Blog

Drogami Hiszpanii – z Galicji do Kraju Basków

W podróży kamperem po Hiszpanii przemierzyliśmy Andaluzję, Kastylię i dotarliśmy na kraniec świata, czyli przylądek Fisterra w Galicji. Stoimy właśnie nad wodami Atlantyku i obserwujemy słońce zachodzące nad oceanem. Następnego dnia wyruszymy w dalszą drogę, by odkryć skarby północnej Hiszpanii.

Z przylądka Fisterra jedziemy wzdłuż Wybrzeża Śmierci (Costa da Morte), malowniczego, ale cieszącego się ponurą sławą. Poszarpana, skalista linia brzegowa, silne prądy morskie, nagłe załamania pogody i częste mgły przyczyniły się do licznych katastrof morskich. W paru miejscach wybrzeża robimy dłuższy postój. W miasteczku Muxia słynącym z pięknych plaż oglądamy surowy, kamienny kościół z XVII wieku zbudowany na skałach, tuż nad oceanem. Później przystajemy na przylądku Cabo Vilán, przy latarni morskiej stojącej na 105-metrowym klifie.

muxiacabo vilana coruna

1. Muxia – Sanktuarium da Virgen da Barco nad brzegiem oceanu
2. Przylądek Cabo Vilán
3. A Coruña – charakterystyczne przeszklone balkony


Dalsza droga prowadzi nasz kamper prosto do miasta A Coruña położonego na półwyspie wysuniętym w głąb oceanu. Ten jeden z największych portów towarowych i pasażerskich Hiszpanii zwany jest też Szklanym Miastem (Ciudad de Cristal) ze względu na wielkie, przeszklone balkony chroniące budynki przed wiatrem i deszczem. Najwięcej można ich zobaczyć wzdłuż Avenida Marina przy porcie rybackim. Stąd idziemy uliczkami starego miasta aż na sam kraniec półwyspu, gdzie stoi najstarsza na świecie, działająca do dziś latarnia morska, tzw. Wieża Herkulesa (Torre de Hércules). Według legend zbudował ją mityczny siłacz Herkules, ale tak naprawdę byli to Rzymianie na przełomie I i II w n.e. Masywna, czworoboczna budowla ma 57 m wysokości. Po 242 stopniach schodów wspinamy się na samą górę, skąd rozciąga się widok na Atlantyk, wielką różę wiatrów u stóp latarni i całe miasto. Spod Wieży Herkulesa idziemy na spacer Paseo Maritimo, najdłuższą morską promenadą w Europie o długości aż 13 km! Mijamy zatoczki z piaszczystymi plażami i ostre skały, o które rozbijają się fale oceanu. Przyglądamy się popisom surferów i chwilę odpoczywamy na ławeczce w kształcie ośmiornicy. Na koniec docieramy do góry San Pedro i wjeżdżamy na nią panoramiczną windą w formie szklanej kuli. Dawniej teren ten należał do wojska, dziś są tu odrestaurowane potężne działa artyleryjskie, kawiarnia, labirynt z żywopłotu, place zabaw dla dzieci i oczywiście najlepszy widok na miasto.

a corunaa corunaa coruna

4. A Coruña – Wieża Herkulesa
5. A Coruña – promenada Paseo Maritimo
6. A Coruña – fontanna z surferami przy Paseo Maritimo


Z A Coruñi jedziemy w kierunku północnego wybrzeża Galicji zwanego Riasem Górnym (Rías Altas). Jego krajobraz tworzą wysokie klify, skaliste wysepki, wcinające się w ląd zatoczki i piękne piaszczyste plaże. Nasz pierwszy przystanek w tym rejonie to przylądek Ortegal. Prowadzi do niego wąska, kręta droga wzdłuż wybrzeża. Niedaleko słychać rozbijające się o skały fale. Na samym końcu przylądka stoi niewielka latarnia morska. Z tarasu obok niej widzimy Tres Aguillóns – wyłaniające się z wody trzy skaliste wysepki a za nimi już tylko bezkres oceanu. W pobliżu przylądka jest jeszcze jedno malownicze miejsce, które musimy odwiedzić. To najwyższy w Hiszpanii i czwarty co do wysokości w Europie klif – Vixía Herbeira. Kiedy stoimy w punkcie widokowym i wychylamy się przez kamienny murek, widzimy pod nami porośnięte zielenią zbocze opadające z wysokości aż 613 metrów do oceanu. Jego fale są tak daleko, że nie słychać ich szumu.

a corunaa corunaa coruna

7. A Coruña – ławeczka w kształcie ośmiornicy przy Paseo Maritimo
8. A Coruña – panoramiczna winda wjeżdżająca na górę San Pedro
9. Przylądek Ortegal


Po opuszczeniu tego magicznego miejsca wyruszamy kamperem w dalszą drogę. Jadąc cały czas wzdłuż wybrzeża zatrzymujemy się przy „Najpiękniejszej ławeczce świata”. Choć sama w sobie niczym szczególnym się nie wyróżnia, postawiono ją w niezwykłym miejscu – na szczycie wysokiego klifu Loiba. Siedząc na niej moglibyśmy godzinami wpatrywać się w rozległy krajobraz dookoła – poszarpane, skaliste wybrzeże, białe grzywy fal morskich bijących o brzeg, niewielkie plaże i małe zatoczki. Czasem trzeba trochę poczekać, aż ławeczka się zwolni albo... pójść kilkaset metrów dalej, gdzie jest druga podobna. Mniej znana, ale z równie pięknym widokiem.

Vixía HerbeiraLoibaestaca de bares

10. Klif Vixía Herbeira
11. Klif Loiba i „Najpiękniejsza ławeczka świata”
12. Przylądek Estaca de Bares


Następny przystanek w podróży to przylądek Estaca de Bares – najdalej na północ wysunięty punkt Hiszpanii. Parkujemy kamper w pobliżu latarni morskiej. Dalej idziemy pieszo wąską ścieżką, która prowadzi nas po grzbiecie klifu aż na sam jego kraniec. Zostajemy tu dłuższą chwilę zasłuchani w szum morskich fal i przekrzykujące się mewy. Na następnym postoju będzie czekał nas zupełnie inny świat. Opuszczamy na chwilę wybrzeże i z miasteczka Viveiro kierujemy się kilkanaście kilometrów w głąb lądu. Pójdziemy tam na spacer po lesie eukaliptusowym Souto de Retorta, w którym rosną największe w Europie, mające nawet sto lat drzewa tego gatunku. Ich sadzonki sprowadził w XIX wieku z Australii pewien galicyjski misjonarz. Bardzo dobrze się przyjęły i dziś rośnie tu ponad 600 eukaliptusów. Najbardziej okazałym jest „O Avó” (Dziadek). Zasadzony w 1880 roku ma 67 metrów wysokości i 10,5 m obwodu.

souto da retortaplaża katedrplaża katedr

13. W lesie eukaliptusowym Souto de Retorta
14. Plaża Katedr
15. Plaża Katedr


Z zielonego, nieco tajemniczego lasu, wracamy na wybrzeże i podążamy dalej na wschód. Mijamy wiele szerokich, piaszczystych plaż. Zatrzymujemy się przy tej najsłynniejszej i uznawanej za jedną z najpiękniejszych na świecie – Plaży Katedr (Praia Das Catedrais). Swoją nazwę zawdzięcza fantazyjnym formacjom skalnym wyrzeźbionym przez wodę i silne wiatry. Odsłaniają się one w pełni podczas odpływu i tylko wtedy można zejść schodkami z wysokiego klifu na biały, jeszcze wilgotny piasek. Można przejść pod łukami skalnymi o wysokości ponad 30 metrów, które przypominają wnętrza gotyckich katedr. Można wejść do jaskiń pod klifem i spacerować wąskimi korytarzami pomiędzy skałami. Przypływ zalewa je ponownie. Z wody wyłaniają się już tylko wierzchołki najwyższych. Piękno i niezwykłość tego miejsca przekłada się na dużą popularność plaży wśród turystów i dlatego w sezonie letnim potrzebna jest rezerwacja wejściówki...

plaża katedrplaża ciszyoviedo

16. Plaża Katedr
17. Plaża Ciszy
18. Oviedo – plac z Katedrą Zbawiciela


Jadąc dalej na wschód opuszczamy granice Galicji i wjeżdżamy do Asturii, na jej Costa Verde, czyli Zielone Wybrzeże. Wysokie klify porośnięte drzewami opadają tu gwałtownie do morza. W skalistych zatoczkach chronią się wioski rybackie z kutrami i kolorowymi łodziami. Nie brakuje też pięknych, dzikich plaż położonych z dala od turystycznego zgiełku. Jedną z nich jest Plaża Ciszy (Playa del Silencio), zwana po asturyjsku Gavieiru. By do niej dotrzeć kamper parkujemy w wiosce Castañeras i stąd idziemy pieszo zielonym klifem. W pewnej chwili otwiera się przed nami nieziemski wręcz widok. W dole, nad małą zatoczką wcinającą się w ląd jest niewielka plaża, pokryta drobnymi kamykami. Od wiatru osłania ją majestatyczny klif o stromym zboczu. Schodzimy na plażę po schodkach. Jest cicho i spokojnie. Nie docierają tu wysokie i gwałtowne fale. Wspaniałe miejsce na krótki odpoczynek w podróży...

oviedooviedooviedooviedo

19. Oviedo – Krzyż Zwycięstwa w katedrze
20. Oviedo – rzeźba Regentki przy placu katedralnym
21. Oviedo – rzeźba Podróżnika powracającego do ojczyzny
22. Oviedo – rzeźba Woody'ego Allena


Z wybrzeża jedziemy teraz w głąb lądu, do stolicy Asturii Oviedo, a nadmorskie klify zamieniamy na wędrówkę labiryntem uliczek pięknej starówki. Miasto zostało założone w 761 roku wokół klasztoru. Na miejscu dawnego kościoła w XIV wieku wzniesiono monumentalną gotycką Katedrę Zbawiciela (Catedral de San Salvador) z piękną, strzelistą wieżą o wysokości 70 m. Wewnątrz zobaczymy grobowce średniowiecznych władców Asturii a w bocznej kaplicy symbole ważne dla jej historii. Wśród nich jest zdobiony drogocennymi kamieniami Krzyż Zwycięstwa z VIII wieku niesiony przez wizygockiego księcia Pelagiusza podczas bitwy z Maurami pod Covadongą, o której jeszcze niżej napiszemy. W specjalnym relikwiarzu przechowywana jest też Chusta z Oviedo (Santo Sudario), która wg tradycji chrześcijańskiej okrywała głowę zmarłego Jezusa. Wędrując dalej uliczkami miasta, co krok natykamy się na różnorodne rzeźby. Jest ich tu ponad sto. Obok postaci królów są przekupki na targu, mleczarka, podróżnik z kuframi czy dziewczyna, która przysiadła na ławeczce. Jest też odlana z brązu postać Woody'ego Allena, który, zachwycony miastem, nakręcił tu kilka scen do filmu „Vicky, Cristina, Barcelona”. Będąc w Oviedo trzeba też zajrzeć na ulicę Calle Gascona – prawdziwe królestwo kultowego tu jabłecznika sidra. Miejsce tętni życiem w dzień i w nocy a barmani popisują się przed gośćmi nalewaniem cydru z butelki wysoko trzymanej nad głową.

oviedooviedocangas de onis

23. Oviedo – rzeźby na placu Trascorrales
24. Oviedo – przedromański kościół Santa María del Naranco
25. Cangas de Onís – Most Rzymski


Z centrum miasta podjeżdżamy parę kilometrów na północ, na górę Naranco, by obejrzeć prawdziwą perłę architektury przedromańskiej w Europie – wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO kościoły Santa María del Naranco i San Miguel de Lillo. Zbudowane w IX wieku na zboczu góry, zdobione freskami, były kiedyś częścią rezydencji królów Asturii. Od kościołów prowadzi droga na sam szczyt góry, gdzie wznosi się wielka statua Chrystusa otwierającego ramiona a z tarasu wokół niej rozpościera się bajeczny widok na Oviedo. W pogodne dni można dostrzec też najwyższy łańcuch Gór Kantabryjskich – Picos de Europa, chroniony jako park narodowy. Niezliczone szlaki turystyczne, zabytki i zapierające dech w piersiach krajobrazy przyciągają tu wielu podróżników. My też się do nich zaliczamy. Chcąc odkryć piękno tych gór jedziemy najpierw do Cangas de Onís, jednej z „bram” prowadzących do parku. W VIII wieku była to stolica tworzącego się Księstwa Asturii, dziś po wielkiej historii pozostał m.in. średniowieczny kamienny most zwany rzymskim (Puente Romano). Pod nim zawieszona jest kopia Krzyża Zwycięstwa, którego oryginał widzieliśmy w katedrze w Oviedo.

cavadongapicos de europapicos de europa

26. Sanktuarium w Covadonga
27. Picos de Europa – droga przy jeziorze Enol
28. Picos de Europa – jezioro Ercina


Z Cangas de Onís droga prowadzi do Sanktuarium w Covadonga. Tu w 772 roku rozegrała się bitwa, w której wizygocki książę Don Pelayo (Pelagiusz) oparł się wojskom Maurów podbijających Półwysep Iberyjski, co stało się początkiem Rekonkwisty. W zwycięstwie miała mu pomóc Matka Boska, której w podzięce wybudowano kapliczkę w grocie skalnej a w XIX wieku imponującą bazylikę z różowego wapienia i marmurów.

picos de europapicos de europapicos de europa

29-31. Picos de Europa – szlak Ruta del Cares


Z Covadonga jedziemy pełną serpentyn drogą w głąb parku, do polodowcowych jezior Enol i Ercina, położonych na wysokości prawie 1100 m n.p.m. Dookoła nie brakuje zielonych pastwisk, więc trzeba zachować ostrożność, bo na drodze mogą pojawić się krowy, owce lub kozy. Z ich mleka miejscowi wyrabiają słynne sery pleśniowe cabrales o intensywnym zapachu. W drodze do jezior zatrzymujemy się na chwilę przy tarasie widokowym Mirador de la Reina, skąd rozciąga się wspaniała panorama szarobiałych gór. Równie piękne są oba jeziora. W ich krystalicznie czystej wodzie odbijają się majestatyczne wapienne szczyty. Wokół jest wiele szlaków pieszych, które pozwolą nam nasycić się do woli pięknym górskim pejzażem. Jednym z nich dojdziemy do ukrytej wśród skał dawnej kopalni rtęci, manganu i żelaza – Minas de Buferrera.

bilbaobilbaobilbao

32. Bilbao – Muzeum Guggenheima
33. Bilbao – na starym mieście
34. Bilbao – most La Salve


Ponieważ przy jeziorach kończy się droga asfaltowa zawracamy do Cangas de Onís i wjeżdżamy do parku kilkanaście kilometrów dalej, w osadzie Poncebos. Tu zaczyna się jeden z najpiękniejszych pieszych szlaków wśród Gór Kantabryjskich – Ruta del Cares. To 12 km drogi do osady Caín i 12 km z powrotem. Szlak wiedzie wzdłuż głębokiego wąwozu rzeki Cares, wśród białych, wapiennych gór wznoszących się nad nami. Przechodzimy po mostkach nad rzeką i przez tunele wydrążone w skale. Nieraz wąwóz zwęża się do kilku metrów a my idziemy wąskim chodnikiem zawieszonym 300 metrów nad przepaścią. Droga nie jest zbyt wymagająca, nie ma ostrych podejść, całą uwagę możemy więc skupić na podziwianiu malowniczego otoczenia. Po krótkim odpoczynku w Caín wracamy z powrotem do Poncebo i żegnamy już Góry Kantabryjskie.

bilbaobilbaobilbaobilbao

35. Bilbao – rzeźba pająka „Mamá” przy Muzeum Guggenheima
36. Bilbao – piesek „Puppy” przy Muzeum Guggenheima
37-38. Bilbao – nowoczesna architektura


Przed naszym kamperem teraz dłuższa droga aż do Bilbao w Kraju Basków. Ta nowoczesna metropolia położona w pobliżu ujścia rzeki Nervión do Zatoki Biskajskiej łączy tradycję z awangardą, o czym mamy okazję przekonać się wędrując jej ulicami. Najpierw zaglądamy na niewielkie stare miasto (Casco Viejo) z zabytkowymi kościołami, przeszklonymi fasadami kamienic, eleganckimi sklepikami, barami i deptakami. Potem przechodzimy na drugą stronę rzeki, gdzie znajduje się wizytówka miasta – ultranowoczesne muzeum sztuki współczesnej, czyli Muzeum Guggenheima. Zaprojektowane przez Franka Owena Gehry'ego zostało oddane do użytku w 1997 roku. Jego futurystyczna bryła składa się z falujących i łamiących się ścian wyłożonych blachą tytanową i szkłem. Z bliska przypomina nieco łuskę ryby. Wokół muzeum widzimy kilka rzeźb współczesnych artystów, m.in. ogromnego pieska zwanego „Puppy”, wykonanego z 70 tysięcy żywych kwiatów oraz 10-metrowego pająka „Mamá”.

most biskajskigaztelugatxegaztelugatxe

39. Most Biskajski
40. Wysepka Gaztelugatxe
41. Schody do kapliczki San Juan de Gaztelugatxe


Z Bilbao jedziemy kilka kilometrów wzdłuż rzeki Nervión aż do jej ujścia, gdzie zobaczymy imponujący gondolowy Most Biskajski z 1893 roku – pierwszy tego typu na świecie. Wykonaną z żelaza konstrukcję zaprojektował uczeń Gustawa Eiffla – Alberto Palacio. Gondola przewożąca ludzi i pojazdy podwieszona jest na długich linach do stalowej, ażurowej kładki wspartej na filarach. Na kładkę można wjechać windą, a spacer po niej dostarczył nam dodatkowych emocji. Z wysokości 45 m rozpościera się przepiękna panorama ujścia rzeki, portu i okolicznych miasteczek.

san sebastiansan sebastiansan sebastian

42. San Sebastián – plaża La Concha
43. San Sebastián – panorama miasta z Monte Igueldo
44. San Sebastián – plac Konstytucji na Starym Mieście


Gwarne okolice Bilbao zostawiamy za sobą i jedziemy kamperem wzdłuż hiszpańskiego wybrzeża Costa Vasca. Zatrzymujemy się w pobliżu miasteczka Bermeo, gdzie znajduje się mała, skalista wysepka połączona z lądem przesmykiem. Biegnie po nim kamienny most i długie, kręte schody. Po pokonaniu ponad 200 stopni docieramy na sam wierzchołek wysepki. Stoi tam kapliczka-pustelnia San Juan de Gaztelugatxe pochodząca z IX lub X wieku i należąca niegdyś do Zakonu Templariuszy. Była wielokrotnie niszczona i plądrowana m.in. przez słynnego korsarza Francisa Drake'a w 1593 roku. Jeśli trzy razy rozkołyszemy zawieszony tam dzwon spełni się nasze życzenie. Zostajemy tu dłuższą chwilę, bo widok spod kapliczki jest imponujący – krystalicznie czyste wody Morza Kantabryjskiego, kolonie morskich ptaków, skaliste wybrzeże z klifami, jaskiniami i grotami. Miejsce zachwyciło też filmowców. W serialu „Gra o Tron” stało się Smoczą Skałą – siedzibą rodu Targaryenów.

san sebastiansan sebastiansan sebastian

45. San Sebastián – fasada barokowej bazyliki Santa María del Coro
46. San Sebastián – twierdza Castillo de Santa Cruz de la Mota na szczycie Monte Urgull, w tle Wyspa św. Klary i Monte Igueldo
47. San Sebastián – karuzela przy nadmorskiej promenadzie


Podróż kamperem po północnej Hiszpanii kończymy w mieście nazywanym Perłą Północy, czyli San Sebastián, a po baskijsku Donostia. Malowniczo położone nad zatoką przypominającą muszlę słynie z międzynarodowego festiwalu filmowego a także ze swoich plaż. Ponad 1,5 km długości ma najpiękniejsza z nich – położona w samym centrum miasta La Concha (Muszla) z delikatnym, złocistym piaskiem. Idziemy wzdłuż niej elegancką promenadą z początku XX wieku, z białymi, zabytkowymi latarniami i ozdobną barierką. Widzimy całą zatokę i niewielką Wyspę św. Klary położoną u wejścia do niej. Po obu stronach zatokę zamykają dwa wzgórza. Na dwustumetrowe Monte Igueldo wjeżdżamy kolejką szynową (funikularem). Z tarasów widokowych na szczycie rozpościera się chyba najpiękniejsza panorama San Sebastián. Plaże, zatoka, wyspa i całe miasto widoczne są jak na dłoni. W pogodne dni dostrzec można nawet wybrzeże francuskie. Piękny widok będziemy podziwiać też z drugiego wzgórza – nieco niższego Monte Urgull. U jego stóp leży niewielkie stare miasto z piękną, barokową bazyliką Santa María del Coro i... niezliczoną wprost ilością barów z baskijskimi przekąskami pinchos. Wychodząc z gąszczu uliczek wspinamy się na szczyt Monte Urgull, gdzie oprócz wspaniałych widoków na zatokę i miasto zobaczymy ruiny XIII-wiecznej twierdzy Castillo de Santa Cruz de la Mota, dawne baterie artylerii i 12-metrową figurę Chrystusa. Odpoczniemy tu dłużej, na ławeczce wśród zieleni drzew, a później pojedziemy w dalszą podróż kamperem po Hiszpanii. Droga poprowadzi nas przez Saragossę do Barcelony i dalej wzdłuż wybrzeża, przez Katalonię, Walencję aż do Murcji. Opowiemy o tym już następnym razem.

Do zobaczenia na szlaku!

 Zdjęcia:

1. Mario Sánchez Prada, Vistas del Santuario da Virxe da Barca, CC BY-SA 2.0
2. César Álvarez, Cabo Vilan_01, CC BY-SA 2.0
3. Zarateman, A Coruña - Galerías 03, CC0 1.0
4. Diego Delso, delso.photo, Torre de Hércules, La Coruña, España, 2015-09-24, DD 11, CC BY-SA 4.0
5. Marcus, Paseo martítimo de la marina, CC BY-SA 3.0
6. Diego Delso, delso.photo, Fuente de Los Surfistas, La Coruña, España, 2015-09-24, DD 07, CC BY-SA 4.0
7. Heribert Bechen, IMG_2795 - Nordspanien iPh, CC BY 2.0
8. Heribert Bechen, IMG_2789 - Monte de San Pedro, CC BY 2.0
9. Vicente Villamón, Faro de Cabo Ortegal, Galicia, CC BY-SA 2.0
10. Thinker Swe, Vixia Herbeira Spain (43.724,-7.947), CC BY-SA 4.0
11. amaianos, Cantís de Loiba (Ortigueira), CC BY-SA 2.0
12. Xunta de Galicia, Cap de la Estaca de Bares - Vue aérienne 2, CC BY-SA 3.0
13. RodrigoRega, O Avó de Souto da Retorta, CC BY-SA 4.0
14. Tuscasasrurales, Playa de las Catedrales - Ribadeo - Lugo 2, CC BY-ND 2.0
15. Sergei Gussev, As Catedrais, CC BY 2.0
16. Asier Sarasua Aranberri, As catedrais (Ribadeo, Lugo), CC BY-SA 2.0
16. Tuscasasrurales, Playa del Silencio, CC BY-ND 2.0
18. David Álvarez López, Catedral de San Salvador de Oviedo, CC BY 2.0
19. Zarateman, Oviedo - Catedral, Camara Santa 02, CC0 1.0
20. charles lecompte, La Regenta - Oviedo - panoramio (1), CC BY-SA 3.0
21. Nacho from Oviedo, España, El regreso de Williams B. Arrensberg, Oviedo (3), CC BY 2.0
22. Noemy García García, Estatua Woody Allen en Oviedo, CC BY-SA 2.5 ES
23. Nicola, Oviedo Straßenplastik1, CC BY-SA 3.0
24. Yildori, Santa María del Naranco 01, CC BY-SA 3.0 ES
25. horrapics, Cangas de OnísCC BY 2.0
26. Pixabay.com, Public Domain
27. Zarateman, Covadonga - Lago Enol 05, CC BY-SA 3.0
28. Luis Cayola, Majestuoso Lago Ercina, CC BY-SA 4.0
29. Gabriel González, Ruta del Cares 24, CC BY-SA 2.0
30. Gabriel González, Ruta del Cares 28, CC BY-SA 2.0
31. Gabriel González, Ruta del Cares 36, CC BY-SA 2.0
32. Matt Kieffer, Guggenheim Museum, Bilbao, CC BY-SA 2.0
33. Zarateman, Bilbao - Plaza Miguel de Unamuno 10, CC0 1.0
34. Óscar (xindilo/fotosderianxo), Bilbao, CC BY-SA 2.0
35. Tomás Fano, Guggenheim Museum. Bilbao. Vizcaya. País Vasco. Spain, CC BY-SA 2.0
36. Tomás Fano, Puppy. Bilbao. Vizcaya. País Vasco. Spain, CC BY-SA 2.0
37. Zarateman, Bilbao - Avenida Sabino Arana 26-28, CC0 1.0
38. Zarateman, Bilbao - Sede de Osakidetza (Servicio Vasco de Salud) 03, CC BY-SA 4.0
39. Hiruka komunikazio-taldea, 1056, Bizkaia Zubia, CC BY-ND 2.0
40. Ander Abadia Zallo, Gaztelugatxe klasikoa, CC BY-SA 4.0
41. horrapics, Pano - San Juan De Gaztelugatxe 3CC BY 2.0
42. Nicola, 08.06.05 SanSebastian2, Public Domain
43. Tom Page, Panorama from Monte Igueldo, CC BY-SA 2.0
44. Edorta Subijana, Konstituzio plaza 02, CC BY-SA 4.0
45. Pixabay.com, Public Domain
46. Joxemai, 2016 urgull santa klara igeldo, CC BY-SA 4.0
47. Ben Bender, San Sebastián, Gipuzkoa, Spain - panoramio (18), CC BY-SA 3.0Zadzwoń do nas