Blog

Drogami Hiszpanii – Barcelona i nie tylko

Przemierzając kamperem drogi Hiszpanii dotarliśmy z południowej Andaluzji aż do San Sebastián, położonego daleko na północnym wybrzeżu. Stąd wyruszamy na wschód. Pojedziemy do „klasztoru w chmurach”, wejdziemy w świat fantastycznej architektury Gaudiego, poznamy historię Kochanków z Teruel, odwiedzimy futurystyczne miasteczko i zobaczymy Świętego Graala.

saragossasaragossasaragossa

1. Saragossa – bazylika Nuestra Señora del Pilar widziana z mostu Puente de Piedra
2. Saragossa – plac de Nuestra Señora del Pilar z bazyliką i ratuszem
3. Saragossa – figura Matki Boskiej na Kolumnie w bazylice


Na samym początku zawitamy do stolicy Aragonii – Saragossy, przepięknie położonej nad rzeką Ebro. W jej wodach odbija się stojąca tuż nad brzegiem monumentalna bazylika Nuestra Señora del Pilar (Matki Boskiej na Kolumnie). Ta największa barokowa świątynia w Hiszpanii uznana została za jeden z jej 12 narodowych skarbów. Ma cztery wieże i aż jedenaście kopuł pokrytych białymi, żółtymi, niebieskimi i zielonymi płytkami azulejos. Wzniesiono ją w miejscu słynnego cudu. Jak mówi tradycja, w 40 roku n.e. apostołowi Jakubowi ukazała się na kolumnie (po hiszpańsku „pilar”) Matka Boska i kazała zbudować kościół. Dziś drewniana figurka Madonny z Dzieciątkiem stojąca na wykonanej z jaspisu i pozłacanej kolumnie przyciąga wielu pielgrzymów. Znajdziemy ją w bogato zdobionej kaplicy, w samym centrum bazyliki.

saragossasaragossasaragossa

4. Saragossa – pałac La Aljafería
5. Saragossa – pałac La Aljafería
6. Saragossa – pałac La Aljafería, drewniany strop w Sali Tronowej


O tytuł największej atrakcji Saragossy walczy z bazyliką ufortyfikowany pałac La Aljafería z XI wieku. Początkowo mauretański stał się później rezydencją chrześcijańskich królów Aragonii. W dawnej fosie rosną dziś palmy i ozdobne krzewy a wnętrza strzegą masywne mury z basztami. W środku odnajdziemy jednak tą zachwycającą lekkość, którą można porównać z Alhambrą w Grenadzie. Z dziedzińca otoczonego pięknymi kolumnami i koronkowymi łukami wchodzimy do Złotego Salonu, gdzie władca przyjmował swoich gości, potem do Sali Tronowej, z pięknym drewnianym stropem zdobionym złotymi szyszkami. Na koniec do małego meczetu i na Wieżę Trubadura z IX wieku – najstarszą część pałacu.

montserratmontserratmontserrat

7. Montserrat – klasztor benedyktynów
8. Montserrat – klasztor benedyktynów
9. Montserrat – wnętrze bazyliki


Wędrując dalej po mieście zobaczymy jeszcze pozostałości rzymskich murów i teatru, renesansowy budynek giełdy La Lonja i pałace, zajrzymy do średniowiecznej katedry San Salvador zwanej potocznie „La Seo”. A na koniec staniemy na najstarszym w Saragossie moście Puente de Piedra z XV wieku. Jest z niego wspaniały widok na bazylikę Pilar, dlatego często można spotkać tam osoby robiące zdjęcia.

montserratmontserratbarcelona

10. Monserrat – figurka „Czarnej Madonny”
11. Szlak przez pasmo górskie Montserrat
12. Barcelona – pomnik Krzysztofa Kolumba i La Rambla


Z obrazem Saragossy w pamięci wyruszamy kamperem w dalszą drogę, do Katalonii. Pierwszy przystanek w tym regionie to klasztor benedyktynów w Montserrat – najświętsze miejsce Katalończyków, cel turystów i pielgrzymów. Zbudowany jest na zboczu przepięknego masywu górskiego Montserrat, którego nazwa oznacza przepiłowaną lub postrzępioną górę. I rzeczywiście, dziwne formacje skalne wyglądają, jakby ktoś wyciął je piłą. By dostać się do klasztoru skręcamy w miasteczku Bruc w krętą drogę, która poprowadzi nas coraz wyżej i wyżej. Gdy jesteśmy już blisko po prawej stronie wyrastają skalne ściany a po lewej otwiera się przepaść i rozległy widok na okolicę. Z parkingu idziemy pieszo ku zabudowaniom klasztornym. Wśród nich najważniejsza jest okazała bazylika, w której czczona jest figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zwana „Czarnulką” lub „Czarną Madonną” (La Moreneta). Według legendy wyrzeźbił ją św. Łukasz a w pobliskiej grocie pozostawił św. Piotr. W miejscu odnalezienia powstała kaplica, potem zbudowano klasztor. Po zniszczeniach podczas wojen napoleońskich został odbudowany a „Czarną Madonnę” ogłoszono patronką Katalonii. Spod klasztoru warto wybrać się kolejką linowo-terenową do groty, w której odnaleziono figurkę Madonny lub inną kolejką wjechać na punkt widokowy z grotami pustelników. Stamtąd prowadzi wiele szlaków pieszych, które pozwalają z większej wysokości spojrzeć na klasztor i jego otoczenie. Z niektórych miejsc widać położoną w odległości 40 km Barcelonę, nasze następne miejsce postoju.

barcelonabarcelonabarcelona

13. Barcelona – na bazarze La Boqueria
14. Barcelona – katedra św. Eulalii
15. Barcelona – wnętrze katedry św. Eulalii


Stolica Katalonii uchodzi za jedno z najpiękniejszych miast Europy, a nawet świata. Jest nowoczesna i ekscentryczna, romantyczna i pełna temperamentu. I ma bardzo długą listę miejsc wartych zobaczenia, dlatego warto zostać tu co najmniej kilka dni. Nasze zwiedzanie Barcelony zaczniemy tuż nad morzem, obok Starego Portu, gdzie stoi pomnik Krzysztofa Kolumba. W tym miejscu w 1493 roku Kolumb został powitany przez parę królewską Izabelę i Ferdynanda po powrocie z pierwszej wyprawy do Indii Zachodnich (a tak naprawdę Ameryki). Na wysokiej kolumnie stoi rzeźba odkrywcy wskazująca palcem wyjście z portu. Cały pomnik ma 60 m wysokości a na górze jest platforma widokowa, na którą można wjechać windą.

barcelonabarcelonabarcelona

16. Barcelona – krużganki katedry św. Eulalii
17. Barcelona – Dzielnica Gotycka
18. Barcelona – Dzielnica Gotycka


Spod pomnika pójdziemy najbardziej znanym deptakiem Barcelony La Rambla. Wysadzany platanami, pełen straganów, kawiarnianych ogródków tętni życiem bez względu na porę dnia. Z La Rambla skręcimy w prawo i wejdziemy do najstarszej części miasta – pięknej Dzielnicy Gotyckiej (Barri Gòtic). Są tu uliczki pełne turystów, są też ciche zaułki i małe podwórka. W samym jej sercu stoi imponująca gotycka katedra św. Eulalii z alabastrowym sarkofagiem świętej. Przylegające do katedry krużganki kryją ogród z palmami, po którym przechadza się... 13 gęsi. Tyle lat miała patronka katedry, gdy w IV wieku zginęła męczeńską śmiercią z rąk Rzymian. Wędrując dalej uliczkami Dzielnicy Gotyckiej zobaczymy ratusz, pałac królów Aragonii, renesansowe kamieniczki i mały mostek przerzucony nad uliczką Carrer del Bisbe. Pełen tajemnicy i romantyczny nastrój tego miejsca najlepiej chyba czuć o zmroku, gdy zapalają się światła i cichnie gwar dnia.

barcelonabarcelonabarcelona

19. Barcelona – Casa Batlló
20. Barcelona – Casa Milà
21. Barcelona – kominy na dachu Casa Milà


Z Dzielnicy Gotyckiej przechodzimy do najbardziej eleganckiej dzielnicy Barcelony – L'Eixample, zbudowanej od zera w II połowie XIX wieku i na początku XX. Wśród pereł architektury secesyjnej zobaczymy tu najsłynniejsze dzieła Antonia Gaudiego, architekta o niezwykłej wprost wyobraźni. Pierwsze z nich to budynki Casa Batlló i Casa Milà przy luksusowej ulicy Passeig de Gràcia. Sąsiadują z butikami najmodniejszych światowych marek, wykwintnymi restauracjami i hotelami. Fasada Casa Batlló ma fantazyjne balkoniki i pokryta jest barwnymi płytkami ceramicznymi. Jej falisty dach przypomina smoczy grzbiet. Fasada Casa Milà podobna jest za to do falującego morza a rzeźbione kominy przypominają wojowników z hełmami na głowach. Podobno były inspiracją do stworzenia charakterystycznych hełmów szturmowców w serii filmowej „Gwiezdne wojny”. Ponieważ dach udostępniony jest dla turystów, warto przyjrzeć im się z bliska.


barcelonabarcelonabarcelona

22. Barcelona – La Sagrada Família
23. Barcelona – La Sagrada Família, rzeźbiona Fasada Narodzenia Pańskiego
24. Barcelona – La Sagrada Família – nawa główna


Podążając dalej śladami Gaudiego docieramy do najbardziej chyba znanej jego budowli i zarazem symbolu Barcelony – bazyliki La Sagrada Família. Od ponad 100 lat jest w budowie a jej zakończenie planowane jest na lata 2026-2028. Smukłe, ażurowe wieże pnące się do nieba już z daleka robią ogromne wrażenie. Docelowo ma ich być 18, a główna, 170-metrowa, dopiero będzie zbudowana. Wtedy Sagrada Família stanie się najwyższym kościołem na świecie. Podchodząc bliżej możemy przyjrzeć się bogato rzeźbionym fasadom, gdzie każdy element jest dopracowany w najmniejszym szczególe. Wnętrze jest nie mniej zachwycające. Kolumny w nawie głównej przypominają las z wysokimi pniami drzew, z których wyrastają mniejsze gałęzie a światło wpadające przez kolorowe witraże tworzy barwne obrazy na ścianach i posadzce.


barcelonabarcelonabarcelona

25. Barcelona – Park Güell, pawilony przy wejściu
26. Barcelona – Park Güell, rzeźba smoka (El Drac)
27. Barcelona – Park Güell, najdłuższa ławka świata


Na koniec przygody z Gaudim odwiedzamy pięknie położony na wzgórzu Park Güell. Wśród zieleni i palm są tu zaprojektowane przez Gaudiego dwa pawilony przypominające baśniowe domki z piernika oraz jego dom, aktualnie muzeum. Są też fantazyjne schody z pokrytą kolorową mozaiką rzeźbą smoka (El Drac) lub, jak chcą niektórzy, salamandry. Jak każe zwyczaj koniecznie trzeba jej dotknąć. Z położonego wyżej tarasu widokowego rozpościera się panorama całego miasta. Taras otacza najdłuższa, mająca 110 m ławka świata. Również ona ozdobiona jest mieniącymi się w słońcu barwnymi, ceramicznymi płytkami.

barcelonabarcelonabarcelona

28. Barcelona – stadion Camp Nou
29. Barcelona – Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii
30. Barcelona – Magiczna fontanna


Po pełnym fantazji świecie Gaudiego czekają nas emocje innej natury. Zajrzymy na Camp Nou stadion jednego z najsłynniejszych klubów piłkarskich świata FC Barcelona. Po zakupie biletu wejdziemy na jego trybuny mogące pomieścić prawie 100 000 widzów, zwiedzimy nowoczesne muzeum historii klubu, zajrzymy do szatni gości, na stanowiska komentatorskie, do pokoju konferencyjnego, przejdziemy wzdłuż linii bocznej boiska i, oczywiście, będziemy mogli zaopatrzyć się w pamiątki w klubowym sklepiku. Dla fanów piłki nożnej miejsce obowiązkowe.

teruelteruelteruel

31. Teruel – La Escalinata, schody w stylu Mudéjar
32. Teruel – katedra Santa María
33. Teruel – drewniany strop w katedrze


Wracamy teraz w okolice portu, przy którym wznosi się wzgórze Montjuïc (Góra Żydowska). W czasach średniowiecznych znajdowała się tu żydowska nekropolia. Na szczyt można wejść pieszo, ale można też wjechać kolejką szynową a następnie kolejką linową Telefèric de Montjuïc. Z góry rozciąga się niesamowity widok na port oraz miasto. Ale to nie wszystkie atrakcje. Od strony morza zobaczymy fortecę z XVIII wieku, sportowe obiekty olimpijskie zbudowane na letnie igrzyska 1992 roku, piękne parki, ogrody i cmentarz, gdzie spoczywają najbardziej znamienici mieszkańcy Barcelony.


teruelteruelteruel

34. Teruel – wieża kościoła San Martín w stylu Mudéjar
35. Teruel – Mauzoleum Kochanków z Teruel
36. Teruel – kopuła nad sarkofagami w Mauzoleum Kochanków


Po drugiej stronie wzgórza, łagodnie opadającego ku miastu, stoi monumentalny gmach Narodowego Muzeum Sztuki Katalonii. Spływa spod niego wielopoziomowa kaskada a poniżej jest Magiczna fontanna (Font Màgica), przy której w określone dni wieczorem odbywają się spektakle wody, światła i muzyki. Z tej strony wzgórza znajduje się też Miasteczko Hiszpańskie (Poble Espanyol), gdzie odtworzono z wielką precyzją budynki typowe dla różnych regionów Hiszpanii. Wśród uliczek i placyków zobaczymy szlacheckie pałace, ratusze, zabytkowe kościoły, warsztaty rzemieślnicze i kramy. Wizytę w Barcelonie kończymy spacerem po otoczonej palmami nadmorskiej promenadzie i już wiemy, że musimy tu kiedyś wrócić, bo zostało jeszcze dużo, dużo więcej do zobaczenia.

walencjawalencjawalencja

37. Walencja – Miasteczko Nauki i Sztuki – planetarium L'Hemisfèric i Pałac Sztuk im. Królowej Sofii
38. Walencja – Miasteczko Nauki i Sztuki – Muzeum Nauki im. Księcia Filipa
39. Walencja – Miasteczko Nauki i Sztuki – most podwieszany l'Assut de l'Or i L'Àgora


Z Barcelony wyruszamy na południe i wjeżdżamy w głąb lądu, w górzysty teren południowej Aragonii. Naszym celem jest miasteczko Teruel. Słynie ono z pięknych zabytków w stylu Mudéjar, który łączy elementy architektury islamskiej i chrześcijańskiej. Gdy spacerujemy uliczkami nasz wzrok przyciągają wolno stojące wieże przy kościołach. Zdobione są barwnymi płytkami ceramicznymi i cegłami układającymi się w różnorodne wzory. Prawdziwy skarb stylu Mudéjar zobaczymy jednak w katedrze. Nad nawą główną jest drewniany, bogato malowany strop wykonany przez arabskich rzemieślników w XIII wieku i nazywany czasem „Kaplicą Sykstyńską sztuki mauretańskiej”. Wśród plątaniny motywów geometrycznych i roślinnych przedstawiono na nim sceny z ówczesnego życia dworskiego. Długo można przyglądać się wszystkim szczegółom, ale czas, by odwiedzić jeszcze jedno miejsce, którego nie można ominąć – Mauzoleum Kochanków z Teruel (Mausoleo de Los Amantes).

Jak głosi opowieść z początku XIII wieku ubogi Diego de Marcilla zakochał się w bogatej Isabeli de Segura. Jej ojciec kazał mu wyjechać, dorobić się majątku i wrócić dokładnie po pięciu latach. Diego spóźnił się o jeden dzień i dowiedział się, że jego ukochana, zmuszona przez ojca, właśnie wyszła za mąż. Gdy nocą wdarł się do jej komnaty i poprosił o ostatni pocałunek, Isabela, chcąc dochować wierności swojemu mężowi, odmówiła. Diego umarł z rozpaczy. Isabela przyszła na jego pogrzeb w ślubnej sukni. Podeszła do otwartej trumny, zdjęła całun, pocałowała ukochanego i jej serce pękło z bólu. Zostali pochowani razem. Dziś już nie wiadomo, czy tak dokładnie wyglądała ta historia, ale zmumifikowane ciała domniemanych Isabeli i Juana spoczywają w mauzoleum przy kościele San Pedro. Wewnątrz widzimy dwa stojące obok siebie marmurowe sarkofagi i leżące na nich rzeźbione postacie. Wyciągają ku sobie ręce i ich dłonie niemalże się dotykają... Miejsce to często odwiedzają zakochane pary i nowożeńcy a w okolicy Walentynek obchodzone jest barwne święto „Bodas de Isabel de Segura (Zaślubiny Isabel de Segura). Mieszkańcy w średniowiecznych strojach odtwarzają kolejne sceny tej romantycznej historii.

walencjawalencjawalencja

40. Walencja – Miasteczko Nauki i Sztuki – oceanarium
41. Walencja – plac przed katedrą Santa Maria
42. Walencja – kaplica św. Kielicha w katedrze


Z Teruel nasza droga prowadzi dalej na południe. Dojeżdżamy znów nad sam brzeg Morza Śródziemnego i parkujemy kamper w Walencji, trzeciej co do wielkości metropolii Hiszpanii. Pierwsze kroki kierujemy do tzw.dzielnicy przyszłości, gdzie znajduje się futurystyczne „Miasteczko Nauki i Sztuki” (Ciudad de las Artes y las Ciencias) zbudowane w latach 1998-2009. Większość kompleksu zaprojektował wybitny architekt urodzony w Walencji Santiago Calatrava. Jest tu Muzeum Nauki, z zewnątrz przypominające szkielet dinozaura. Jest oceanarium – jedno z największych w Europie – z ponad 500 gatunkami zwierząt wodnych. Dalej znajdziemy jedną z największych sal koncertowych na świecie, czyli owalny w kształcie Pałac Sztuki, porównywany nieraz ze słynną operą w Sydney. Jeszcze dalej widać Planetarium, w którym również mieści się jedno z najnowocześniejszych kin IMAX. Całości dopełniają podłużna ażurowa konstrukcja z ogrodem, most podwieszany oraz L'Àgora – miejsce wystaw i arena sportowa.

walencjawalencjaelche

43. Walencja – kielich, domniemany Święty Graal
44. Walencja – Sala Kolumnowa w budynku Giełdy Jedwabiu
45. Elche – Księży Ogród w Gaju Palmowym


Z „Miasteczka Nauki i Sztuki” idziemy na długą przechadzkę przez Ogrody Turii (Jardin del Turia), które powstały w starym korycie rzeki i swoim ramieniem o długości 9 km otaczają Stare Miasto. W ogrodach są alejki z bujną roślinnością, są fontanny, stawy i ławeczki, ale są też miejsca do aktywnego wypoczynku. Mijamy boiska, place zabaw, skateparki, siłownie na świeżym powietrzu i docieramy na starówkę. Wśród jej placów i wąskich uliczek króluje gotycka katedra Santa Maria zwana potocznie La Seu. Zaczęto budować ją w XIII wieku, w XV dostawiono 50-metrową dzwonnicę El Micalet, która dziś jest jednym z najważniejszych symboli miasta. Na jej szczyt prowadzą kręte, kamienne schody. Pokonujemy 207 stopni, by móc zobaczyć wspaniałą panoramę Walencji. Potem wchodzimy do środka katedry. W bogato dekorowanym wnętrzu, wśród licznych kaplic, światową sławą cieszy się jedna – kaplica św. Kielicha (Capilla del Santo Cáliz). Tu przechowywana jest wykonana z agatu czarka ze złotymi uchwytami i zdobieniami. Jak niektórzy wierzą, jest to Święty Graal, kielich, którego wg tradycji chrześcijańskiej używał Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy. Na Starym Mieście odwiedzamy jeszcze gotycką Giełdę Jedwabiu (Lonja de la Seda) z przepiękną Salą Kolumnową i zanurzamy się w wąskie uliczki. Przechodzimy koło ratusza, mijamy place z fontannami, zabytkowe pałace i kościoły. Na koniec wracamy nad morze, by przejść się jedną z najlepszych plaż miejskich w Europie, plażą Malvarrosa.

elcheelchemurcja

46. Elche – Księży Ogród w Gaju Palmowym
47. Elche – Palma Cesarska
48. Murcja – plac przed katedrą Santa Maria


Z dużej metropolii jedziemy kamperem dalej na południe, by zatrzymać się w położonym niedaleko Alicante mieście, które ma oficjalnie dwie nazwy – Elche po hiszpańsku i Elx w języku walońskim. Praktycznie w samym jego centrum, wokół starówki, znajduje się rozległy Gaj Palmowy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to największe skupisko palm w Europie – ponad 200 tysięcy drzew. Palmy sadzili tu już Kartagińczycy, potem Rzymianie a wreszcie Arabowie, po których zachował się wyjątkowy system nawadniający. Najstarsze i najwspanialsze rosną w tzw. Księżym Ogrodzie (Huerta del Cura). Zobaczymy tu m.in. ogromnej wielkości Palmę Cesarską, nazwaną tak na cześć austriackiej cesarzowej Sissi, która w 1894 odwiedziła Elx i zachwyciła się tym miejscem. Pomiędzy palmami rośnie też wiele gatunków kaktusów, bambusy, figowce, drzewka pomarańczy i cytryn. Spacer alejkami i dróżkami gaju przenosi nas w egzotyczny świat...

murcjamurcjamurcja

49. Murcja – Królewskie Kasyno – hol
50. Murcja – Królewskie Kasyno – Pokój spotkań
51. Murcja – nowoczesny budynek ratusza


Z Elche wyruszamy kamperem w dalszą drogę, do ostatniego przystanku na naszej trasie. Przed nami Murcja, miasto kościołów, klasztorów, pałaców, mostów i... wspaniałych barów tapas, z których słynie w całej Hiszpanii. Zanim oddamy się rozkoszom podniebienia czeka nas mała wędrówka uliczkami starego miasta. W samym jego sercu stoi okazała katedra Santa Maria (Catedral de Santa María) z przełomu XIV i XV wieku. Jej wykonana z marmuru barokowa fasada, zdobiona rzeźbami hiszpańskich świętych i królów, uważana jest za najpiękniejszą w Hiszpanii. Do katedry przylega wysoka na 93 m dzwonnica – druga pod względem wysokości wieża kościelna w Hiszpanii, po słynnej La Giralda w Sewilli. Jej 25 dzwonów wybija codziennie godzinę 13, czyli czas na południowy posiłek. Z katedry idziemy prosto do położonego parę kroków dalej Królewskiego Kasyna, czyli dawnego klubu, w którym członkowie elity towarzyskiej miasta spotykali się i spędzali w kulturalny sposób wolny czas. Budynek z połowy XIX wieku zyskał pełen przepychu kształt na początku wieku XX. Dziś również my możemy obejrzeć jego ekskluzywne wnętrza – utrzymany w stylu arabskim przeszklony hol, Salon taneczny, Salę dla Dam, Bibliotekę Angielską, Herbaciarnię i Pokój spotkań.


W Murcji kończymy naszą hiszpańską przygodę, choć lista miejsc wartych odwiedzenia jest o wiele dłuższa niż udało nam się to opisać. Są na niej jeszcze Merida, zwana „hiszpańskim Rzymem”, otoczona średniowiecznymi murami Ávila, „Złote Miasto” Salamanka, panteon królów i książąt w Escorialu, pałace królewskie Aranjuez i San Ildefonso, hiszpańskie Pireneje, „dzikie wybrzeże” Costa Brava i dziesiątki innych zachwycających miast i miasteczek.

Zapoznajcie się z naszą ofertą wynajmu kamperów w Maladze i wyruszcie w podróż marzeń... 

Zdjęcia:

1. Stefano Avolio, Nuestra Señora del Pilar, CC BY-SA 2.0
2. Gregorio Puga Bailón/, Plaza del Pilar, Zaragoza, CC BY 2.0
3. Manel Zaera, Saragossa: El Pilar, CC BY-SA 2.0
4. Misburg3014, Zaragoza-Aljaferia-exterior-2, CC BY-SA 3.0
5. FRANCIS RAHER, La Aljafería 14092014 115534 05612, CC BY 2.0
6. Turol Jones, P9148548, CC BY 2.0
7. Kris Arnold, Montserrat, Valley Pano, CC BY 2.0
8. Kris Arnold, Square, Church, CC BY 2.0
9. antonio castells, Montserrat, CC BY-SA 2.0
10. Wenjie, Zhang, Virgin of Montserrat, CC BY 2.0
11. Bernard Gagnon, Montserrat mountain, CC BY-SA 3.0
12. dconvertini, La Rambla, Barcelona, Spain, CC BY-SA 2.0
13. Pixabay.com, Public domain
14. Bengt Nyman, DSC_1661, CC BY 2.0
15. Jorge Láscar, Cathedral of Santa Eulalia, CC BY 2.0
16. thierrytutin, Barcelona (4717868713), CC BY 2.0
17. Aditya Karnad, Barri Gòtic de Barcelona, CC BY 2.0
18. Andrei Dan Suciu, Carrer del Bisbe, Barcelona - panoramio, CC BY 3.0
19-20. Pixabay.com, Public domain
21. Bernard Gagnon, Casa Milà 01, CC BY-SA 3.0
22. Pixabay.com, Public domain
23. dconvertini, La Sagrada Família, Barcelona, Spain, CC BY-SA 2.0
24. Pixabay.com, Public domain
25. Jean-Christophe BENOIST, Barcelone - Parc Güell - Entrée, CC BY 3.0
26-27. Pixabay.com, Public domain
28. Markus Unger from Vienna, Austria, 2010-11-29 Clasico04 (5221488483), CC BY 2.0
29. Felix König, Palau Nacional Barcelona Pano 2013, CC BY 3.0
30. dconvertini, Fonts De Montjuïc, Barcelona, Spain, CC BY-SA 2.0
31. Jocelyn Erskine-Kellie, La Escalinata, Teruel, CC BY 2.0
32. Diego Delso, Catedral, Teruel, España, 2014-01-10, DD 67, CC BY-SA 4.0
33. Diego Delso, Techumbre mudéjar, Catedral, Teruel, España, 2014-01-10, DD 38, CC BY-SA 4.0
34. Zarateman, Teruel - Iglesia de San Martin 03, CC BY-SA 3.0 ES
35. Turol Jones, PB015218, CC BY 2.0
36. Turol Jones, PB015217, CC BY 2.0
37. Pixabay.com, Public domain
38. Mister No, Museu de les Ciencies Principe Felipe - panoramio, CC BY 3.0
39. Diego Delso, Ágora, Ciudad de las Artes y las Ciencias, Valencia, España, 2014-06-29, DD 58 Edit, CC BY-SA 4.0
40. Luca Florio, Valencia oceanarium, CC BY-SA 2.0
41. Jean-christophe Bruneau, Spain Valencia place of the virgin, CC BY 2.0
42. Diego Delso, Catedral de Valencia, Valencia, España, 2014-06-30, DD 150, CC BY-SA 4.0
43. Vitold Muratov, Chalice of Valencia, CC BY-SA 3.0
44. Llotja columnari1, Public domain
45. Diego Delso, Huerto del Cura, Elche, España, 2014-07-05, DD 29, CC BY-SA 4.0
46. Diego Delso, Huerto del Cura, Elche, España, 2014-07-05, DD 32, CC BY-SA 4.0
47. Diego Delso, Huerto del Cura, Elche, España, 2014-07-05, DD 24, CC BY-SA 4.0
48. Tango7174, Murcia2 tango7174, CC BY-SA 4.0
49. amaianos, Casino de Murcia, CC BY 2.0
50. Pedro J Pacheco, Casino de Murcia Salón Congresillo, CC BY-SA 3.0 ES
51. Gregorico, EdificioMoneoMurciaNoche, CC BY-SA 3.0

Zadzwoń do nas