Blog

Austriackim szlakiem

Na naszym blogu zapraszamy na kolejną wyprawę kamperem po europejskich drogach. Dziś wybieramy szlak przez Austrię. Droga poprowadzi nas najpierw w miejsca bogate w skarby kultury i sztuki, a potem do świata podziemi i jaskiń. Z zielonych dolin dotrzemy do skalnych wąwozów przeciętych rwącymi potokami i do ośnieżonych szczytów Alp. Na koniec czeka nas przejazd najpiękniejszą alpejską trasą widokową. Wszystko podczas jednej wyprawy kamperem.


Zaczynamy na północy Austrii, gdzie w otoczeniu malowniczych wzgórz położony jest Salzburg – perła światowej kultury, miasto Mozarta i... soli, której zawdzięcza swoją nazwę i swoje bogactwo. Jej wydobycie w tym rejonie zapoczątkowali już Celtowie 4 tys. lat temu. Później przyszli Rzymianie i barbarzyńscy Bawarowie. Za założyciela obecnego miasta uważa się biskupa Wormacji Ruperta, który w 696 roku zbudował tu klasztor i nadał miastu nazwę Salzburg – „Zamek Solny”. „Salz”, czyli „sól”, pojawia się często w miejscowych nazwach. Przepływająca przez miasto rzeka Salzach to „Solna Rzeka”, a górująca nad nim ogromna twierdza Hochensalzburg to „Górny Zamek Solny”. Od niej też zaczniemy zwiedzanie miasta.

salzburgsalzburgsalzburg

1. Salzburg – plac przy katedrze z widokiem na twierdzę Hohensalzburg
2. Salzburg – na dziedzińcu twierdzy Hohensalzburg
3. Salzburg – w komnatach twierdzy Hohensalzburg


Hohensalzburg to największa w całości zachowana średniowieczna warownia w Europie Środkowej, która stała się już symbolem Salzburga. Zaczęto ją budować w XI wieku na polecenie arcybiskupa Gebharda, z biegiem czasu dodając kolejne bastiony i wieże. Na wysokie wzgórze zamkowe można dostać się pieszo stromą drogą lub wjechać naziemną kolejką Festungsbahn. We wnętrzach twierdzy zobaczymy wspaniale zdobione gotyckie komnaty władających miastem książąt-arcybiskupów. W Złotej Sali duże wrażenie robi sufit imitujący nocne niebo, ze złotymi gwiazdami na tle królewskiego błękitu. Jest też Stara Zbrojownia, Kaplica, zamkowa kuchnia, a nawet... Muzeum Marionetek. Z murów twierdzy widać położone w dole Stare Miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród rozległych placów i wąskich, średniowiecznych uliczek stoją barokowe pałace i kamienice o kolorowych fasadach. Wysoko nad nimi widać kopuły i strzeliste wieże kościołów. Wśród nich wyróżnia się imponująca katedra św. Ruperta (Salzburger Dom).

salzburgsalzburgsalzburg

4. Salzburg – widok z murów twierdzy Hohensalzburg
5. Salzburg – Cmentarz św. Piotra
6. Salzburg – wczesnochrześcijańskie katakumby


Po zjechaniu na dół, zanim zanurzymy się w uliczki starówki, zatrzymamy się w pobliżu dolnej stacji kolejki. Do zbocza wzgórza przylega tu Klasztor św. Piotra założony przez wspomnianego już wyżej biskupa Ruperta w VII wieku. Otacza go pełen ciszy Cmentarz św. Piotra (Petersfriedhof), jedna z najpiękniejszych nekropolii na świecie, powstała ponad 1300 lat temu. Ostatni spoczynek znalazło na nim wiele zasłużonych dla miasta osobistości, artystów, naukowców i kupców, wśród nich jest też starsza siostra Mozarta, Nannerl. Z cmentarza jest wejście do wykutych w zboczu wzgórza wczesnochrześcijańskich katakumb, które mogą pochodzić nawet z V w.

Po wyjściu z mrocznych i tajemniczych grot idziemy na spacer ulicami starówki, gdzie najpierw zajrzymy do katedry z pięknymi organami, na których grał Mozart. Więcej czasu trzeba zarezerwować na odwiedziny w rozległym kompleksie muzealnym DomQuartier. Jeden bilet uprawnia do przejścia trasy, która łączy kilka budowli pełniących dawniej funkcje ośrodków władzy świeckiej i duchownej. Zobaczymy reprezentacyjne komnaty salzburskich książąt-arcybiskupów w Starej Rezydencji, Galerię Obrazów prezentującą malarstwo europejskie od XVI do XIX wieku, taras łączący Katedrę z Rezydencją, z pięknym widokiem na Stare Miasto, Muzeum Katedralne z dziełami sztuki sakralnej i Gabinet Osobliwości, z kuriozami stworzonymi przez człowieka i naturę. Jeśli zamiast intensywnego zwiedzania ktoś wolałby rozegrać partię szachów, na placu tuż koło katedry znajdzie namalowaną szachownicę i duże figury do przesuwania.

salzburgsalzburgsalzburg

7. Salzburg – kopuła katedry św. Ruperta
8. Salzburg – w komnatach Rezydencji
9. Salzburg – uliczka Getreidegasse


Kolejnym obowiązkowym punktem wizyty na salzburskiej starówce jest jej najsłynniejsza uliczka – wąska Getreidegasse, z wysokimi kamienicami o kolorowych fasadach, romantycznymi dziedzińcami i luksusowymi sklepami światowych marek. Nie brakuje też przytulnych sklepików, które zachwycają szyldami wzorowanymi na średniowiecznych. Przy tej uliczce, pod numerem 9, znajdziemy Dom Mozarta (Mozarts Geburtshaus), w którym słynny kompozytor urodził się w 1756 roku. Dziś jest tu muzeum, a wśród jego eksponatów obejrzymy m.in. skrzypki dziecięce Mozarta, jego klawikord, portrety członków rodziny, a także meble z epoki. Będąc w mieście Mozarta nie możemy zapomnieć o kupnie słynnych, okrągłych czekoladek z jego wizerunkiem, czyli Mozartkugeln. Sprzedawane są w całej Austrii, ale to właśnie w Salzburgu ich recepturę stworzył pod koniec XIX wieku miejscowy cukiernik Paul Fürst. Jego kawiarenka istnieje do dziś przy Brodgasse 8 i to podobno tam salzburski przysmak z pistacjowo-nugatowym nadzieniem smakuje najlepiej.

salzburgsalzburgsalzburg

10. Salzburg – Dom Mozarta
11. Salzburg – czekoladki Mozartkugeln
12. Salzburg – most Makartsteg


Z uliczek starego miasta wychodzimy nad brzeg rzeki. Mostem pieszym Makartsteg, na którym zakochani zawiesili tysiące kłódek, przechodzimy na drugą stronę, do tzw. nowego miasta. Jednym z jego najpiękniejszych miejsc jest XVII-wieczny Pałac Mirabell (Schloss Mirabell) wybudowany przez księcia-arcybiskupa Wolfa Dietricha von Raitenau dla swojej ukochanej, córki kupca, Salome Alt. Pałac słynie z Sali Marmurowej. W drugiej połowie XVIII wieku występował w niej Leopold Mozart oraz dwójka jego „cudownych dzieci”, Wolfgang Amadeusz i jego siostra Nannerl. Dziś uchodzi za jedną z najpiękniejszych sal ślubów na świecie. Do pałacu przylegają przepiękne barokowe ogrody z fontannami, przyciętymi żywopłotami, marmurowymi rzeźbami, Ogrodem Różanym i teatrem plenerowym. Widok z ogrodów na twierdzę Hohensalzburg to najpopularniejszy motyw fotograficzny w Salzburgu.

salzburgsalzburgsalzburg

13. Salzburg – ogrody Pałacu Mirabell
14. Salzburg – panorama starego miasta widziana ze Wzgórza Kapucynów
15. Salzburg – Hangar-7


Niedaleko od pałacu znów trafiamy na ślad Mozarta – dom, w którym mieszkał przez 7 lat ze swoimi rodzicami i siostrą (Mozart-Wohnhaus). Jeśli dobrze się rozejrzymy w pobliżu znajdziemy też rodzinne domy słynnego fizyka Christiana Dopplera i dyrygenta Herberta von Karajana. Parę kroków dalej zaczyna się elegancki, pełen sklepików i kawiarenek deptak Linzergasse, który przylega do zalesionego Wzgórza Kapucynów (Kapuzinerberg). Na jego szczyt prowadzi stroma droga, ale warto tam się wspiąć, by zobaczyć jeden z najpiękniejszych widoków na Salzburg. Przed nami, jak na dłoni, widać Stare Miasto po drugiej stronie rzeki, górującą nad nim twierdzę Hohensalzburg, a w oddali ośnieżone szczyty Alp.

salzburgsalzburghellbrunn

16-17. Salzburg – Hangar-7
18. Pałac Hellbrunn


Z centrum miasta wybierzemy się teraz na salzburskie lotnisko, by odwiedzić stojący w jego pobliżu Hangar-7. Zbudowany ze stali i nakryty kopułą z 1754 szklanych płytek obiekt otwarto w 2003 roku. Jego właścicielem jest Dietrich Mateschitz – austriacki biznesmen, miliarder, entuzjasta samolotów, szybkich samochodów a przede wszystkim jeden z założycieli firmy Red Bull. Hangar służy mu jako przestrzeń wystawiennicza. Zgromadzoną tam bogatą kolekcję różnych pojazdów można oglądać za darmo. A jest na co popatrzeć... Są samoloty historyczne, samoloty grup akrobacyjnych Flying Bulls, śmigłowce, symulatory lotu. Największym eksponatem jest wciąż latający samolot pasażerski Douglas DC-6B z 1958 roku, należący niegdyś do jugosłowiańskiego prezydenta Josipa Broza Tito. Poza flotą samolotów znajduje się kolekcja motocykli biorących udział w Rajdzie Dakar czy Moto GP, a także bolidy Formuły 1, wszystkie spod znaku Red Bull. Jest także najszybszy samochód wyścigowy świata Red Bull X2010, zaprojektowany na potrzeby gry komputerowej Gran Turismo 5. Mamy okazję zobaczyć również kapsułę, w której pochodzący z Salzburga Felix Baumgartner w 2012 roku wzniósł się na wysokość 39 km i kombinezon, w którym wykonał stamtąd skok na ziemię. Obok prezentowane jest specjalnie dla niego wykonane skrzydło z włókna węglowego, na którym w 2003 roku przeleciał nad kanałem La Manche.

hellbrunnhellbrunnhellbrunn

19-20. Pałac Hellbrunn – Ogród Wodnych Uciech
21. Pałac Hellbrunn – Teatr Mechaniczny


Drugim miejscem na obrzeżach Salzburga, które odwiedzimy jest Pałac Hellbrunn (Schloss Hellbrunn), zaliczany do najpiękniejszych budowli późnorenesansowych po północnej stronie Alp. Rezydencję wzniósł na początku XVII wieku książę i arcybiskup Salzburga Markus Sittikus von Hohenems. Służyła mu jako letnia willa, do której przyjeżdżał na polowania. Prawdziwym unikatem na skalę światową jest pałacowy Ogród Wodnych Uciech. Wśród zielonych alejek, między grotami i posągami ukryte są w najmniej oczekiwanych miejscach zmyślne automaty wodne, które tryskają znienacka strumieniem wody i oblewają zaskoczonych zwiedzających. Jednym z takich miejsc jest marmurowy stół i krzesła w tzw. rzymskim teatrze. Do krzeseł podłączona jest instalacja wodna. Podczas przyjęć arcybiskup uruchamiał ją i spryskiwał nagle wodą swoich dostojnych gości. Jedynie jego krzesło pozostawało suche. W dalszej części ogrodu zobaczymy niezwykły teatr mechaniczny, w którym woda napędza 200 ręcznie wykonanych figurek pokazujących codzienne życie barokowego miasteczka. Inna wodna sztuczka czeka nas w tajemniczej grocie Midasa – strumień wody unosi w powietrzu, w górę i w dół, złocistą koronę. Dziś te wszystkie wodne atrakcje uruchamiane są latem ku uciesze turystów, którzy mogą być pewni, że spacer po ogrodzie nie ujdzie im „na sucho”.

hellbrunnhalleinhallein

22. Pałac Hellbrunn – grota Midasa
23. Hallein – przed Muzeum Cichej Nocy
24. Bad Dürnberg – pochylnie w kopalni soli


Z okolic Salzburga wyruszamy kamperem na południe, wzdłuż rzeki Salzach, aż do niewielkiego miasteczka Hallein. Jednym z jego najbardziej znanych mieszkańców był Franz Xaver Gruber, autor melodii do kolędy „Cicha noc”. Tekst napisał w 1816 roku jego przyjaciel, ksiądz Joseph Mohr. Zwrócił się potem z prośbą do Grubera o skomponowanie muzyki. Tak narodziła się chyba najbardziej znana kolęda, śpiewana dziś na całym świecie w ponad 300 językach. Wśród wąskich uliczek Hallein łatwo znajdziemy sporych rozmiarów kościół parafialny, a naprzeciwko budynek dawnej plebanii, gdzie Gruber mieszkał przez 28 lat, aż do swojej śmierci w 1863 roku. Dziś mieści się tu Muzeum Cichej Nocy (Stille Nacht Museum). Zobaczymy w nim wiele dokumentów związanych z kolędą, meble i przedmioty użytkowe Grubera z jego dawnego mieszkania, a także gitarę Josepha Mohra, na której grał „Cichą noc” podczas jej pierwszego wykonania w 1818 roku. Tuż przed wejściem do muzeum, otoczony żeliwnym płotkiem, znajduje się skromny grób Franza Xavera Grubera.

halleinhalleinwerfen

25. Bad Dürnberg – w kopalni soli
26. Bad Dürnberg – kopalnia soli – granica Niemiec i Austrii w kopalni soli
27. Okolice Werfen


Niedaleko od Hallein, w wiosce Bad Dürnberg, zjedziemy pod ziemię, do jednej z najstarszych na świecie kopalni soli (Salzwelten Hallein). Jej wydobywanie rozpoczęli tu Celtowie ok. 2600 lat temu. W późniejszych epokach sól przyniosła okolicy bogactwo. Dziś sztolnie można zwiedzać. Przy wejściu otrzymamy specjalną odzież ochronną i kolejką zjedziemy w podziemny świat. Przewodnik, który będzie oprowadzał nas po solnych tunelach, opowie o historii kopalni, tajemnicach „białego złota” i o ciężkiej pracy górników. Niezwykłą atrakcją są zjazdy drewnianymi, stromymi pochylniami, które służyły kiedyś górnikom do szybkiego przemieszczania się na niższe poziomy kopalni. Wycieczka obejmuje też przejażdżkę tratwą po podziemnym jeziorze solnym, z grą świateł i mistyczną muzyką w tle, a także wizytę na... podziemnym przejściu granicznym. Kopalnia położona jest blisko granicy z Niemcami i jeden z chodników prowadzi na stronę niemiecką. Granica jest oznaczona, ale dzięki układowi z Schengen przekroczenie jej nie wymaga formalności.

hohenwerfenhohenwerfenhohenwerfen

28. Zamek Hohenwerfen
29. Widok z wież zamku Hohenwerfen
30. Zamek Hohenwerfen – pokazy ptaków łowczych


Po powrocie z podziemnego świata soli jedziemy dalej na południe doliną rzeki Salzach. Od zachodu wznoszą się coraz wyższe szczyty Alp Berchtesgadeńskich, od wschodu pojawia się imponujący masyw górski Tennengebirge. W tak pięknym miejscu pora na kolejny postój. Zatrzymamy się w miasteczku Werfen, gdzie na szczycie stromego urwiska wznosi się średniowieczny Zamek Hohenwerfen (Burg Hohenwerfen), jeden z najpotężniejszych zamków austriackich. Pierwotna warownia powstała pod koniec XI wieku. Wielokrotnie rozbudowywana służyła przez stulecia władcom Salzburga, broniąc od południa dostępu do miasta. W czasach bardziej współczesnych często pojawiali się tu filmowcy. W 1968 roku na terenie zamku kręcono słynny film szpiegowski „Tylko dla orłów” z Richardem Burtonem i Clintem Eastwoodem w rolach głównych. Dziś zamek udostępniony jest zwiedzającym. Na górę można dostać się pieszo lub wjechać naziemną kolejką. W starych zamkowych murach zobaczymy historyczne komnaty, podziemne przejścia, tajemne schody, gotycką kaplicę, ponure lochy i dawną zbrojownię. Wejdziemy też na dzwonnicę, gdzie zawieszony jest ponad 4-tonowy dzwon Burgahnl, odlany w XVI wieku. Z dzwonnicy rozciąga się zachwycający widok na dolinę, rzekę i góry. Zamek ma jeszcze jedną, niezwykłą atrakcję – mieści się tu Muzeum Sokolnictwa. W sezonie letnim na zamkowej łące organizowane są dla turystów widowiskowe pokazy ptaków łowczych – sokołów, orłów, sępów i jastrzębi.

EisriesenweltEisriesenweltEisriesenwelt

31-33. Droga do jaskini lodowej Eisriesenwelt


Opuszczając zamek przejeżdżamy przez rzekę na drugą stronę doliny. Tam, w masywie Tennengebirge, wewnątrz góry Hochkogel, kryje się Eisriesenwelt, czyli Świat Lodowych Olbrzymów. To największy znany na świecie system naturalnych jaskiń stale wypełnionych lodem. Powstały 2 miliony lat temu. Woda w długotrwałym procesie rozpuściła wapienne skały tworząc ogromny, skomplikowany świat podziemnych komór i korytarzy o łącznej długości 42 km. Część z nich dostępna jest dla turystów. By tam dotrzeć trzeba pokonać 5 km malowniczej i krętej górskiej drogi, która sama w sobie jest niezwykle atrakcyjna. Najpierw czeka nas 20-minutowy spacer od kasy biletowej do dolnej stacji kolejki linowej. Część drogi można sobie skrócić przechodząc przez tunel skalny. Dalszy etap trasy to 3-minutowy wjazd najbardziej stromą w Austrii kolejką linową. Z jej górnej stacji kolejne 20 minut spaceru zboczem górskim. Cały czas towarzyszą nam zachwycające widoki na alpejskie szczyty, na dolinę i na widziany z góry zamek Hohenwerfen.

Eisriesenwelt

34. W jaskini lodowej Eisriesenwelt


Wejście do jaskini znajduje się na wysokości 1641 m n.p.m. Zwiedza się ją z przewodnikiem. Trzeba pamiętać o zabraniu z sobą ciepłego okrycia, bo wewnątrz temperatura nawet w sezonie letnim nie przekracza 0°C. Brak tam też sztucznego oświetlenia, dlatego przy wejściu dostaniemy lampki karbidowe. Tak wyposażeni możemy wreszcie wejść do baśniowego świata skutego lodem. Idąc po drewnianych podestach i schodach, pokonując łącznie prawie 1400 schodów w górę i w dół, zobaczymy fantastyczne lodowe nacieki o najdziwniejszych kształtach, przypominających kolumny, wodospady, draperie, iglice. Niektóre formacje lodowe i komnaty mają swoje nazwy – Lodowe Organy, Lodowa Kaplica, Królestwo Diamentów czy Zamek Hymira. Jest też zamarznięte jezioro z drewnianą kładką nad nim. Podczas wędrówki przewodnik opowie nam o powstaniu jaskini i jej odkryciu w 1879 roku. Dowiemy się też o speleologu, Aleksandrze von Mörk, który badał ją na początku XX wieku i nazwał „Światem Lodowych Olbrzymów”. Tu też znalazł miejsce wiecznego spoczynku – urna z jego prochami została ustawiona w niszy groty nazwanej jego imieniem – Katedrą Aleksandra von Mörka.

lichtensteinklammlichtensteinklammlichtensteinklamm

35-37. Wąwóz Lichtensteinklamm


Z jaskini ruszamy dalej na południe, w kierunku kurortu narciarskiego Bischofshofen. Zatrzymamy się tu na chwilę przy skoczni narciarskiej, na której co roku kończy się Turniej Czterech Skoczni. Triumfowali na niej Adam Małysz i Kamil Stoch. Letnią porą może zobaczymy młodych skoczków trenujących na igielicie.

kitzlochklammkitzlochklammkitzlochklamm

38-40.  Wąwóz Kitzlochklamm


Ze skoczni wyruszamy teraz kamperem na bliskie spotkanie z alpejską przyrodą. Odwiedzimy trzy malownicze wąwozy zaliczane do najpiękniejszych w Austrii. Pierwszy z nich – Wąwóz Lichtensteinklamm – znajdziemy koło wioski Alpendorf. Potok Großarlbach przez tysiące lat wyrzeźbił tu w masywie górskim głęboki wąwóz o długości 4 km. Droga udostępniona dla turystów prowadzi po drewnianych pomostach przytwierdzonych do skał, przez tunele i przez kładki przerzucone nad potokiem. Widzimy z nich spienioną wodę, która toruje sobie drogę między omszałymi głazami. W milionach unoszących się nad nią kropelek promienie słońca wyczarowują tęczę. W pewnym miejscu wąwóz staje się bardzo wąski i ciasny. Skalne ściany zbliżają się na odległość kilku metrów, a w górę pną na wysokość aż 300 metrów. Dociera tu niewiele światła i kolejne pomosty pokonujemy w półmroku. Na końcu wąwozu dochodzimy do ściany z 50-metrowym wodospadem wpadającym wprost do potoku. W jego pobliżu można przysiąść przy drewnianych stolikach i odpocząć przed drogą powrotną, która wiedzie... tym samym szlakiem. Mamy więc możliwość podziwiać wszystkie piękne miejsca wąwozu dwukrotnie.

Sigmund Thun KlammSigmund Thun Klammkaprun

41-42. Wąwóz Sigmund Thun Klamm
43. Kaprun – kolejka Lärchwand


20 km dalej, koło miasteczka Taxenbach, położony jest nie mniej piękny skalny wąwóz Kitzlochklamm. Wydrążony w ciągu tysięcy lat przez potok Rauriser Ache jest o wiele szerszy od poprzedniego. Przy samym wejściu mijamy 100-metrowy wodospad. Dalsza droga prowadzi niemal cały czas pod górę. W pewnym miejscu trzeba wspiąć się po bardzo stromych, drewnianych schodach, ale bajkowe widoki wokół wynagradzają wszelki trud. Pod nami szumiący potok, a wokół soczysta zieleń, która pięknie kontrastuje z szarymi, skalnymi ścianami i potężnymi głazami. Jednym z najbardziej malowniczych miejsc wąwozu jest wydrążony w skale tunel, z którego wychodzimy na most nad potokiem, wsparty na drewnianych balach tworzących kształt litery V. W drodze powrotnej przechodzimy przez jeszcze jeden tunel i leśną ścieżką schodzimy na parking.

mooserbodenkaprunkaprun

44. Jezioro zaporowe Mooserboden
45. Kolejka na Gipfelwelt 3000
46. Punkt widokowy „Top of Salzburg”


Kolejne 20 km dzieli nas od trzeciego wąwozu. Jedziemy wciąż na zachód, doliną rzeki Salzach, aż do zimowego kurortu Kaprun. Na obrzeżach miasta zagłębimy się w wąwóz Sigmund Thun Klamm, wydrążony 10 tys. lat temu przez topniejący lodowiec. Wąwóz nie jest długi, ma niecałe 400 metrów długości i 32 metry głębokości. Dnem płynie rwący potok Kaprune Ache. Nad nim, wzdłuż pionowych ścian, zawieszone są drewniane kładki, pomosty i schodki. Miejscami osłania je daszek, który ma chronić nas przed wodą ściekającą ze skał lub spadającą drobną mgiełką. Szlak kończy się przy sztucznym wodospadzie spływającym z jeziora zaporowego Klammsee. Stąd możemy pójść trasą wokół jeziora lub wrócić leśną ścieżką biegnącą górą wąwozu.

kaprunGroßglockner HochalpenstraßeGroßglockner Hochalpenstraße

47. Punkt widokowy przy tunelu Hannastollen
48. Trasa Großglockner Hochalpenstraße – okolice przełęczy Hochtor
49. Trasa Großglockner Hochalpenstraße – tunel przez przełęcz Hochtor


W Kaprun pozostaniemy nieco dłużej. Oprócz wąwozu wybierzemy się nad dwa sztuczne jeziora zaporowe – Wasserfallboden, położone na wysokości 1672 m n.p.m. i Mooserboden, na wysokości 2036 m n.p.m. Do jezior prowadzą liczne trasy turystyczne, można też skorzystać z autobusów komunikacji publicznej, dojazd własnym samochodem jest niemożliwy. Część drogi pokonujemy jedyną w swoim rodzaju kolejką Lärchwand – otwarta platforma jedzie 431 metrów prawie pionowo w górę. Jednorazowo może pomieścić 185 osób. Po dotarciu na miejsce zobaczymy dwa jeziora o niesamowicie szmaragdowej wodzie, w której odbijają się otaczające je zielone hale górskie i ośnieżone szczyty Alp. Na wyżej położonym Mooserboden są dwie zapory o wysokości prawie 100 m. Woda spada stąd do jeziora Wasserfallboden, po czym jest ponownie pompowana w górę. Oprócz spaceru po tamach można też, z przewodnikiem, zwiedzić od środka elektrownię.

Großglockner Hochalpenstraße

50. Trasa Großglockner Hochalpenstraße


Celem drugiej wyprawy z Kaprun jest najwyższy szczyt regionu – Kitzsteinhorn. Na sam wierzchołek na wysokości 3203 m.n.p.m. nie dotrzemy, ale kolejki górskie dowiozą nas na wysokość 3029 m.n.p.m. Znajduje się tam centrum turystyczne Gipfelwelt 3000 z kinem, restauracją i platformą widokową „Top of Salzburg”, która oferuje nam oszałamiającą panoramę na górski krajobraz, na lodowiec Kitzsteinhorn i dolinę Kaprun. To najwyższy w regionie punkt, do którego można dotrzeć przez cały rok nie mając umiejętności wspinaczkowych. Na drugi, nieco niżej położony punkt widokowy, zejdziemy wydrążonym w skale tunelem o długości 360 metrów (Hannastollen), który służy jednocześnie jako galeria Parku Narodowego Wysokich Taurów. Na końcu tunelu wychodzimy na metalowy, ażurowy pomost wysunięty nad przepaścią, z którego widać najwyższe szczyty Austrii – Großglockner (3798 m), Großvenediger (3662 m) i Hocheiser (3206 m).

Großglockner HochalpenstraßeGroßglockner HochalpenstraßeGroßglockner Hochalpenstraße

51. Trasa Großglockner Hochalpenstraße
52. Trasa Großglockner Hochalpenstraße – szczyt Edelweißspitze
53. Trasa Großglockner Hochalpenstraße


Z Kaprun zawracamy na wschód, by w miasteczku Bruck an der Grossglockner skręcić na południe, do zielonej doliny Fuschertal. Zaczyna się tu słynna trasa Großglockner Hochalpenstraße, prowadząca przez pasmo górskie Wysokie Taury. To jedna z najwyżej położonych dróg w Europie. Co roku odwiedza ją ok. 1 mln turystów. Ci, którzy mieli okazję już tu być mówią o niej: „najpiękniejsza, najbardziej malownicza droga alpejska, z fantastycznymi, niezapomnianymi widokami gór”.

Droga powstała w latach 30-tych XX wieku. Przy jej budowie pracowało w ekstremalnych warunkach kilka tysięcy robotników. Ze względu na warunki atmosferyczne otwarta jest tylko od maja do października, a przejazd nią jest płatny. Za punktem poboru opłat asfaltowa nitka zaczyna piąć się krętymi serpentynami coraz wyżej i wyżej, aż do krainy wiecznego śniegu. Na odcinku 50 km różnica poziomów wynosi 1766 m. W najwyższym punkcie wjeżdżamy na wysokość 2504 m n.p.m., gdzie przez przełęcz Hochtor przebija się tunel o długości 311 m. Jeszcze wyżej, na wysokości 2571 m n.p.m., położony jest szczyt Edelweißspitze, do którego prowadzi boczna odnoga trasy – stroma, kręta i brukowana. Małym samochodem, na motocyklu lub na rowerze można tam wjechać, kamper lepiej zostawić na niższym parkingu i podejść na szczyt pieszo. Na górze jest restauracja z hotelem i kamienna wieża. Przy dobrej pogodzie można stamtąd zobaczyć rozległą panoramę alpejską, z ponad trzydziestoma zaśnieżonymi szczytami przekraczającymi 3000 m n.p.m.!

Großglockner HochalpenstraßeGroßglockner HochalpenstraßeGroßglockner Hochalpenstraße

54. Droga do Wzniesienia im. Cesarza Franciszka Józefa
55. Wzniesienie im. Cesarza Franciszka Józefa
56. Wzniesienie im. Cesarza Franciszka Józefa – widok na lodowiec Pasterze


Jeszcze bardziej spektakularnym punktem widokowym jest Wzniesienie im. Cesarza Franciszka Józefa (Kaiser-Franz-Josefs-Höhe). Z tarasu roztacza się tu imponujący widok na najwyższy szczyt Alp Austriackich – Großglockner, czyli „Wielki Dzwonnik” (3789 m n.p.m.) oraz na najdłuższy we wschodnich Alpach lodowiec Pasterze. Dziś ma nieco ponad 8 km długości, choć topnieje w szybkim tempie i istnieje obawa, że kiedyś zniknie zupełnie. Na poziom lodowca można zjechać kolejką szynową Gletscherbahn lub zejść ścieżką po stoku. W kierunku lodowca prowadzi też trasa spacerowa Gamsgrubenweg, która częściowo biegnie tunelami wykutymi w zboczu. Jeżeli będziemy mieli szczęście zobaczymy świstaki, kozice, a może nawet symbol Wysokich Taurów – koziorożca alpejskiego. W pobliżu tarasu jest pomnik austriackiego cesarza Franciszka Józefa, który w 1856 roku podszedł do lodowca. Nie było jeszcze wtedy wygodnej drogi i wędrówka zajęła mu wiele godzin. Obok pomnika stoi też przeszklona wieża im. Wilhelma Swarovskiego z urządzeniami optycznymi do obserwacji okolicy. Można przez nie wypatrzeć alpinistów wspinających się na Großglockner.

Großglockner HochalpenstraßeGroßglockner HochalpenstraßeGroßglockner Hochalpenstraße

57. Wzniesienie im. Cesarza Franciszka Józefa – kolejka Gletscherbahn
58. Wzniesienie im. Cesarza Franciszka Józefa – pomnik cesarza
59. Wzniesienie im. Cesarza Franciszka Józefa – wieża im. Wilhelma Swarovskiego


Na całej trasie Großglockner Hochalpenstraße znajduje się jeszcze wiele innych punktów widokowych, przy których warto zatrzymać się na dłużej, by podziwiać górski krajobraz – małe, górskie jeziorka, okresowe wodospady tworzące się z topniejącego śniegu i pionowe ściany skalne. Pokonując kolejne zakręty zawieszone nad przepaściami zaczynamy powoli zjeżdżać z wysokogórskiej trasy. Pojawia się coraz więcej zieleni. Großglockner Hochalpenstraße kończy się, ale drogi biegną dalej... Gdzie teraz pojechać? Na wschód do Karyntii, a potem Słowenii? Na południe we włoskie Dolomity? Na zachód do Tyrolu? Decyzja należy do was.


Do zobaczenia na szlaku... 

Zdjęcia:

 

01. Kapitelplatz in Salzburg with the Fortress Hohensalzburg and Sphaera, © Tourismus Salzburg, Foto: Breitegger Günter
02. Pixabay.com, Public Domain
03. Gryffindor, Hohensalzburg Castle 38, CC BY-SA 3.0
04. Photo by Alex Hufnagl on Unsplash
05. © 1971markus@wikipedia.de, Petersfriedhof Salzburg (05), CC BY-SA 4.0
06. Allie_Caulfield, 2018-09-23 Salzburg 071 Petersfriedhof, Katakomben, CC BY 2.0
07. Ray Swi-hymn, 20190128_Dom@Salzburg_9027CC BY-SA 2.0
08. Domquartier Salzburg, © SalzburgerLand Tourismus, photo: Eva trifft
09. Jorge Franganillo, Salzburg: Getreidegasse, CC BY 2.0
10. SorinNechita, Mozart's Birthplace, CC BY-SA 2.0
11. Mirabell Mozartkugel Salzburg, © Tourismus Salzburg
12. Joe Kniesek, Salzburg - July 2016, CC BY-SA 2.0
13. Mirabell Garden in Salzburg in spring season with a view to Fortress Hohensalzburg, © Tourismus Salzburg, Foto: Breitegger Günter
14. Panorama of Salzburg during summer season from Kapuzinerberg, © Tourismus Salzburg, Foto: Breitegger Günter
15. Ra Boe / Wikipedia, Salzburg by-RaBoe 032, CC BY-SA 3.0 DE
16. Morio, Hangar-7 2017 interior, CC BY-SA 4.0
17. Joe Kniesek, Salzburg - July 2016, CC BY 2.0
18. Schloss Hellbrunn, © SalzburgerLand Tourismus, photo: Eva trifft
19. Wasserspiele Salzburg, © SalzburgerLand Tourismus, photo: Eva trifft
20. Pixabay.com, Public Domain
21. “Mechanical Theater“ Hellbrunn Palace / Salzburg, © Österreich Werbung, Photographer: Hans Wiesenhofe
22. MatthiasKabel, Hellbrunn crown grotto 01, CC BY-SA 3.0
23. Gakuro, Gruber1, CC BY-SA 3.0
24. Ray Swi-hymn, 20190129_Salzwelten_9350, CC BY-SA 2.0
25. Ray Swi-hymn, 20190129_Salzwelten_9368, CC BY-SA 2.0
26. Ray Swi-hymn, 20190129_Salzwelten_8958, CC BY-SA 2.0
27. Near WerfenTauern highway Salzburger Land, © Österreich Werbung, Photographer: Wolfgang Weinhäupl
28. Maria Wallner, Hohenwerfen-mw01, CC BY-SA 3.0 DE
29. Diego Delso, Castillo de Hohenwerfen, Werfen, Austria, 2019-05-17, DD 143-149 PAN, CC BY-SA 4.0
30. Burg Hohenwerfen Greifvogelschau, © SalzburgerLand Tourismus, photo: Eva trifft
31. Bahnfrend, Aufstieg, Eisriesenwelt, 2014 (08), CC BY-SA 4.0
32. Bahnfrend, Aufstieg, Eisriesenwelt, 2014 (06), CC BY-SA 4.0
33. Allie_Caulfield, 2017-08-16 Werfen Eisriesenwelt 066, CC BY 2.0
34. ICE WORLD near Werfen Salzburger Land, © Werbefotografie Gruber Michael, Eisriesenwelt GesmbH
35. Pixabay.com, Public Domain
36. © Geolina / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons), 2015 Liechtensteinklamm Kolke 2, CC BY-SA 4.0
37. Pixabay.com, Public Domain
38. Einer flog zu Weit, Kitzloch2647, CC BY-SA 3.0
39. Ewald Gabardi, Kitzlochklamm1168, CC BY-SA 3.0
40. Pixabay.com, Public Domain
41. Leo-setä, Sigmund Thun klamm, CC BY-SA 2.0
42. Harry Pammer, Sigmund-Thun Klamm die Sonne zeigt sich, CC BY-ND 2.0
43. Benutzer:Motorbiker, Lärchwand-Schrägaufzug, CC BY-SA 3.0
44. Schlipstraeger, Höhenburg - Ausblick auf den Stausee Mooserboden, CC BY-SA 4.0
45. Michal Gorski, Kaprun, Austria - panoramio (2), CC BY-SA 3.0
46. Darrell Arnone, Top of Salzburg, CC BY 2.0
47. Photo by Daniel Frank from Pexels
48. Pixabay.com, Public Domain
49. Kārlis Dambrāns, Austrija 2013 - 155, CC BY 2.0
50. Gregorini Demetrio, Großglockner Hochalpenstraße - panoramio - Gregorini Demetrio (1), CC BY-SA 3.0
51. Pixabay.com, Public Domain
52. Bahnfrend, Edelweißspitze, 2014 (03), CC BY-SA 4.0
53. Pixabay.com, Public Domain
54. PantheraLeo1359531, Großglockner Hochalpenstraße 21082018 102, CC BY-SA 4.0
55. tachasina, Pasterze, CC BY 2.0
56. Frans Berkelaar, Großglockner Group and Pasterze Clacier - Carinthia - Austria, CC BY 2.0
57. Aat van den Heuvel, Afdaling naar de Pasterze gletscher - panoramio (2), CC BY 3.0
58. Pixabay.com, Public Domain
59. Hejkal, Wilhelm-Swarovski-Beobachtungswarte, CC BY-SA 3.0 DE

 

Zadzwoń do nas