Blog

Wycieczka do Czech

Kończąc jedną podróż kamperem myślimy już o następnej. Dziś zapraszamy na krótką wycieczkę do Czech. Odwiedzimy tam skalne miasta i pradawne zamki, napijemy się leczniczej wody i zobaczymy, jak produkuje się ulubiony czeski trunek. Podążymy też śladami Rumcajsa, dobrego wojaka Szwejka i... Jamesa Bonda.

Początek naszej podróży to wyprawa do Czeskiego Raju, krainy „skalnych miast” porośniętych sosnowymi lasami, wśród których ukryły się pradawne zamki i warownie. Od wschodu bramą do „raju” jest miasteczko Jiczin (Jičín), w którym zatrzymamy się na krótki postój. Znajdziemy tam piękny rynek Valdštejnovo náměstí otoczony kolorowymi kamieniczkami z podcieniami. Pomiędzy nimi zdecydowanie wyróżnia się okazały Pałac Wallensteinów. W 1 połowie XVII wieku rezydował w nim Albrecht z Valdštejna, znany też jako Albrecht von Wallenstein – książę Friedlandu, potężny i wpływowy polityk oraz ambitny dowódca z czasów wojny trzydziestoletniej. Miasto pod jego rządami przeżywało rozkwit. Dwa wieki później, w 1813 roku w pałacu spotkali się cesarz Austrii Franciszek I, car Rosji Aleksander I i pruski król Fryderyk Wilhelm III, by przygotować wspólny plan w wojnie z napoleońską Francją. Jeszcze w tym samym roku odnieśli zwycięstwo w „bitwie narodów” pod Lipskiem. Dziś możemy w pałacu zobaczyć Salonik Trzech Cesarzy, w którym negocjowali.

jicinjicinjicin

1. Jiczin – rynek Valdštejnovo náměstí
2. Jiczin – pałac Wallensteinów
3. Na ulicach Jiczina


Od wielkiej historii przechodzimy teraz do świata bajek, bo będąc w Jiczinie nie można zapomnieć o jego najsłynniejszym „mieszkańcu” – Rumcajsie. Postać sympatycznego rozbójnika, jego żony Hanki (w oryginale Manki) i syna Cypiska znają wszyscy, którzy oglądali dawne dobranocki. Twórcą opowieści o Rumcajsie był Vaclav Čtvrtka, który spędził dzieciństwo w Jiczinie. Oprócz Rumcasja wymyślił znane również w Polsce „Bajki z mchu i paproci”, czyli opowieści o Żwirku i Muchomorku, a także „Makową Panienkę”. Wszystkie te bajkowe postacie można spotkać na ulicach miasteczka we wrześniu, podczas „Festiwalu Bajek”, a na razie poszukamy śladów Rumcajsa. Odnajdujemy mały zakład szewski, w którym pracował, zanim został wygnany z miasta i zajął się zbójeckim rzemiosłem. Pod arkadami pałacu Wallensteinów odwiedzamy galerię „Rumcajsowy Świat”, a na środku jednej z uliczek spotykamy bardzo groźnego smoka, który pewnego razu chciał porwać Rumcajsowi Hankę... Przed wyjazdem z miasteczka wspinamy się jeszcze na taras widokowy bramy Valdickiej (Valdická brán) z XVI wieku. 156 schodów prowadzi na wysokość 32 metrów, skąd widać cały Jiczin i jego okolice.

czeski rajczeski rajczeski rajczeski raj

4-7. Czeski Raj – Prachowskie Skały


Tuż za miastem wjeżdżamy już do Czeskiego Raju (Český ráj) i idziemy na pieszą wędrówkę do Prachowskich Skał (Prachovské Skály). Wchodzimy do świata pełnego fantastycznych skalnych form rzeźbionych tysiące lat przez naturę. Ostre iglice, wieże i kolumny z jasnego piaskowca wyrastają dookoła nas na wysokość kilkudziesięciu metrów. Między nimi wije się sieć ścieżek, porośniętych mchem wąwozów i wąskich przesmyków między olbrzymimi głazami. Jeden z nich ma zaledwie 40 cm szerokości. Schody wykute w skale pozwalają wspiąć się na tarasy widokowe, z których rozciąga się panorama tego skalnego miasta. Jednym z najciekawszych jego miejsc jest też Korytarz Cesarski (Císařská Chodba), gdzie wysokie na 90 metrów skały tworzą wąziutkie przejście. Miejsce to nazwane zostało na cześć cesarza austriackiego Franciszka I, który, jak mówi dawna opowieść, w 1813 roku odwiedził je niesiony w lektyce.

czeski rajtroskytrosky

8. Czeski Raj – Prachowskie Skały
9. Czeski Raj – Zamek Trosky
10. Czeski Raj – Zamek Trosky – wieża Panna


Kolejny punkt wizyty w Czeskim Raju to górujący nad całą okolicą Zamek Trosky uznawany za symbol tej krainy, znany doskonale czytelnikom trylogii husyckiej A. Sapkowskiego. Samo jego położenie jest niezwykłe. Zbudowano go w XIV wieku na dwóch stromych, bazaltowych skałach, które są wierzchołkiem wygasłego wulkanu. Kiedyś otaczały go trzy pierścienie potężnych murów obronnych z bramami. Do dziś zachowały się jedynie dwie wieże, wysoka na 57 metrów smukła Panna i bardziej przysadzista, 47-metrowa Baba. Z ich szczytów rozpościera się przepiękny widok na cały Czeski Raj i leżące w oddali Karkonosze.

czeski raj

11. Czeski Raj – widok na skalne miasto Hruboskalsko, zamek Hruba Skała i, w oddali, zamek Trosky


Parę kilometrów dalej wznosi się kolejny zamek Hruba Skała (Hrubá Skála). Zbudowany na dwóch skałach górujących nad doliną rzeki Libunka, strzeże wejścia do następnego skalnego miasta Hruboskalsko. Zostawiamy kamper na parkingu i wyruszamy na wędrówkę wśród kamiennego labiryntu. Będziemy szli malowniczymi ścieżkami, otoczonymi przez wysokie na 60 metrów wieże z piaskowca. Będziemy przeciskać się przez wąski korytarz zwany Mysią Dziurką (Myší díra) i mijać fantazyjne formacje skalne, których nazwy wywodzą się z lokalnych legend: Czarcia Ręka, Latarnia Morska, Smocze Skały. Będziemy też wspinać się na punkty widokowe. Najsłynniejszym jest Mariánská vyhlídka, z której roztacza się wspaniała panorama doliny u stóp skał i widok na dwa zamki – Hrubą Skałę i Trosky. Na koniec dotrzemy do małego zamku Valdštejn. Wzniesiony w XIII wieku przez ród Markvarticów, przodków znanego nam już Albrechta von Wallensteina, w XIX wieku przebudowany został w romantyczną rezydencję. Do zamku i dobudowanej obok kaplicy prowadzi kamienny most barokowy z posągami świętych.

czeski rajczeski rajczeski raj

12. Czeski Raj – Hruboskalsko – formacja skalna Czarcia Ręka
13. Czeski Raj – Hruboskalsko
14. Czeski Raj – Zamkek Valdštejn


W Czeskim Raju odwiedzimy jeszcze jedno skalne miasto, do którego podjedziemy kilkanaście kilometrów dalej na południe. Příhrazské skály słyną ze 178 piaskowcowych wież i iglic. Wędrując wśród wąskich alejek skalnego labiryntu będziemy mieli okazję wejść po kamiennych schodach i metalowych drabinkach na imponującą formację skalną Drábské světničky z pozostałością XIII-wiecznej warowni.

czeski rajczeski rajmichowo hradiste

15. Czeski Raj – Příhrazské skály – formacja skalna Drábské světničky
16. Czeski Raj – Příhrazské skály
17. Pałac w Mnichovo Hradiště


Powoli opuszczamy już Czeski Raj i wyruszamy kamperem dalej na zachód, w kierunku równie zachwycającej przyrodniczo krainy, nazywanej Czeską Szwajcarią. Po drodze zatrzymamy się jeszcze na krótki postój w dwóch miastach.

Pierwsze z nich to Mnichovo Hradiště z pięknym barokowym pałacem należącym przez lata do rodu Wallensteinów. We wnętrzach zobaczymy bogate zbiory porcelany, zamkowy teatr, a także bibliotekę liczącą ponad 20 tysięcy tomów. Związana jest z nimi pewna ciekawostka. Przewieziono je do Mnichova na początku XX wieku z zamku Duchcov. Tam, pod koniec swojego życia, opiekował się nimi sam Giacomo Casanova, będący wówczas na usługach rodu Wallensteinów. Przed wyruszeniem w dalszą podróż wejdziemy jeszcze do kaplicy św. Anny, należącej do zespołu pałacowego. Tu znalazł ostatnie miejsce spoczynku Albrecht von Wallenstein, o czym informuje nas tablica nagrobna z czerwonego marmuru.

mlada boleslawmlada boleslawmlada boleslaw

18-20. Mladá Boleslav – w muzeum koncernu Škoda Auto


Drugim miastem na naszej drodze do Czeskiej Szwajcarii jest Mladá Boleslav, siedziba koncernu Škoda Auto. Firma założona w 1895 roku jest jedną z najstarszych marek samochodowych na świecie. Fani motoryzacji chętnie odwiedzą muzeum powstałe w odnowionych halach historycznej fabryki, tuż obok nowoczesnego zakładu. Można zobaczyć tu najważniejsze pojazdy związane z marką Škoda – od pierwszego produktu, jakim był rower, przez motocykle, wczesne automobile, aż do całkiem współczesnych modeli, a nawet samochodów koncepcyjnych i samochodów sportowych, przygotowanych na potrzeby rajdów i wyścigów. Po wcześniejszej rezerwacji można zwiedzić też z przewodnikiem nowy zakład. Trzeba tylko mieć własny pojazd, który przewiezie nas i przewodnika między kolejnymi halami. Może to być kamper...

czeska szwajcariaczeska szwajcariaczeska szwajcaria

21. Czeska Szwajcaria – Brama Pravčicka
22. Brama Pravčicka – pałacyk Sokole Gniazdo
23. Czeska Szwajcaria – Wąwóz Edmunda


Ze świata motoryzacji podążamy już prosto w kierunku zachodnim, do Parku Narodowego Czeska Szwajcaria (České Švýcarsko), malowniczej krainy położonej przy granicy czesko-niemieckiej. Tworzą ją potężne formacje skalne poprzecinane wąwozami rzek i dzikich potoków. Liczne szlaki piesze i rowerowe zachęcają, by zatrzymać się tu dłużej. Na początku pójdziemy zobaczyć największy w Europie łuk skalny. Z miasteczka Hřensko ostro pod górę prowadzi tam droga asfaltowa, a potem kręta leśna ścieżka. Wreszcie wyłania się skalny olbrzym – Brama Pravčicka. Ma ponad 26 metrów szerokości u podstawy, wysokość otworu to 16 metrów, a jej szerokość osiąga 8 metrów. Powstawała przez miliony lat w wyniku erozji kredowych piaskowców. Z wielu punktów widokowych dookoła możemy podziwiać ją w całej okazałości. Dawno, dawno temu zachwycał się nią sam Hans Christian Andersen a twórcy filmu „Opowieści z Narni” nakręcili tu parę scen. Przy skale znajduje się pałacyk Sokole Gniazdo (Sokoli Hnizdo), wybudowany w 1881 roku przez księcia Edmunda Clary-Aldringen, właściciela okolicznych terenów. Obecnie znajduje się w nim muzeum oraz stylowa restauracja. Spod bramy idziemy dalej Ścieżką Gabrieli (Gabrielina Stežka), która prowadzi w głąb tej pięknej krainy. Otaczają nas formacje skalne o dziwnych kształtach, omszałe głazy i nieco tajemniczy, gęsty, świerkowy las. Co jakiś czas otwiera się szerszy widok na leżącą poniżej dolinę.

czeska szwajcariaczeska szwajcariaczeska szwajcaria

24-25. Czeska Szwajcaria – Wąwóz Edmunda
26. Czeska Szwajcaria – Skała Marii


Z wysokich skał zejdziemy teraz do malowniczych wąwozów – Wąwozu Edmunda (Edmundova soutěska) i Dzikiego Wąwozu (Divoká soutěska). Ich dnem płynie rzeka Kamienica (Kamenice). Wąwozy otaczają prawie pionowe ściany skalne o wysokości od 50 do 150 metrów, porośnięte drzewami, paprociami i mchem. Droga wzdłuż wąwozu prowadzi tuż nad wodą, nieraz po pomostach przyczepionych do skały lub przez wykute w niej chodniki. Dwa odcinki można pokonać tylko na łodziach. Po drodze przewoźnicy opowiedzą nam o tajemnicach wąwozu, a nawet uruchomią sztuczny wodospad, zwany żartobliwie Czeską Niagarą.

karlowe warykarlowe warykarlowe wary

27. Karlowe Wary
28. Karlowe Wary – promenada nad Teplą
29. Karlowe Wary – kolumnada Ogrodowa (Sadowa)


W Czeskiej Szwajcarii wybierzemy się jeszcze na dwa niezwykłe punkty widokowe. Pierwszy z nich to Skała Marii (Mariina vyhlídka). Znajdziemy ją w skalnym mieście Jetřichovice Steny. Strome podejście po schodach prowadzi na szczyt wysokiej turni, gdzie znajduje się drewniana altanka. Rozpościera się stąd przepiękna panorama całej okolicy. Drugi punkt widokowy to taras Belweder w pobliżu miasteczka Labská Stráň. Wysoka na 130 metrów skała wznosi się nad kanionem Łaby. Stojąc przy kamiennym murku otaczającym taras widzimy porośnięte drzewami zbocza i płynącą w dole rzekę, a gdzieś w oddali, już po stronie niemieckiej, góry stołowe Zirkelstein i Kaiserkrone.

karlowe warykarlowe warykarlowe wary

30. Karlowe Wary – kolumnada Młyńska
31. Karlowe Wary – kolumnada Targowa
32. Karlowe Wary – Grandhotel Pupp


Z Czeskiej Szwajcarii wyruszamy w dalszą podróż i pokonujemy kamperem kolejne kilometry, by dojechać do najsłynniejszego uzdrowiska w Czechach i jednego z najbardziej znanych na świecie jakim są Karlowe Wary (Karlovy Vary). Miasto jest pięknie położone w dolinie rzeki Teplá, otoczonej stromymi, zalesionymi zboczami. Założone zostało w XIV wieku przez Karola IV, króla czeskiego i późniejszego cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Według legendy podczas polowania odkrył tu przypadkiem źródło z leczniczą wodą. Z połączenia jego imienia i słowiańskiego określenia gorących źródeł powstała nazwa Karlowe Wary, po niemiecku Karlsbad. Z biegiem wieków uzdrowisko stało się synonimem elegancji a bywanie tu świadczyło o dobrej pozycji towarzyskiej kuracjuszy. Odwiedzali je car Piotr I Wielki, Casanova, Goethe, Beethoven, Mozart, Chopin, Mickiewicz, Marks czy cesarz Franciszek Józef. Teraz my udajemy się na spacer ciągnącą się wzdłuż rzeki elegancką promenadą. Wokół widzimy domy zdrojowe, luksusowe hotele, pensjonaty i wspaniale odnowione XIX-wieczne kamienice. Wiele z nich to architektoniczne perełki zdobione wieżyczkami, kopułami i rzeźbami.

czeski krumlow

33. Český Krumlov


Przy głównym deptaku znajdziemy też 13 leczniczych źródeł obudowanych otwartymi kolumnadami. Każda jest w innym stylu. „Ogrodowa” ma konstrukcję odlaną w całości z żeliwa, „Młyńska” jest wsparta na 124 marmurowych kolumnach a „Targowa” – zbudowana z drewna i misternie rzeźbiona. Nowoczesna, przeszklona kolumnada „Vridelni” przyciąga z kolei turystów gejzerem – woda o temperaturze 72°C wyrzucana jest co minutę na wysokość 12-15 metrów. Powoli wędrujemy od jednego źródła do drugiego popijając leczniczą wodę z zakupionych na miejscu porcelanowych spłaszczonych kubeczków z charakterystycznymi dzióbkami i napisem „Karlovy Vary”. Spacer doprowadza nas do budynku, który stał się już wizytówką miasta. Grandhotel Pupp to jeden z najbardziej ekskluzywnych hoteli w całych Czechach. Jego początki sięgają XVIII wieku a dzisiejszy wygląd zawdzięcza rozbudowie z początku XX wieku. Gościli w nim car Piotr I Wielki, cesarzowa Maria Teresa, Bach, Beethoven, Goethe, Mozart, Kafka, Gagarin. Nie brakowało też sław światowego kina, które przyjeżdżają co roku na organizowany tu Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Ich nazwiska możemy odczytać na kostkach brukowych wykonanych z brązu i wmurowanych w plac przed głównym wejściem do hotelu. Sam hotel też ma swoje filmowe role, pojawia się m.in. w bondowskim „Casino Royale” jako Hotel Splendide, w którym ma zostać rozegrany pokerowy pojedynek.

czeski krumlowczeski krumlowczeski krumlow

34. Český Krumlov – rynek starego miasta
35. Český Krumlov – na starym mieście
36. Český Krumlov – na starym mieście, z widokiem na Wieżę Zamkową


Z Karlowych Warów podążamy dalej kamperem na południe Czech, gdzie rozciąga się porośnięte lasami pasmo górskie Szumawa. Znajdziemy tu jeziora polodowcowe, rozległe torfowiska i pozostałości dawnych puszcz. Jeden ze szlaków prowadzi do źródeł rzeki Wełtawy, nazywanej „czeską rzeką narodową”. Kilkadziesiąt kilometrów dalej nad jej brzegiem leży jedno z najpiękniejszych czeskich miasteczek – Český Krumlov, którego historia sięga XIII wieku. Tu zatrzymamy się na dłuższy postój.

Stare Miasto położone jest w zakolu krętej rzeki, która opływa je z trzech stron. Wygląda jak z bajki. Omijane przez pożary i wojenne zniszczenia zachowało swój średniowieczny charakter i zabudowę. Chodząc wąskimi, brukowanymi uliczkami zobaczymy mały rynek z renesansowym ratuszem i fontanną, gotycki kościół św. Wita, mieszczańskie kamieniczki zdobione malowidłami i średniowieczny młyn. Nie brakuje tu oczywiście niezliczonych kawiarenek i mnóstwa sklepików z pamiątkami. Największą atrakcją miasta jest jednak ogromny kompleks zamkowo-pałacowy na wysokiej skale, po przeciwnej stronie rzeki. To jeden z największych zamków w Europie i drugi co do wielkości zamek w Czechach, po praskich Hradczanach. Zaczęto go wznosić w 1230 roku a późniejsi właściciele – możne rody Rožmberków i Schwarzenbergów – rozbudowywały aż do XIX wieku. Dziś całość składa się z czterdziestu budynków, pięciu dziedzińców i rozległych ogrodów. Na teren zamku wchodzimy mostem nad fosą, w której mieszkają... niedźwiedzie. Zwyczaj ich trzymania sięga ponoć XVI wieku, kiedy to strzegły właścicieli przed nieproszonymi gośćmi. Dalsza droga prowadzi nas do bogato zdobionej, okrągłej Wieży Zamkowej. Z jej szczytu roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków na całe miasteczko i wijącą się w dole Wełtawę.

czeski krumlowczeski krumlowczeski krumlow

37. Český Krumlov – zabudowania zamku – II dziedziniec z widokiem na Wieżę Zamkową
38. Český Krumlov – widok z Wieży Zamkowej na zabudowania zamku
39. Český Krumlov – zabudowania zamku – IV dziedziniec


Mijając kolejne dziedzińce dochodzimy do niezwykłego Mostu Płaszczowego. Ma on kilka kondygnacji, jest zadaszony i zdobiony rzeźbami. Prowadzi na sąsiednie wzgórze, do ostatnich już zabudowań zamkowych. Za nimi rozciągają się trzypoziomowe ogrody z kaskadową fontanną, teatrem letnim i dużym stawem. Ale to jeszcze nie koniec zwiedzania zamku. Trzeba koniecznie zajrzeć do jego wnętrz. Zobaczymy tam bogato zdobione komnaty, a wśród nich salę balową z iluzjonistycznymi malowidłami i kryształowymi lustrami oraz kaplicę z błękitno-różowego marmuru. W jednym z pomieszczeń będziemy mogli podziwiać cenny eksponat – paradną karetę wykonaną z drzewa orzechowego i w całości pozłacaną. Niezwykłym miejscem jest też teatr zamkowy z XVIII wieku – najstarszy barokowy teatr na świecie, zachowany w nienaruszonym stanie, z oryginalną sceną i dekoracjami. Wejście do niego jest oddzielnie biletowane a liczba zwiedzających ściśle limitowana.

czeski krumlowczeski krumlowczeski krumlow

40. Český Krumlov – Most Płaszczowy w zabudowaniach zamku
41. Český Krumlov – złocona kareta w zamkowych komnatach
42. Český Krumlov – barokowy teatr zamkowy


Z magicznego Czeskiego Krumlova pora wyruszyć w dalszą drogę. Wygodnym kamperem dojeżdżamy do Czeskich Budziejowic (České Budějovice). Dobry wojak Szwejk nie miał tyle szczęścia i w poszukiwaniu swojego pułku wędrował do tego miasta pieszo...

Czeskie Budziejowice są sporym miastem liczącym prawie 100 tys. mieszkańców. Jego najstarsza część położona jest przy ujściu rzeki Malše do Wełtawy. Znajdziemy tam jeden z najpiękniejszych rynków w Czechach. Niemal idealnie kwadratowy, o boku długości 133 metrów, jest też jednym z największych w Europie. Nosi imię założyciela miasta króla Przemysła Ottokara II (Náměstí Přemysla Otakara II). Otacza go 48 wspaniale odnowionych, kolorowych kamieniczek z podcieniami. Jest też okazały barokowy ratusz z trzema dekoracyjnymi wieżyczkami, pomalowany na biało i niebiesko. Pośrodku rynku ulubionym miejscem spotkań mieszkańców i turystów jest fontanna z posągiem Samsona poskramiającego lwa (Samsonová Kašna). Parę metrów od niej wmurowany jest w bruk kamień ze znakiem krzyża, zwany „błędnym kamieniem” (bludný kamen). Jak mówi legenda, kto na niego stanie po godzinie 10 wieczorem, ten do rana nie znajdzie drogi do domu... Klimatyczną starówkę z brukowanymi uliczkami otaczają pozostałości murów obronnych, a nad całością góruje wysoka na 72 metry Czarna Wieża (Černá věž) z XVI wieku. Dawniej była dzwonnicą sąsiadującej z nią katedry św. Mikołaja (Katedrála sv. Mikuláše), a także miejską wieżą obserwacyjną. Dziś, w nagrodę za pokonanie 225 stromych schodów z jej tarasu widokowego podziwiać będziemy panoramę Budziejowic i okolic. Stąd zobaczymy też drugą, nieco niższą Białą Wieżę (Bílá Věž) z pięknie pofalowaną, barokową kopułą. Stoi parę ulic dalej, przy średniowiecznym klasztorze dominikanów.

czeskie budziejowiceczeskie budziejowiceczeskie budziejowice

43. Czeskie Budziejowice – rynek Przemysła Ottokara II  fontanną Samsona i ratuszem
44. Czeskie Budziejowice – Biała Wieża
45. Czeskie Budziejowice – w browarze Budweiser Budvar


Czeskie Budziejowice to nie tylko starówka. Wybierzemy się teraz na przedmieścia, gdzie powstaje jedno z najbardziej rozpoznawalnych piw na świecie – Budweiser Budvar. Browar można zwiedzać w trakcie jego normalnej pracy i zobaczyć wszystkie etapy produkcji – od ujęcia wody z własnych studni o głębokości 300 metrów, przez warzenie i fermentację piwa, po filtrację i pasteryzację. Na końcu jest hala rozlewni, gdzie tysiące butelek napełnia się piwem, kapsluje, okleja etykietami a na koniec pakuje do skrzynek i na palety. W cenę wycieczki wliczona jest również degustacja...

46-hluboka-kampery-warszawa

46. Pałac Hluboká


Nasz następny postój wypadnie niedaleko, 9 kilometrów na północ od Czeskich Budziejowic, w małym miasteczku Hluboká. Na wzgórzu, nad wodami Wełtawy, wznosi się tu bajkowy pałac, jeden z najpiękniejszych w Czechach. Pierwszy zamek w tym miejscu zbudowano już w XIII wieku. W XVII wieku stał się własnością możnego rodu Schwarzenbergów i im zawdzięcza obecny, neogotycki kształt, wzorowany na królewskiej rezydencji w angielskim Windsorze. Lśniące w słońcu białe elewacje zdobi 11 wież i baszt z blankowaniem. Pałac otaczają ogrody z romantycznymi alejkami oraz piękny park krajobrazowy z egzotycznymi drzewami, jeziorkiem z wysepką pośrodku i trasami dla dorożek. We wnętrzach, wśród 140 pomieszczeń, zobaczymy pełne przepychu pokoje reprezentacyjne i prywatne apartamenty z kolekcją arrasów, obrazów i porcelany. Podziwiać będziemy niezwykle ozdobne sufity wykładane drewnem, ściany z rzeźbioną boazerią i kryształowe żyrandole. Przejdziemy także przez kuchnię, oranżerię i zbrojownię, a na koniec wejdziemy na główną wieżę, by spojrzeć stamtąd na całą okolicę.

hlubokahlubokakarlsztejn

47. Pałac Hluboká – na jednym z dziedzińców
48. Pałac Hluboká – oranżeria
49. Zamek Karlsztejn


Na szlaku naszej podróży pojawia się na koniec najsłynniejszy czeski zamek – Karlsztejn (Hrad Karlštejn). Zbudował go w 1365 roku król Czech i cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego Karol IV. Potężny zamek niedaleko Pragi miał podkreślać moc królewskiej władzy i chronić w swoich murach klejnoty koronacyjne, najważniejsze dokumenty i cenne relikwie świętych. Do dziś wygląda imponująco na szczycie wzgórza, nad doliną rzeki Berounka. Jego budowle wznoszą się na kilku poziomach. Najniżej jest podzamcze z Kasztelanią i studnią o głębokości 78 metrów. Pośrodku – dwupiętrowy Pałac Cesarski i Wieża Mariańska. Drewniana galeria łączy ją z najwyżej położoną Wielką Wieżą, w której znajduje się najważniejsza część zamku – Kaplica Św. Krzyża. To w niej przechowywano pilnie strzeżone insygnia koronacyjne. Wnętrza zamku można zwiedzać tylko z przewodnikiem. Słuchając jego opowieści zobaczymy Salę Audiencyjną i prywatne komnaty cesarza, zdobioną malowidłami Salę Przodków, Salę Biesiadną, Skarbiec w Wieży Mariańskiej i oczywiście Kaplicę Św. Krzyża. Klejnotów królewskich już w niej nie ma, przechowywane są dziś w katedrze św. Wita w Pradze, ale sama kaplica zachwyca niezwykle bogatym wystrojem. Złocone sklepienie przedstawia niebo a umieszczone na nim kawałki weneckiego szkła imitują gwiazdy, księżyc i słońce. Ściany zdobi 2200 szlifowanych kamieni półszlachetnych i 129 cennych obrazów malowanych na drewnie przez Mistrza Teodoryka w XIV wieku. Patrzą z nich na nas postacie świętych, papieży i władców.

Zamek Karlsztejn tylko 40 km dzieli od magicznej Pragi, a stamtąd dalsze drogi prowadzą do Kutnej Hory, skalnego miasta Adrszpach, Ołomuńca... Podróż po Czechach można jeszcze długo kontynuować, bo pięknych miejsc jest o wiele, wiele więcej. Do zobaczenia na szlaku...Zdjęcia:

1. MiPi, Kašna Amfitrite, CC BY-SA 4.0
2. Petr1888, Zámek, Valdštejnovo nám. 1, Jičín – pohled z náměstí, CC BY-SA 3.0
3. swissbert, Jičín, CC0 1.0
4. Bo&Ko, Prachov Rocks (Prachovské skály), CC BY-SA 2.0
5. Bukvoed, Czechia-Prachov-Rocks-939, CC BY 4.0
6. elPadawan, Prachovské skály, CC BY-SA 2.0
7. Jaroslav Kuba, Rock Town Prachov, CC BY 2.0
8. David Roman, Prachovské skály, CC BY-SA 4.0
9. Zdeněk Fiedler, Hrad Trosky, letecký snímek, CC BY-SA 3.0
10. Pixabay.com, Public Domain
11. Breta Valek, View to Hruba Skala chateau, CC BY-SA 2.0
12. Matěj Baťha, Hruboskalsko 593, CC BY-SA 3.0
13. Matěj Baťha, Hruboskalsko 433, CC BY-SA 3.0
14. RomanM82, Hrad Valdštejn – vstupní nádvoří, CC BY-SA 3.0
15. Ondřej Kořínek, Rovinné opevněné sídliště Hrada a Klamorna, hrad Drábské světničky, CC BY-SA 3.0
16. Ondřej Kořínek, Rovinné opevněné sídliště Hrada a Klamorna, hrad Drábské světničky (3), CC BY-SA 3.0
17. Milada13, Barokní (původně renesanční) zámek Mnichovo Hradiště, CC BY-SA 3.0
18. Ralf Roletschek / roletschek.at. 13-04-05-Skoda Museum Mladá Boleslav by RalfR-014, CC BY 3.0
19. Cherubino, 2014 Škoda Museum, L&K Voiturette typ A 1906 01, CC BY-SA 4.0
20. Cherubino, 2014 Škoda Museum, Škoda 1100 OHC typ 968 1958 01, CC BY-SA 4.0
21. Pixabay.com, Public Domain
22. Ingolf, Eine Wanderung zum Prebischtor / Pravčická brána, CC BY-SA 2.0
23. Pixabay.com, Public Domain
24. Carsten Wiehe, Hřensko, Czech Republic – panoramio – Carsten Wiehe (1), CC BY-SA 3.0
25. Pixabay.com, Public Domain
26. Jerzy Strzelecki, Mariina skála 01(js), cropped, CC BY-SA 3.0
27. Jorge Franganillo, Karlovy Vary, CC BY 2.0
28. Jorge Franganillo,  Karlovy Vary, CC BY 2.0
29. Pixabay.com, Public Domain
30. Michael Panse, Karlsbad (8), CC BY-ND 2.0
31. Michael Panse, Karlsbad (12), CC BY-ND 2.0
32-33. Pixabay.com, Public Domain
34. MaxPixel.freegreatpicture.com, Public Domain
35. Donald Judge, 19_20.7.16 Cesky Krumlov 44, CC BY 2.0
36. Pixabay.com, Public Domain
37. Herbert Frank, Cesky Krumlov, CC BY 2.0
38. MaxPixel.freegreatpicture.com, Public Domain
39. Herbert Frank, Cesky Krumlov, CC BY 2.0
40. Pixabay.com, Public Domain
41. Jerzy Strzelecki, Zlatý ceremoniální eggenberský kočár 01(js), CC BY-SA 3.0
42. Alexwardle at English Wikipedia, Ceskystage, Public Domain
43. M.Maselli, Ceske Budejovice, Czech Rep., CC BY-SA 2.0
44. Mister No, Klášterní kostel Obětování Panny Marie – panoramio, CC BY 3.0
45. Jonathan Fuchs, Ceske Budejovice, Budvar brewery, CC BY 2.0
46-47. Pixabay.com, Public Domain
48. Jitka Erbenová, Wikimedia Commons, Hluboká nad Vltavou, zámek, oranžerie (01), CC BY-SA 3.0
49. Pixabay.com, Public Domain

 

 

Zadzwoń do nas