Blog

Na Romantycznym Szlaku

Zamki i pałace jak z bajki, średniowieczne miasteczka i wioski, gotyckie katedry i szachulcowe domki, stoki wzgórz porośnięte winnicami i alpejskie widoki... Tym razem zabieramy was w podróż kamperem po Romantycznym Szlaku w południowych Niemczech – jednej z najbardziej malowniczych tras turystycznych w Europie.

wurzburgwurzburgwurzburg

1. Würzburg – twierdza Marienberg i Stary Most na Menie
2. Würzburg – na dziedzińcu twierdzy Marienberg
3. Würzburg – ogrody tarasowe twierdzy Marienberg


Początek szlaku to miasto Würzburg położone nad brzegami rzeki Men, główny ośrodek Dolnej Frankonii i centrum Frankońskiej Krainy Winnic. Plantacje winorośli porastają okoliczne wzgórza. Produkowane tu od ponad 1200 lat wino można kupić w charakterystycznej, płaskiej butelce, zaokrąglonej po bokach, zwanej Bocksbeutel. Samo miasto mimo zniszczeń wojennych zachowało swój historyczny charakter. Poznawanie go zaczynamy na zachodnim brzegu rzeki. Na wzgórzu z tarasowymi winnicami i parkiem wznosi się imponująca twierdza Marienberg z XIII wieku, główna siedziba rządzących kiedyś miastem książąt-biskupów. Do twierdzy otoczonej murami i bastionami przylegają niewielkie ogrody, skąd rozciąga się najpiękniejsza panorama na płynący dołem Men i główną część miasta, położoną po drugiej stronie rzeki. Pośrodku wewnętrznego dziedzińca twierdzy zobaczymy wysoką na 40 m wieżę Bergfried, obok niej studnię zamkową i kościółek, którego historia sięga VIII wieku. W jednym z budynków ulokowało się Muzeum Frankonii z bogatą kolekcją malarstwa, rzeźb, ale też urządzeń do produkcji wina i butelek.

wurzburgwurzburgwurzburg

4. Würzburg – widok z twierdzy Marienberg
5. Würzburg – Kaplica Marii i Dom Jastrzębia na rynku
6. Würzburg – laboratorium Wilhelma Röntgena


Z twierdzy przejdziemy na starówkę po kamiennym Starym Moście (Alte Mainbrücke) z XV wieku. Ustawione na nim 4-metrowe figury świętych sprawiają, że bardzo przypomina słynny most Karola w Pradze. Spotkamy na nim wielu mieszkańców i turystów odpoczywających z kieliszkiem wina z pobliskich barów w dłoni. Winiarnie i winoteki oferujące degustację lokalnych trunków są na starówce dosłownie na każdym kroku. Również na gwarnym rynku, gdzie wzrok przyciąga też gotycka kaplica Marii (Marienkapelle) z czerwoną, ażurową wieżą i Dom Jastrzębia (Falkenhaus) z dekoracyjną, rokokową fasadą.

Z rynku warto pójść dalej na północ, by zobaczyć miejsce, gdzie dokonano jednego z największych odkryć naukowych w historii ludzkości. W budynkach dawnego uniwersyteckiego Instytutu Fizyki zobaczymy Muzeum Pamięci Wilhelma Röntgena (Röntgen-Gedächtnisstätte) z jego oryginalnym laboratorium. W 1895 roku słynny naukowiec odkrył tu promieniowanie, nazwane przez niego promieniami X i zrobił pierwsze na świecie zdjęcie rentgenowskie części ciała ludzkiego – ręki swojej żony. W salach obok laboratorium, wśród wielu zgromadzonych eksponatów, znajdziemy medyczny aparat rentgenowski z 1912 roku i wiele ciekawych dokumentów, w tym zawiadomienie o przyznaniu Röntgenowi w 1901 roku Nagrody Nobla – pierwszej w dziedzinie fizyki – i sam dyplom noblowski.


wurzburgwurzburgwurzburg

7. Würzburg – Katedra św. Kiliana
8. Würzburg – Pałac Arcybiskupi (Rezydencja)
9. Würzburg – Sala Imperialna w Pałacu Arcybiskupim


Po powrocie na starówkę droga prowadzi nas koło monumentalnej Katedry św. Kiliana z XI wieku, jednego z największych romańskich kościołów w Niemczech. Niedaleko od katedry wychodzimy na rozległy plac, gdzie zobaczymy najsłynniejszy zabytek Würzburga – barokowy Pałac Arcybiskupi (Würzburger Residenz) z XVIII wieku. Ogromna budowla z trzema skrzydłami porównywana bywa często do wiedeńskiej rezydencji Schönbrunn lub francuskiego Wersalu. W 1981 roku wpisano pałac na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzając pełne przepychu wnętrza zobaczymy Salę Imperialną, Salę Białą, Gabinet Luster, Pokój Wenecki, pałacową kaplicę i wiele innych pomieszczeń. Apartamenty zdobione są kolorowymi marmurami, złoceniami, arrasami a zwłaszcza niesamowitymi freskami. Najsłynniejsze wyszły spod pędzla weneckiego artysty Giovanniego Battisty Tiepolo. Jego autorstwa jest największe malowidło sufitowe na świecie, które zobaczymy zaraz po wejściu do pałacu, nad potężną klatką schodową. Zajmuje powierzchnię o wymiarach 18 na 30 metrów i przedstawia cztery w tamtym czasie znane kontynenty – Europę, Amerykę, Azję i Afrykę. Przed dalszą podróżą przysiądziemy na chwilę w przylegającym do Rezydencji przepięknym ogrodzie, wśród jego alejek, przystrzyżonych drzewek i fontann.

wurzburgwurzburgtauberbischofsheim

10. Würzburg – kapica w Pałacu Arcybiskupim
11. Würzburg – ogrody Rezydencji
12. Tauberbischofsheim – Zamek Kurmainzische


Wchodząc na dziedziniec Rezydencji widzieliśmy napisy w 8 językach witające podróżników rozpoczynających wędrówkę Romantycznym Szlakiem. Podążymy nim teraz na południe.

Z Würzburga wjeżdżamy w malowniczą dolinę rzeki Tauber. Zbocza łagodnych wzgórz porastają ciągnące się kilometrami plantacje winorośli. Przytulne winiarnie i tradycyjne gospody zapraszają do spróbowania lokalnych trunków. Dolina słynie jednak nie tylko z pięknych krajobrazów i winnic, ale też średniowiecznych, urokliwych miasteczek. Pierwsze, w których się zatrzymamy to Tauberbischofsheim i Lauda-Königshofen, każde z niewielką starówką i licznymi domami szachulcowymi mającymi nawet 600 lat.

Dalej na naszym szlaku leży Bad Mergentheim – uzdrowisko znane ze swoich wód leczniczych, ale też przez długi czas siedziba Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli Krzyżaków. Po sekularyzacji zakonu na terenie Prus i opuszczeniu Malborka to właśnie w Bad Mergentheim, od 1527 roku, rezydowali wielcy mistrzowie. Dawny zamek średniowieczny przebudowali w okazały pałac otoczony ogrodami. Dziś mieści się tu Muzeum Zakonu Krzyżackiego (Deutschordensmuseum) z wystawą pokazującą jego historię od utworzenia do czasów obecnych. Obejrzymy tam ponad 1000 eksponatów – obrazy, mapy, makiety i przedmioty codziennego użytku członków zakonu. Zobaczymy też pięknie rzeźbioną, krętą klatkę schodową i kaplicę z ogromnym freskiem pokrywającym całe sklepienie.

dolina Tauberbad mergentheimbad mergentheim

13. Winnice w okolicach Lauda-Königshofen
14. Rynek w Bad Mergentheim
15. Rynek i dawny ratusz w Bad Mergentheim


Dalsza droga wzdłuż zakoli rzeki Tauber prowadzi nas do zamku Weikersheim. Od XII wieku do 1756 roku był siedzibą arystokratycznego rodu Hohenlohe, który przekształcił małą, średniowieczną warownię w okazałą renesansową rezydencję. W jej wnętrzach największe wrażenie robi na nas ogromna Sala Rycerska. Ma 40 m długości, 12 m szerokości i 9 m wysokości. Drewniany sufit wypełniony jest w całości malowanymi scenami polowań a na ścianach wyrzeźbione są w stiuku trójwymiarowe wyobrażenia dzikich zwierząt. Wzrok przyciąga zwłaszcza zabawny słoń z kłami i długą trąbą. W dawnej kuchni zamkowej zobaczymy odtworzone laboratorium alchemiczne hrabiego Wolfganga II von Hohenlohe. Do zamku przylega barokowy ogród z oranżerią, fontannami i rzeźbami. Najsłynniejsze są postacie 16 nieco groteskowych karłów. Stoją rzędem na balustradzie przy wejściu do ogrodu. Niektórzy twierdzą, że to dworzanie dawnych właścicieli zamku...

bad mergentheimWeikersheimWeikersheim

16. Bad Mergentheim – dawny pałac Zakonu Krzyżackiego, dziś muzeum
17. Zamek Weikersheim
18. Zamek Weikersheim – Sala Rycerska


Z Weikersheim Romantyczny Szlak prowadzi nasz kamper do miasteczka Creglingen. Dwa miejsca, które chcemy tu zobaczyć, oddalone są o 2 km od jego centrum. Pierwsze z nich to gotycki kościółek Herrgottskirche. Z zewnątrz niepozorny kryje jednak w sobie arcydzieło sztuki snycerskiej – pochodzący z początku XVI wieku Ołtarz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wysoki na ponad 9 metrów wyrzeźbiony jest niezwykle precyzyjnie w drewnie lipowym. Jego autorem był jeden z najsłynniejszych średniowiecznych artystów działających w tym regionie, Tilman Riemenschneider.

WeikersheimWeikersheimcreglingen

19. Zamek Weikersheim – płaskorzeźba słonia w Sali Rycerskiej
20. Zamek Weikersheim – rzeźba jednego z karłów na balustradzie zamkowego ogrodu
21. Creglingen – ołtarz w kościele Herrgottskirche


Parę kroków od kościółka znajdziemy Muzeum Naparstków (Fingerhutmuseum). Otwarte w 1982 roku w starym młynie posiada kolekcję ponad 4000 eksponatów. Są tu naparstki z całego świata i różnych epok – drewniane, metalowe, porcelanowe lub ze szkła. Niektóre są bardzo proste, inne bogato zdobione. W sklepiku możemy kupić kolekcjonerskie naparstki produkowane przez rodzinę Greif, właścicieli muzeum.

rothenburgrothenburgrothenburg

22. Rothenburg ob der Tauber – brama i wieża zamkowa
23. Rothenburg ob der Tauber – główny rynek z ratuszem i gospodą rajców
24. Rothenburg ob der Tauber – szachulcowe domy przy rynku – Dom Mięsa i Tańców oraz apteka


Opuszczając Creglingen wciąż podążamy wzdłuż krętej rzeki Tauber i zatrzymujemy kamper w jednym z najpiękniejszych miast leżących na Romantycznym Szlaku – bajkowym Rothenburg ob der Tauber. Tu wciąż panuje średniowieczny klimat. Najstarsza część miasteczka otoczona jest XIV-wiecznymi murami obronnymi, które w całości udostępnione są zwiedzającym. Wchodzimy na ich szczyt i wąską, zadaszoną galerią pokonujemy trasę liczącą 2,5 km. Po drodze mijamy 42 bramy i wieże i z wysoka podziwiamy przepiękny widok na czerwone dachy kamieniczek, majestatyczne wieże kościołów i wąskie uliczki. Potem schodzimy na dół, by przyjrzeć się temu wszystkiemu z bliska. Idziemy najpierw na główny rynek Marktplatz, przy którym stoi okazały renesansowy ratusz z wieżą, dawna gospoda rajców (Ratstrinkstube), a także szachulcowy dom zabaw z XIII wieku, czyli Dom Mięsa i Tańców (Fleisch- und Tanzhaus). Potem zaglądamy do monumentalnego kościoła św. Jakuba z XIV wieku. Słynie z przechowywanych tu relikwii – w oszlifowanym krysztale górskim zamknięta jest kropla krwi Jezusa. Kryształ umieszczono w ołtarzu wyrzeźbionym z lipowego drewna przez znanego nam już z Creglingen Tilmana Riemenschneidera.

rothenburgrothenburgrothenburg

25. Rothenburg ob der Tauber – ołtarz w kościele św. Jakuba
26. Rothenburg ob der Tauber – Mały Plac (Plönlein)
27. Rothenburg ob der Tauber – jedna z uliczek miasteczka z bramą Röderbogen i wieżą Markusa


Spacerując dalej po miasteczku wchodzimy w kolejne uliczki i zaułki z przepięknie zdobionymi, kolorowymi kamieniczkami o stromych dachach. Każda jest inna. Co ciekawe, nie ma tu nigdzie krzykliwych, współczesnych reklam i szyldów. Wszystkie sklepiki, piekarnie, kawiarenki, hotele mają szyldy jakby wzięte z dawnych wieków, często bardzo misternie wykute w metalu i zawieszone nad wejściem. Takie szyldy mają też liczne cukiernie, które zapraszają do spróbowania miejscowego przysmaku – Śnieżnych Kuli (Schneeball). Przypominają one faworki splecione w kulę i oblane czekoladą lub posypane migdałami, cukrem, cynamonem. W jednej z uliczek znajdujemy wyjątkowy sklep połączony z Muzeum tradycji Bożego Narodzenia (Käthe Wohlfahrt Weihnachtsdorf). Przez cały rok stoi w nim pięknie ubrana choinka. Możemy też kupić przecudne ozdoby świąteczne i obejrzeć tradycyjne szopki bożonarodzeniowe. Zupełnie inny klimat panuje w Średniowiecznym Muzeum Kryminalnym (Mittelalterliches Kriminalmuseum). Wśród ponad 4000 eksponatów ciekawi tematu mogą obejrzeć m.in. najwymyślniejsze narzędzia tortur i upokarzania, ze szczegółowymi opisami.

rothenburgrothenburgrothenburg

28. Rothenburg ob der Tauber – Śnieżne Kule (Schneeballen)
29. Rothenburg ob der Tauber – jedna z uliczek miasteczka z bramą Siebersturm
30. Rothenburg ob der Tauber – sklep i muzeum tradycji Bożego Narodzenia


Bajkowy klimat podobny do Rothenburga odnajdziemy też w położonym dalej na Romantycznym Szlaku miasteczku Dinkelsbühl. Tu też zachowały się w całości mury miejskie, z 16 wieżami, basztami i 4 bramami. Kolorowe, szachulcowe domki sąsiadują z wytwornymi kamienicami bogatych kupców i mieszczan. Nad całością starówki góruje imponujących rozmiarów gotycki kościół św. Jerzego.

rothenburgrothenburgdinkelsbuhl

31. Rothenburg ob der Tauber – na witrynie sklepu z pamiątkami
32. Rothenburg ob der Tauber – szachulcowy domek Gerlachschmiede
33. Dinkelsbühl


Kolejnym niezwykłym miejscem Romantycznego Szlaku jest małe miasto Nördlingen nad rzeką Eger. Jego starówka ma owalny kształt i otoczona jest doskonale zachowanymi średniowiecznymi murami obronnymi, udostępnionymi zwiedzającym. Tym, co szczególnie wyróżnia Nördlingen jest jednak jego położenie – na dnie ogromnego krateru Nördlinger Ries powstałego po uderzeniu asteroidy ok. 15 mln lat temu. Przez długi czas myślano, że krater ma pochodzenie wulkaniczne, dopiero w latach 60-tych XX wieku badacze amerykańscy Eugene Shoemaker i Edward Chao odkryli, jak powstał naprawdę. Historię tego miejsca i badań możemy poznać szczegółowo w muzeum krateru (Rieskrater Museum). Tu zobaczymy też fragmenty meteorytów z całego świata, a nawet fragment skały księżycowej z wyprawy Apollo 16.

dinkelsbuhldinkelsbuhldinkelsbuhl

34. Dinkelsbühl
35. Dinkelsbühl
36. Dinkelsbühl – w kościele św. Jerzego

Spacerując po miasteczku warto przyjrzeć się budynkom. Mieszkańcy wznieśli je z bloków kamiennych wydobytych ze skały przeobrażonej w wyniku uderzenia, zwanej suevit. Z takiego materiału powstał też ogromny gotycki kościół św. Jerzego z XIV wieku. W promieniach słońca jego ściany mają dziwny połysk. To dlatego, że w skale suevit zawarte są mikroskopijne, prawie niewidoczne gołym okiem skupiska diamentów. Jak się szacuje, w ścianach budynków w całym mieście mogą być tysiące ton tych kamieni szlachetnych. Do kościoła św. Jerzego należy wysoka na 90 m Wieża Daniela (Danielturm) z tarasem widokowym. Zobaczymy stamtąd szeroką panoramę miasta i nieckę krateru.

nordlingennordlingennordlingen

37. Nördlingen
38. Nördlingen – na rynku
39. Nördlingen – kościół św. Jerzego z Wieżą Daniela


Romantyczny Szlak prowadzi nas dalej na południe. Docieramy kamperem do miasteczka Harburg malowniczo położonego nad rzeką Wörnitz, dopływem Dunaju. Na wysokim wzgórzu wznosi się tu jeden z najpotężniejszych, najlepiej zachowanych i najpiękniejszych zamków południowych Niemiec. Jego historia sięga roku 1150. Pierwotna warownia była w kolejnych stuleciach rozbudowywana i strzegła szlaku handlowego wiodącego doliną rzeki. Nigdy nie była zniszczona, dlatego dotrwała do naszych czasów w bardzo dobrym stanie. Od 1731 roku zamek jest w posiadaniu hrabiów i książąt Oettingen-Wallerstein, ale dużą jego część można zwiedzać z przewodnikiem. Po wspinaczce na wzgórze wchodzimy na obszerny dziedziniec zamku górnego, otoczony murami i sześcioma basztami. Pośrodku dziedzińca znajduje się studnia, która miała kiedyś 129 m głębokości, dziś "tylko" 50. Zwiedzając zamek zobaczymy salę balową, salę sądową, pokój myśliwski, zamkowy kościół św. Mikołaja zdobiony freskami, wejdziemy też do lochów i na mury obronne.

harburgharburgaugsburg

40. Zamek Harburg
41. Na dziedzińcu zamku Harburg
42. Augsburg – plac Ratuszowy z Ratuszem i kościołem św. Piotra z Perlach


Następny przystanek dla naszego kampera to Augsburg – największe i najstarsze miasto na Romantycznym Szlaku, położone nad rzekami Lech i Wertach. W 15 roku p.n.e. żołnierze cesarza Oktawiana Augusta założyli tu obóz wojskowy pod nazwą Augusta Vindelicorum. W średniowieczu miasto stało się ważnym ośrodkiem handlu położonym na szlaku łączącym północ Europy z południem. Największy rozkwit przeżywało między XV a XVII wiekiem za sprawą zamożnych rodów Welserów i Fuggerów (Fukierów), którzy stworzyli tu jeden z ważniejszych ośrodków finansowych Europy. W czasie II wojny światowej była tu główna fabryka samolotów Messerschmitt, dlatego miasto stało się w 1944 roku celem intensywnych alianckich nalotów. Duża część historycznej zabudowy została zniszczona, mimo to Augsburg ma wiele pięknych miejsc, które trzeba zobaczyć. Jednym z nich jest Plac Ratuszowy i renesansowy Ratusz z dwoma wieżami, cebulastymi kopułami i słynną Złotą Salą na drugim piętrze. Jej ściany i sufit pokryte są rzeźbionymi w drewnie, złoconymi dekoracjami i malowidłami.

augsburgaugsburgaugsburg

43. Augsburg – Złota Sala w Ratuszu
44. Augsburg – ulica Maksymiliana z fontanną Herkulesa, w tle Bazylika św. Afry i św. Ulryka
45. Augsburg – katolicka katedra Najświętszej Marii Panny


Na północ od placu znajdziemy najstarszy zabytek miasta – okazałą romańsko-gotycką katolicką katedrę Najświętszej Marii Panny z oryginalnymi witrażami z XII wieku. W protestanckim kościele św. Anny zobaczymy Kaplicę Fuggerów z grobowcem Jakuba Fuggera „Bogatego”, najsłynniejszego przedstawiciela zasłużonej dla miasta rodziny patrycjuszy. Pamięć o nim jest w Augsburgu wciąż żywa, zwłaszcza w dzielnicy Fuggerei (Fukierówka). Na początku XVI wieku to właśnie z jego inicjatywy powstało tu pierwsze na świecie osiedle dla najuboższych. Miało własny kościół, studnię, otoczone było murami a bramy zamykano na noc. Do dziś pełni swoją funkcję. By tu zamieszkać trzeba być urodzonym w Augsburgu katolikiem, odmawiać modlitwę trzy razy dziennie w intencji fundatora osiedla i jego rodziny oraz uiszczać czynsz w wysokości 1 guldena reńskiego – dziś to ok. 0,88 euro. Po wykupieniu biletu możemy zwiedzić dzielnicę. Z gwarnego miasta wchodzimy do innego świata, gdzie panuje idylliczna atmosfera. Równoległe uliczki wypełniają rzędy piętrowych domków z wysokim poddaszem. Malowane w kolorze ochry mają takie same zielone drzwi i okiennice. W Muzeum Fuggerei poświęconym fundatorowi zobaczymy pokoje z zachowanym średniowiecznym wystrojem, a także pokazowe mieszkanie przedstawiające, jak żyją dzisiejsi mieszkańcy dzielnicy. I tu ciekawostka. Pod numerem 14 na osiedlu Fuggerei ostatnie lata życia spędził dziadek słynnego Wolfganga Amadeusza Mozarta a jego ojciec Leopold urodził się w domu blisko katedry. Dziś jest w nim muzeum rodziny Mozartów.

augsburgwieswies

46. Augsburg – dzielnica Fuggerei
47. Wies – kościół pielgrzymkowy
48. Wies – wnętrze kościoła


Wyjeżdżając z Augsburga kierujemy się wciąż na południe. Droga prowadzi nasz kamper wzdłuż brzegu rzeki Lech. Mijamy wzgórza porośnięte sosnowymi lasami a na horyzoncie pojawiają się już Alpy. Cały czas pozostajemy na Romantycznym Szlaku, na którym czeka nas teraz perełka bawarskiego rokoka. Kościół pielgrzymkowy pod wezwaniem Biczowanego Zbawiciela w Wies (Wieskirche) stoi wśród rozległych zielonych łąk i lasów. Uznany za jeden z najpiękniejszych zabytków rokokowej architektury sakralnej nie tylko w Niemczech, ale i na świecie, został w 1984 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kościół wybudowano w latach 1745-1754 w miejscu, gdzie miał wydarzyć się cud – drewniana figura biczowanego Chrystusa zaczęła ronić łzy. Dziś stoi ona w głównym ołtarzu kościoła, który co roku odwiedzają tysiące pielgrzymów, podróżników i zwykłych turystów. Sama rzeźba jest skromna, ale obszerne wnętrze dookoła niej wypełnia niesamowite bogactwo dekoracji, kolorowych marmurów, pozłacanych girland, stiuków i zjawiskowych fresków. Wszystko utrzymane jest w jasnych, pastelowych kolorach, co daje efekt lekkości i delikatności całej budowli.

alpy bawarskieHohenschwangauHohenschwangau

49. U podnóża Alp Bawarskich
50. Zamek Hohenschwangau
51. Zamek Hohenschwangau


Nasza podróż Romantycznym Szlakiem kończy się u podnóża Alp Bawarskich, w krainie zamków Ludwika II Wittelsbacha, króla Bawarii w latach 1845-1886, zwanego Szalonym lub Bajkowym Królem. W otoczeniu alpejskich szczytów i jezior zobaczymy dwa zamki na wysokich wzgórzach, po przeciwnych stronach doliny – Hohenschwangau i Neuschwanstein.

Zamek królewski Hohenschwangau
zbudował w latach 30-tych XIX wieku ojciec Ludwika, Maksymilian II Bawarski. Zamek powstał na ruinach XII-wiecznej twierdzy Schwanstein, czyli Kamienny Łabędź i przez wiele lat służył jako letnia rezydencja Maksymiliana i jego rodziny. Żółto-pomarańczowe elewacje, ozdobione narożnymi wieżyczkami, basztami i blankami, widoczne są z daleka. Na szczyt wzgórza prowadzi kręta droga i strome schody. Po przekroczeniu bram możemy wejść do królewskich apartamentów i poczuć się jak w baśniowej krainie. W doskonale zachowanych wnętrzach ściany zdobią wspaniałe malowidła nawiązujące do mitologii germańskiej, w tym legend o łabędzim rycerzu Lohengrinie. Rzeźbione łabędzie znajdziemy też na fasadzie i na fontannach w otaczającym zamek ogrodzie.

HohenschwangauHohenschwangauNeuschwanstein

52. Zamek Hohenschwangau – jedna z fontann ogrodowych
53. Zamek Hohenschwangau – na tarasie ogrodowym
54. Zamek Neuschwanstein widziany z mostu Marienbrücke


W zamku Hohenschwangau Ludwik spędził swoje dzieciństwo i młodość. W roku 1868, na skalistym wzgórzu po drugiej strony doliny, zaczął budować swój własny wymarzony zamek – Neuschwanstein (Nowy Kamienny Łabędź). Ozdobiony smukłymi wieżami, wieżyczkami i balkonikami, obecny na tysiącach zdjęć, pocztówek, puzzli jest dziś chyba najsłynniejszym zamkiem na świecie i przyciąga miliony turystów. Bilety najlepiej zarezerwować z dużym wyprzedzeniem. Zwiedzając wnętrza zobaczymy Salę Tronową ozdobioną złotymi mozaikami i ogromnym żyrandolem, Salę Śpiewaków, zaprojektowaną z myślą o wystawianiu dzieł Ryszarda Wagnera, którego Ludwik był wielbicielem, Sypialnię Króla z łożem nakrytym rzeźbionym w drewnie baldachimem i wiele innych, równie zachwycających komnat. Wszystkie zdobią pełne kolorów malowidła nawiązujące do oper Wagnera, a także do średniowiecznych i nordyckich legend. Odnajdziemy tu postacie Parsifala i Lohengrina, Tristana i Izoldy, poety Tannhäusera, historię św. Graala i wszechobecny motyw białego łabędzia. Na drugim piętrze wyjdziemy na balkon z tarasem widokowym, skąd rozpościera się oszałamiający widok na okolicę – na zamek Hohenschwangau, na alpejskie szczyty i na jezioro Alpsee.

NeuschwansteinNeuschwansteinNeuschwanstein

55. Na dziedzińcu zamku Neuschwanstein
56. Zamek Neuschwanstein – Sala Śpiewaków
57. Widok z zamku Neuschwanstein


Spod zamku prowadzi droga na wąski, żelazny most Marienbrücke, rozpięty wysoko między skałami. Pod nami, 93 metry w dole, huczy wodospad na górskiej rzece Pöllat a przed nami rozciąga się chyba najsłynniejszy widok na Zamek Neuschwanstein, ten sam, który znamy z dziesiątek zdjęć i pocztówek. Idąc dalej po leśnych ścieżkach dotrzemy jeszcze do kilku punktów widokowych. Z różnych stron i perspektyw będziemy podziwiać oba baśniowe zamki...

Neuschwansteinfussenfussen

58. Most Marienbrücke i wodospad na rzece Pöllat
59. Füssen – Wysoki Zamek, zwany Malowanym Zamkim
60. Wodospad na rzece Lach w pobliżu Füssen


Romantyczny Szlak kończy się parę kilometrów dalej, w miasteczku Füssen nad rzeką Lech, tuż przy granicy z Austrią. Nad starówką góruje tu gotycki Wysoki Zamek (Hohes Schloss) z XIII wieku, dawna letnia rezydencja biskupów Augsburga a malownicze uliczki i zaułki pełne kolorowych kamieniczek doskonale nadają się na długi spacer. W Füssen warto pozostać dłużej i wybrać się na szlaki piesze lub rowerowe dookoła pobliskich jezior Alpsee, Alatsee, Hopfensee, Weissensee, Bannwaldsee i największego Forggensee. Droga będzie wiodła wśród pól, łąk i leśnych ścieżek, w tle cały czas towarzyszyć nam będą majestatyczne szczyty górskie i wyłaniająca się sylwetka Neuschwanstein.


Do zobaczenia na Romantycznym Szlaku... 

Zdjęcia:

1. Jiuguang Wang, Fortress Marienberg and the Old Bridge, CC BY-SA 2.0
2. Hajotthu, Festung Marienberg Fürstenbau Brunnentempel, CC BY-SA 3.0
3. User: Bbb z wikipodróże shared, WÜ MarienbergFürstengarten, CC BY-SA 3.0
4. Dietmar Rabich / Wikimedia Commons / „Würzburg, Festung Marienberg, Blick auf die Altstadt -- 2018 -- 0327” / CC BY-SA 4.0
5. Christian VisualBeo Horvat, Markt-Falkenhaus-Wuerzburg, Public domain
6. NearEMPTiness, Röntgengedächtnisstätte in Würzburg 05, CC BY-SA 4.0
7. Einarspetz, Würzburg Streets99, CC BY-SA 3.0
8. Michael Seethaler, Frankoniabrunnen ResidenzWuerzburg, CC BY-SA 4.0
9. Andreas Faessler, Kaisersaal Würzburg, CC BY-SA 4.0
10. Oktobersonne, HofkircheWürzburgL1020488 (2), CC BY-SA 4.0
11. Polybert49, Fürstbischhöfliche Residenz Würzburg, CC BY-SA 2.0
12. Berthold Werner, Tauberbischofsheim BW 2014-09-30 16-15-36, CC BY-SA 3.0
13. Holger Uwe Schmitt, Weinlandschaft um Gerlachsheim, CC BY-SA 4.0
14. Reinhard Braendle, Bad Mergentheim Zwillingshaus und Marktbrunnen, Public domain
15. Holger Uwe Schmitt, Das Alte Rathaus in Bad Mergentheim. Mit Milchlingsbrunnen, CC BY-SA 4.0
16. Holger Uwe Schmitt, Das Deutschordensschloss Bad Mergentheim. 02, CC BY-SA 4.0
17. Roman Eisele, Weikersheim - Schlosspark - Blick von der Mitte des Parterres zum Schloss, CC BY-SA 4.0
18. © Roman Eisele / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
19. AnRo0002, 199404Weikersheim10, CC0 1.0
20. Holger Uwe Schmitt, Schloss Weikersheim, Zwergengalerie im Schlossgarten. 04, CC BY-SA 4.0
21. Hans A Rosbach, Herrgottskirche (Creglingen) 2014-09-23-01, CC BY-SA 2.0
22. Pixabay.com, Public Domain
23. Martin Kraft, MK58579 Marktplatz Rothenburg ob der Tauber, CC BY-SA 3.0
24. Tuxyso, Fleischhaus Brunnen Marien Apotheke Rothenburg 2014, CC BY-SA 3.0
25. Pixabay.com, Public Domain
26. Berthold Werner, Rothenburg BW 4, Public domain
27. Werner Petermann. Rothenburg o.d.T. - panoramio (4), CC BY-SA 3.0
28. Ji-Elle, Rothenburg ob der Tauber-Schneeballen (1), CC BY-SA 3.0
29. Pixabay.com, Public Domain
30. Schlurcher, Käthe Wohlfahrt, CC BY 3.0
31. Chuca Cimas, foto 101, CC BY-ND 2.0
32. Chuca Cimas, foto 33, CC BY-ND 2.0
33. Claudio Contartese, Dinkelsbühl, CC BY-ND 2.0
34. Tilman2007, Dinkelsbühl Altrathausplatz Laufbrunnen-008, CC BY 3.0
35. Tilman2007, Dinkelsbühl, Weinmarkt 7-20160807-001, CC BY-SA 4.0
36. Otto Schemmel, St.Georgs-Kirche in Dinkelsbühl, CC BY-SA 3.0
37. Wolkenkratzer, Nördlingen 009, CC BY-SA 4.0
38. Tilman2007, Nördligen, Marktplatz 15 20170826 003, CC BY-SA 4.0
39. Hiroki Ogawa, Georgskirche Nördlingen Germany - panoramio, CC BY 3.0
40. Polybert49, Burg Harburg über der Stadt Harburg im Altmühltal, CC BY-SA 2.0
41. Franzfoto, Harburg - Burg ab 1150 mit Brunnen, CC BY-SA 3.0
42. Guido Radig, Augsburg - Markt, CC BY 3.0
43. Allie_Caulfield, 2011-02-26 Augsburg 010 Rathaus, Goldener Saal, CC BY 2.0
44. Tilman2007, Augsburg, Maximilanstraße, Herkulesbrunnen, 001, CC BY-SA 3.0
45. Pixabay.com, Public Domain
46. Gerd Eichmann, Augsburg-Fuggerei-20-gje, CC BY-SA 4.0
47. Boschfoto, Steingaden, Wieskirche-HB-1, CC BY-SA 3.0
48. Majo statt Senf, Santuario Wieskirche - panoramio retusche, CC BY-SA 3.0
49. ptwo, 3332, CC BY 2.0
50. Pixabay.com, Public Domain
51. 3DGEM3, Hohenschwangau fountain - panoramio, CC BY-SA 3.0
52. Thomas Au, DSC_7634, CC BY 2.0
53. Thomas Au, DSC_7630, CC BY 2.0
54. Thomas Wolf, www.foto-tw.de, Schloss Neuschwanstein 2013, CC BY-SA 3.0 DE
55. Taxiarchos228, Hohenschwangau - Schloss Neuschwanstein5, Licencja Wolnej Sztuki 1.3 (FAL 1.3)
56. Mathias Apitz (München), Schloss Neuschwanstein, CC BY-ND 2.0
57. stanhua, Schloss Neuschwanstein, CC BY 2.0
58. qwesy qwesy, Marienbrücke und Pöllatschlucht - panoramio, CC BY 3.0
59. dierk schaefer, Fussen, CC BY 2.0
60. Tomer T, afterTaxiarchos228, Füssen - Lechfall2-retouched.jpg, Licencja Wolnej Sztuki 1.3 (FAL 1.3)
Zadzwoń do nas