Lozanna – wnętrze katedry


Z nabrzeża przenosimy się teraz 500 metrów wyżej, gdzie na wzgórzu rozłożyło się Stare Miasto z ogromną katedrą Notre Dame (La cathédrale Notre-Dame). Zbudowana na pozostałościach rzymskiego obozu pochodzi z XIII wieku i uznawana jest za jedną z najwybitniejszych średniowiecznych budowli całej Szwajcarii. Kiedyś była obowiązkowym punktem pielgrzymów, zmierzających szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela. Od czasów reformacji jest kościołem protestanckim. Obok katedry jest plac ocieniony kasztanowcami, gdzie można usiąść na ławeczce z widokiem na położone niżej miasto, jezioro i widoczne w oddali szczyty Alp.

lozannalozannalozanna

7. Lozanna – uliczka Escaliers du Marché
8. Lozanna – Palais de Rumine
9. Lozanna – Fontanna Sprawiedliwości


Od katedry prowadzi w dół stroma uliczka Escaliers du Marché, z drewnianymi, krytymi schodami. Wędrując dalej po starówce, wśród mieszczańskich kamieniczek, sklepików i kafejek zobaczymy średniowieczny zamek biskupi Château Saint-Maire, dziś siedzibę władz kantonu Vaud, którego Lozanna jest stolicą. Jeszcze bardziej okazały jest XIX-wieczny Palais de Rumine zbudowany w stylu renesansowym. Stoi parę ulic dalej, przy ogromnym placu. Mieści część biblioteki uniwersyteckiej i kilka muzeów: archeologiczne, historyczne, geologiczne, zoologiczne oraz muzeum pieniądza. Wejścia do niego strzegą stojące na wysokich kolumnach sfinksy. Spod pałacu droga prowadzi nas na Plac de la Palud, z ratuszem i najstarszą fontanną w mieście – Fontanną Sprawiedliwości z 1726 roku. Wieńczy ją malowana w żywe kolory kobieca postać symbolizująca sprawiedliwość. W jednej ręce trzyma wagę, w drugiej miecz, na oczach ma opaskę, a u jej stóp klęczą papież, sułtan, cesarz i burmistrz.

lavaux

10. Winnice regionu Lavaux


Ilość atrakcji i ciekawych miejsc w Lozannie wydaje się być niewyczerpana. Można odwiedzić
muzeum sztuki prymitywnej lub... muzeum fajek. Zajrzeć do złotego Pawilonu Tajskiego, daru króla Tajlandii lub do Aquatisnajwiększego akwarium słodkowodnego w Europie. Można udać się też na spacer do lasku Sauvabelin, ze stawem i drewnianą wieżą widokową.

lavauxlavauxvevey

11-12. Winnice regionu Lavaux
13. Vevey – widelec w pobliżu „Muzeum żywności i żywienia”


Z Lozanny wyruszamy dalej wzdłuż brzegów Jeziora Genewskiego. Kierujemy się na wschód i wjeżdżamy w region Lavaux, słynący z bogatych tradycji uprawy winorośli. Na długości 30 kilometrów ciągną się zbocza wzgórz schodzące stromo do samych brzegów jeziora. Porastają je tarasowe winnice rozdzielone kamiennymi murkami. Krajobraz ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Możemy podziwiać go z dołu, jadąc tuż nad brzegiem jeziora, albo z góry, wjeżdżając na wyżej biegnące drogi. Można też pójść na pieszą wędrówkę pomiędzy winnicami. Ponad niskimi krzewami winorośli zobaczymy gdzieś w dole połyskującą taflę jeziora, a za nią, już po stronie francuskiej, pokryte śniegiem szczyty Alp. Kręte dróżki doprowadzą nas do małych wiosek winiarskich. W gospodach lub przydomowych piwniczkach będziemy mogli skosztować tutejszych win i innych lokalnych specjałów.

veveyveveyvevey

14. Vevey – pomnik Charliego Chaplina, w tle „Muzeum żywności i żywienia”
15-16. Corsier-sur-Vevey – w muzeum „Chaplin's World”


Ze stoków porośniętych winnicami podążymy teraz kamperem na Riwierę Szwajcarską. Tak nazwano 11-kilometrowy, wschodni odcinek wybrzeża Jeziora Genewskiego. Sąsiadują tu z sobą nieco snobistyczne Vevey, elitarny kurort Montreux i najsłynniejszy zamek Szwajcarii Chillon. Piękne bulwary i nadbrzeżne promenady ocienione drzewami zapraszają do długich spacerów z niezrównanymi widokami na jezioro i jego alpejskie otoczenie. Z przystani żeglugowych wypływają wycieczkowe, stuletnie parowce. Gwiazdy i celebryci budują tu swoje wille, a luksusowe hotele, pamiętające czasy Belle Epoque, gościły i goszczą wielkich tego świata – arystokratów, przedstawicieli elit finansowych, intelektualistów, pisarzy i artystów. Bywali tu Lew Tołstoj, Fiodor Dostojewski, Wiktor Hugo, Ernest Hemingway, Scott Fitzgerald, Władimir Nabokov. Hans Christian Andersen podobno w Montreux napisał swoją baśń „Królowa Śniegu”.

vevey

17. Jeden z wycieczkowych parowców pływających po Jeziorze Genewskim


Na całej Riwierze jest wiele miejsc, które warto zobaczyć, odwiedzić i zatrzymać się przy nich dłużej. W Vevey uwagę przykuwa ośmiometrowy widelec z nierdzewnej stali wbity w podwodne skały jeziora, niedaleko od brzegu. Tak reklamuje się pobliskie Muzeum żywności i żywienia (Musée de l'Alimentation) stworzone przez koncern Nestlé, który ma swoją siedzibę właśnie w Vevey. Tuż obok stoi na nabrzeżu pomnik Charliego Chaplina, z charakterystyczną laseczką i melonikiem. W malutkiej wiosce Corsier, tuż za miastem, aktor mieszkał przez 25 lat aż do śmierci w 1977 roku. W należącym do niego dworku Manoir de Ban znajduje się dziś pierwsze na świecie muzeum poświęcone jego pamięci – „Chaplin's World”. Zebrano tu mnóstwo prywatnych pamiątek po aktorze. Obok zbudowano replikę studia filmowego, w którym odtworzono sceny z najbardziej znanych jego dzieł. W Vevey nie brakuje też polskich śladów. Podczas I wojny światowej mieszkał tu i działał Henryk Sienkiewicz, tu też zmarł w 1916 roku. W 90 rocznicę śmierci odsłonięto jego pomnik, który znajdziemy w ogrodzie przy Hotel du Lac.

montreuxmontreuxmontreux

18. Montreux
19. Na promenadzie w Montreux
20. Montreux – Grand Hotel Suisse


Aby zobaczyć Vevey i okolice z góry wsiądziemy do linowo-szynowej kolejki, która wspina się stromym zboczem na wzniesienie Mont-Pèlerin. Na sam szczyt o wysokości 1080 m n.p.m. wejdziemy pieszo. Dużą atrakcją jest stojąca tam 122-metrowa wieża telewizyjna z platformą widokową. Panoramiczna winda zawiezie nas jeszcze 64 metry w górę, skąd roztacza się oszałamiający widok na Riwierę i jezioro.

montreuxmontreuxchillon

21. Montreux – pomnik Freddiego Mercury’ego
22. Montreux – Queen Studio Experience
23. Zamek Chillon


Po Vevey czas na dłuższy przystanek w kurorcie Montreux. Miasto przyciąga nie tylko bogatych gości przyzwyczajonych do luksusu czy zwykłych turystów. Jest też celem pielgrzymek dla fanów muzyki. Co roku w lipcu odbywa się tu jeden z najsłynniejszych festiwali jazzowych na świecie – Montreux Jazz Festival. Muzyki można posłuchać w wielu miejscach i na wielu scenach.

Z Montreux związane jest też powstanie jednego z największych przebojów w historii muzyki rockowej. Podczas koncertu Franka Zappy w 1971 roku pożar, wywołany przez racę wystrzeloną z pistoletu sygnałowego przez fana, strawił miejscowe kasyno. Ogromny dym unosił się nad jeziorem. Świadkami tego byli muzycy zespołu Deep Purple, którzy w Montreux nagrywali akurat album „Machine Head”. Po tym wydarzeniu stworzyli utwór „Smoke on the water”, czyli „Dym na wodzie”. Na nadbrzeżnej promenadzie upamiętnia to rzeźba z nazwą zespołu, tytułem piosenki oraz riffem zapisanym w postaci notacji muzycznej.

Tuż obok stoi pomnik innej legendy muzyki – lidera zespołu Queen Freddiego Mercury’ego. W tutejszym Mountain Studios zespół nagrał 7 albumów. Przez pewien czas był nawet jego właścicielem. Studio gościło też inne sławy muzyczne – zespoły AC/DC, The Rolling Stones, Yes czy Led Zeppelin. Sam Freddie Mercury w Montreux spędził 25 lat swojego życia i tu skomponował ostatni swój utwór „A Winter’s Tale”. Dziś w dawnym studio nagrań jest muzeum poświęcone zespołowi, Queen Studio Experience. W środku zobaczymy oryginalne wyposażenie, instrumenty zespołu, stroje z koncertów i ręcznie pisane notatki z tekstami największych hitów.

chillonchillonchillon

24-26. Zamek Chillon


Po wizycie w świecie muzyki zmienimy zupełnie klimat. Z Montreux mamy tylko kilka kilometrów do pokonania, by dostać się do najsłynniejszego zamku Szwajcarii. Zamek Chillon (Château de Chillon) zbudowany w XI wieku na skalnym cyplu jest jednym z najbardziej „pocztówkowych” widoków znad Jeziora Genewskiego. W dawnych wiekach miał duże znaczenie strategiczne. Jego załoga kontrolowała wąski przesmyk między Alpami a Jeziorem Genewskim, którym przebiegał ważny szlak łączący północ Europy z południem. W zamku rezydowali biskupi, hrabiowie i książęta Sabaudii, a później Berneńczycy. Swoją siedzibę miała tu też Inkwizycja. Jego malownicze położenie i historia budziły zainteresowanie i inspirowały europejskich pisarzy. Podziwiali go Jean-Jacques Rousseau, Victor Hugo, Alexandre Dumas, byli tu Mickiewicz i Słowacki. Słynny angielski poeta George Gordon Byron w poemacie romantycznym „Więzień Chillonu” opisał losy genewskiego patrioty i przeora Franciszka Bonivarda, który więziony był w podziemiach zamku przez 6 lat.

Dziś w pełni odrestaurowany zamek jest jednym z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie. Ma trzy dziedzińce, grube mury obronne, wieże i baszty. Do środka prowadzi drewniany, kryty most. We wnętrzach, wśród krętych korytarzy i przejść odwiedzimy prywatne pokoje księcia i księżnej, kaplicę, Salę Rycerską i Salę Sądową. Zobaczymy zachowany wystrój minionych epok – bogate zbiory gobelinów, naczyń, mebli, broni oraz zbroi. Zejdziemy też do mrocznych lochów, gdzie na jednej z kolumn znajdziemy wyskrobany w 1816 roku podpis samego Lorda Byrona...

chillonchillonevian

27. Lochy zamku Chillon
28. Zamek Chillon – kolumna z podpisem Byrona
29. Évian-les-Bains – zabytkowa pijalnia wód Cachat


Opuszczając zamek opuszczamy też powoli Riwierę Szwajcarską. Mijamy miasteczko Villenueve i skręcamy na zachód, przejeżdżamy przez Rodan wpływający tu do Jeziora Genewskiego i docieramy do miasteczka Saint-Gingolph. Jego wschodnia połowa należy do Szwajcarii, zachodnia już do Francji, do departamentu Górna Sabaudia.

Francuski brzeg Jeziora Genewskiego jest mniej zaludniony i rzadziej odwiedzany przez turystów, ale nie oznacza to, że jest mniej ciekawy. Jedną z jego perełek jest malownicze uzdrowisko Évian-les-Bains. Pochodzi stąd krystalicznie czysta woda Evian, jedna z najsłynniejszych wód mineralnych we Francji, niezwykle bogata w wapń, magnez, sód, potas i siarczany. Lubiana przez gwiazdy i celebrytów. Specjalnie dla niej najlepsi francuscy projektanci Jean-Paul Gaultier i Christian Lacroix zaprojektowali limitowane serie butelek. Źródła wody odkryto pod koniec XVIII wieku. Na przełomie XIX i XX wieku miasto stało się elitarnym uzdrowiskiem. Powstawały pałace, luksusowe wille i hotele. Bywali tu wielcy ówczesnego świata – królowie angielscy Edward VII i Jerzy V, pisarz Marcel Proust czy twórcy kina, bracia Lumières. W pałacyku wynalazców kinematografu mieści się dziś ratusz. Obok stoi piękny, secesyjny pałac z kopułą wysoką na 30 metrów – to dawny dom zdrojowy Palais Lumière, dziś centrum kulturalne i kongresowe. Niedaleko można podziwiać też stuletnie Kasyno (Casino d'Evian). Wody „Evian” można skosztować bezpłatnie. Wystarczy odnaleźć wśród uliczek miasta źródło Cachat lub des Cordeliers i odkręcić mały kranik...

evianevianyvoire

30. Évian-les-Bains – Palais Lumière
31. Évian-les-Bains – kasyno
32. Yvoire


Drugą perełką na francuskim brzegu Jeziora Genewskiego jest malutkie Yvoire – średniowieczne miasteczko założone 700 lat temu. Należy do związku najpiękniejszych miasteczek Francji. Zbudowane na niewysokim wzniesieniu tuż nad brzegiem jeziora otoczone jest murami. Wewnątrz jest dosłownie kilka wąskich, brukowanych uliczek, niewielki zamek, kościół św. Pankracego z XIII wieku, ze srebrzystą, mieniącą się w słońcu kopułą, kamienne domki, sklepiki i urocze restauracyjki. Wszystko tonie w kwiatach i roślinach. Yvoire zaliczane jest do najbardziej ukwieconych miasteczek Francji. Wyjątkowym miejscem, gdzie warto spędzić więcej czasu, jest Ogród Pięciu Zmysłów (Jardin des Cinq Sens). Dawny zamkowy ogród warzywny zamieniono w labirynt roślin, który oszałamia zapachami i kolorami. Są tu drzewa owocowe, rabaty z ziołami leczniczymi i aromatycznymi, fontanny, ptaszarnie i ponad tysiąc gatunków roślin. Możemy ich dotykać, wąchać, a niektórych nawet posmakować.

yvoireyvoireyvoire

33. Yvoire – jedna z bram do miasteczka
34. Yvoire – ukwiecona uliczka
35. Yvoire – zamek


Niedaleko za Yvoire ponownie wjeżdżamy na teren Szwajcarii i na dłużej zatrzymamy się w Genewie. To drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w tym kraju, pięknie położone po obu brzegach Rodanu, który właśnie w tym miejscu wypływa z Jeziora Genewskiego i przez Francję dociera do Morza Śródziemnego.

Genewa to miasto kosmopolityczne, siedziba wielu międzynarodowych instytucji, banków i stolica luksusu. Wiele tu eleganckich, drogich hoteli, sklepów najsłynniejszych domów mody i ponad 90 restauracji wyróżnionych gwiazdkami Michelin. Są też urokliwe zakątki i miejsca pamiętające odległe czasy. Takie jest Stare Miasto położone na lewym brzegu rzeki, na wzniesieniu. Jego sercem jest Plac du Bourg-de-Four, z ukwieconą fontanną, kawiarenkami i restauracjami, powstały na miejscu rzymskiego forum. W labiryncie uliczek wokół odnajdziemy pałace bogatych patrycjuszy, XVI-wieczny Ratusz i Arsenał z pięcioma armatami, które stoją pod jego arkadami. Nad całością dominuje protestancka Katedra św. Piotra (Cathédrale St-Pierre) z XII wieku. Na jej wieżę można wspiąć się po 157 stopniach i zobaczyć niepowtarzalny widok na całe miasto, jezioro i Alpy francuskie z masywem Mont-Blanc. W XVI wieku katedra była jednym z głównych ośrodków reformacji. Kazania wygłaszał w niej znany z surowości Jan Kalwin. Do dziś zachował się jego fotel, stojący koło ambony. Protestanci z różnych krajów zbierali się też w kaplicy tuż obok katedry, tzw. Audytorium Kalwina (Auditoire de Calvin). Czas gorących sporów teologicznych upamiętnia monumentalny Pomnik Reformacji (Le Mur des Réformateurs) o długości 100 metrów, powstały w przylegającym do starówki Parku Bastionów (Parc des Bastions). Ukończono go w 1917 roku. Centralną część zajmują prawie 5-metrowe posągi wybitnych reformatorskich działaczy: Wilhelma Farela, Jana Kalwina, Teodora de Bèze i Johna Knoxa.

W pobliżu parku jest jeszcze jedno urokliwe miejsce – biegnąca w miejscu dawnych murów miejskich promenada Treille (Promenade de la Treille). Możemy tu przysiąść na drewnianej ławce z 1767 roku, która ma aż 120 metrów długości. Mieszkańcy Genewy zapewniają, że jest najdłuższą taką ławką na świecie. Cień zapewnią nam kasztanowce, z których jeden jest wyjątkowy. Co roku odnotowywane jest przez urzędnika magistratu pojawienie się na nim pierwszego pączka, co obwieszcza początek wiosny.

yvoireyvoiregenewa

36. Yvoire – Ogród Pięciu Zmysłów
37. Yvoire – wieczór nad jeziorem
38. Genewa – Katedra św. Piotra


Genewa to nie tylko miasto Reformacji, ale też miasto zegarów. Tu narodził się szwajcarski przemysł zegarmistrzowski, stąd wywodzą się najsłynniejsze marki. W ich świat wprowadzi nas niezwykłe Muzeum Patek Philippe (Le Musée Patek Philippe), w którym zobaczymy ponad 2000 wyjątkowych zegarków. Wśród nich są najwcześniejsze, jakie kiedykolwiek wyprodukowano, pochodzące z XVI wieku. Poznamy też historię firmy, którą założyli w 1839 roku dwaj polscy emigranci: Antoni Patek i Franciszek Czapek. Po nawiązaniu współpracy z francuskim inżynierem Adrienem Philippem powstała firma Patek Philippe, która do dziś działa i ma filie na całym świecie.

Najsłynniejszym genewskim zegarem jest jednak Zegar kwiatowy (L’Horloge Fleurie) w Ogrodzie Angielskim (Jardin Anglais), tuż przy nabrzeżnej promenadzie. Jego mechanizm ukryty jest w ziemi. Na powierzchni tarczę o średnicy 5 metrów tworzą kompozycje z kilku tysięcy kwiatów i niskich krzewów, zmieniających się w zależności od pory roku.

genewagenewagenewa

39. Genewa – wnętrze katedry
40. Genewa – Pomnik Reformacji
41. Genewa – na starówce


Idąc dalej promenadą zobaczymy na jeziorze fontannę Jet d'Eau, uznawaną za najwyższą fontannę świata i symbol Genewy. Z prędkością 200 km na godzinę wyrzuca strumień wody na wysokość 140 m. Kiedyś był to zwykły zawór wody systemu kanalizacyjnego, ale z czasem zrobiono z niego atrakcję dla turystów, którzy lubią spacerować kamiennym pomostem w jej pobliżu i uciekać przed opadającą wodą.

Kolejne atrakcje Genewy czekają na drugim brzegu Rodanu. Tam wznosi się olbrzymi Pałac Narodów (Palais des Nations) – budynek, który w latach 1929-1936 był siedzibą Ligi Narodów, a od 1946 roku jest siedzibą europejskiego biura ONZ. Podczas zwiedzania – tylko z przewodnikiem – możemy zobaczyć sale konferencyjne i miejsca spotkań dyplomatów. Na placu przed pałacem powiewają flagi krajów, które należą do organizacji. Stoi też wyjątkowa rzeźba – 12-metrowe drewniane Złamane krzesło (Broken Chair), z jedną nogą oderwaną w połowie. Ma symbolizować protest przeciwko używaniu w toczących się wojnach min przeciwpiechotnych.

W pobliżu pałacu mieści się siedziba najstarszej organizacji humanitarnej na świecie – Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, a także Muzeum Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (Le Musée international de la Croix-Rouge et du Croissant-Rouge) prezentujące multimedialną ekspozycję dotyczącą ich historii i działalności. Siedziby Światowej Organizacji Zdrowia czy Światowej Organizacji Handlu możemy zobaczyć tylko z zewnątrz...

genewagenewagenewa

42. Genewa – zegar kwiatowy w Ogrodzie Angielskim
43. Genewa – fontanna Jet d'Eau
44. Genewa – latarnia Les Pâquis


Będąc w Genewie nie powinniśmy ominąć wizyty w CERN, czyli słynnym ośrodku badawczo-naukowym Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Położony jest na przedmieściach Genewy, na granicy Szwajcarii i Francji. Badacze z całego świata zajmują się tu głównie fizyką cząstek. Wykorzystują do tego największy na świecie akcelerator cząstek, tzw. Wielki Zderzacz Hadronów umieszczony na średniej głębokości 100 metrów pod ziemią, w tunelu o długości ok. 27 km. Bezpłatnie możemy zobaczyć tu dwie wystawy stałe: Wszechświat Cząstek (Univers of Particles) oraz Mikrokosmos (Microcosmos). Przybliżą nam wielkie pytania współczesnej fizyki i teorie dotyczące wszechświata i materii, pokażą, jak działa Zderzacz Hadronów, jak przyspiesza się i wykrywa cząstki. Możliwa jest także wycieczka z przewodnikiem, którą trzeba wcześniej zarezerwować przez internet.

genewagenewacern

45. Genewa – Pałac Narodów
46. Genewa – Złamane krzesło
47. CERN – drewniany pawilon wystawowy


Z CERN wracamy nad Jezioro Genewskie, a nasz kamper wyruszy teraz w drogę wzdłuż jego północnego brzegu, przez region La Côte. Podobnie, jak w okolicach Lozanny, zbocza wzgórz porastają tu winnice. Wiele też małych portowych miasteczek wartych dłuższego postoju. Jednym z nich jest Nyon. Nad samym brzegiem jeziora ma swoją siedzibę Europejska Unia Piłkarska UEFA. Tu odbywają się losowania w rozgrywkach Ligi Mistrzów czy Ligi Europy. Nad Starym Miastem góruje biały zamek Château de Nyon, z pięcioma wieżami. Wewnątrz mieści się Muzeum historyczne i Muzeum porcelany, a także... wspaniały punkt widokowy z panoramą na jezioro.

cerncernnyon

48. CERN – wystawa Wszechświat Cząstek
49. CERN – wystawa Mikrokosmos
50. Na nabrzeżu Nyon


Miasteczkiem wartym postoju jest też Saint-Prex z przepiękną średniowieczną starówką, wąskimi, krętymi uliczkami i zamkiem z potężnym donżonem. Całość położona jest na niewielkim półwyspie. Nie ma tu gwaru turystów, możemy więc w ciszy przysiąść na ławeczce przy promenadzie i znów cieszyć oczy piękną panoramą jeziora.

Ostatni przystanek w naszej podróży kamperem wokół Jeziora Genewskiego to miasteczko Morges, z piękną promenadą, przystanią jachtową, starówką i zamkiem. Jeśli znajdziemy się tu w kwietniu lub na początku maja z pewnością trafimy na organizowany co roku Festiwal Tulipanów (Fête de la tulipe) i będziemy mieli okazję podziwiać setki tysięcy odmian tych kwiatów.

nyonsaint prexsaint prex

51. Nyon – siedziba Europejskiej Unii Piłkarskiej UEFA
52-53. Saint-Prex


W Morges i okolicach odnajdziemy też ślady sławnych postaci. W latach 1897-1940 na terenie dzisiejszej wioski Tolochenaz, w pobliżu Morges, mieszkał Ignacy Jan Paderewski – polski pianista, kompozytor i polityk. W 1936 roku razem z gen. Władysławem Sikorskim powołał do życia tzw. Front Morges, porozumienie polityczne skierowane przeciwko rządom sanacji w Polsce. Pamiętając o sławnym Polaku warto zajrzeć do Muzeum Paderewskiego. Jego zbiory, oryginalne dokumenty i pamiątki, wystawiane są obecnie w salach zamku w Morges.

Z kolei miłośnicy sztuki filmowej i pięknej aktorki Audrey Hepburn, pamiętanej choćby z filmu „Śniadanie u Tiffany'ego”, powinni podjechać do wspomnianej już wyżej wioski Tolochenaz, w której mieszkała przez 30 lat. Jej dom i posiadłość jest własnością prywatną i można ją zobaczyć tylko z daleka, ale każdy może odwiedzić malutki, lokalny cmentarz, na którym jest pochowana. Jej grób zawsze zdobią piękne kwiaty.

morgesmorgesmorges

54. Morges – główna ulica starówki
55. Morges – zamek
56. Morges – spojrzenie na jezioro


Nad Jeziorem Genewskim powoli zapada zmrok, słońce rzuca ostatnie promienie na jego spokojne wody. Nasza podróż dookoła jeziora zakończyła się. Zapraszamy już na następne wyprawy kamperem po drogach naszego kontynentu...Zdjęcia:

1. Panoramasuisse, Hotel beau rivage palace, CC BY-SA 3.0
2. Photo by Carlita Benazito on Unsplash
3. emuséeolympiqueoff, 3 - The Olympic Museum 1 ©CIO Lydie Nesvadba, CC BY-SA 4.0
4. Nikolai Karaneschev, Lausanne - panoramio (66), CC BY 3.0
5. Gabriel Garcia Marengo, Lausanne, Switzerland, CC BY 2.0
6. Ben Bender, Lausanne, Switzerland - panoramio (31), CC BY-SA 3.0
7. Pkoppenb, La Cathédrale de Lausanne et les Escaliers du Marché, CC BY-SA 3.0
8. Patrick Nouhailler, Lausanne, CC BY-SA 2.0
9. Wallisersoul, Lausanne Justitia, CC BY-SA 3.0
10. Gabriel Garcia Marengo, Lavaux - Vaud, Switzerland, CC BY 2.0
11. Hansueli Krapf, 2012-08-12 10-23-47 Switzerland Canton de Vaud Rivaz, CC BY-SA 3.0
12. Gabriel Garcia Marengo, Lavaux - Vaud, Switzerland, CC BY 2.0
13. LLE Photography, The giant fork, CC BY 2.0
14. Henk Bekker, Alimentarium Food Museum in Vevey, CC BY-SA 2.0
15. Werner Bayer, chaplin's world, Public Domain
16. Werner Bayer, chaplin's world, Public Domain
17-18. Pixabay.com, Public Domain
19. Shoichi Iwashita, Bonjour, Montreux. Bonjour, Festival de Jazz, CC BY 2.0
20. Dennis Jarvis, Grandhotel, CC BY-SA 2.0
21. Валерий Дед, Фреди Меркьюри(Freddie) - panoramio, CC BY 3.0
22. Kazuyanagae, Queen Montreux8, CC BY-SA 4.0
23. CucombreLibre, Montreaux-Chillon 006, CC BY 2.0
24. Валерий Дед, Шильонский замок.Montreux, Château de Chillon - panoramio, CC BY 3.0
25. Beat Strasser, Chillon, CC BY-SA 2.0
26. Beat Strasser, Chillon, CC BY-SA 2.0
27. Marie-Lan Nguyen, Chateau de Chillon 28-08-2016 n09, CC BY 4.0
28. Rama, Chillon-img 0126, CC BY-SA 2.0 FR
29. Daniel Jolivet, Buvette Cachat, CC BY 2.0
30. Daniel Jolivet, Le Palais Lumière, CC BY 2.0
31. Florian Pépellin, Casino d'Évian-les-Bains vu des rives du lac (juin 2019), CC BY-SA 4.0
32. Patrick Nouhailler, Yvoire, CC BY-SA 2.0
33. Dennis Jarvis, Gate of Thonon, CC BY-SA 2.0
34. Patrick Nouhailler, Yvoire, CC BY-SA 2.0
35. Gilles Messian, Yvoire, France, CC BY 2.0
36. Ji-Elle, Yvoire-Jardin des Cinq Sens (3), CC BY-SA 3.0
37. Patrick Nouhailler, Yvoire, CC BY-SA 2.0
38. Sergey Ashmarin, St Pierre Cathedral - Geneva, Switzerland - panoramio, CC BY-SA 3.0
39. Dennis Jarvis, Inside St. Pierre Cathedral, CC BY-SA 2.0
40. C messier, Τείχος Μεταρρυθμιστών 3281, CC BY-SA 4.0
41. Dennis Jarvis, Geneva View, CC BY-SA 2.0
42. Jose Manuel, Horloge Fleurie au Quai du Général-Guisan (Jardin Anglais) Genève, CC BY-SA 3.0
43. Dennis Jarvis, Jet d’Eau, CC BY-SA 2.0
44. Dennis Jarvis, Les Paquis Lighthouse, CC BY-SA 2.0
45. Vassil, Palace of Nations Geneva 20102014 02, CC0 1.0
46. Amin, Broken Chair United Nations Geneva, CC BY-SA 4.0
47. Torbjorn Toby Jorgensen, CERN, Genéve, CC BY-SA 2.0
48. Rama, Expo general views-IMG 5731, CC BY-SA 3.0 FR
49. Pablo Pariente, Microcosm 0048, CC BY-SA 4.0
50. Dennis Jarvis, Switzerland-02878 - Nyon, CC BY-SA 2.0
51. Patrick Nouhailler, Nyon, CC BY-SA 2.0
52. Leemburg-CH, Saint-Prex, Porte de ville 04, CC BY-SA 4.0
53. Jeremy.toma, Village de Saint-Prex, CC BY-SA 4.0
54. Foto Fitti, Morges, Switzerland - panoramio (37), CC BY-SA 3.0
55. Pierre Bona, Morges château, CC BY-SA 3.0
56. rocketheo, 0444-morges boot, CC BY-SA 2.0

Zadzwoń do nas