Blog

Wyruszamy w drogę...

Co zabrać w podróż kamperem? Co zapakować do naszego domu na kółkach?

Wydawać by się mogło, że podróżując kamperem można zabrać teoretycznie wszystko. Do pewnego stopnia to prawda, ale każdy dodatkowy kilogram wyposażenia wpływa na osiągi naszego pojazdu - trudniej się go prowadzi, wydłuża się droga hamowania a także wzrasta zużycie paliwa. Pamiętajmy również o tym, że do prowadzenia kampera o masie do 3,5 ton wystarczy prawo jazdy kategorii B, ale po przekroczeniu tej wielkości wymagane jest już prawo jazdy kategorii C lub C1. Poza tym, im więcej przedmiotów, tym większy bałagan może powstać we wnętrzu pojazdu i zamiast odpoczywać będziemy spędzać czas na porządkowaniu tego wszystkiego...

O czym jednak nie powinniśmy zapomnieć i co warto z sobą zabrać? Wiele zależy od miejsca, w które się udajemy, długości trasy i naszych osobistych potrzeb ale na pewno powinniśmy zaopatrzyć się w aktualne mapy drogowe, przewodniki, nawigację GPS a jeżeli celem podróży są obce kraje także słowniczki czy tzw. rozmówki.

Do wyposażenia części kuchennej potrzebne będą naczynia do gotowania i zastawa stołowa - komplet podstawowych garnków, czajnik, sztućce, kubeczki, talerze - najlepiej nie tłukące się, wykonane z wytrzymałych materiałów. Jeżeli cenimy sobie wygodę i nie chcemy tracić czasu ani zużywać wody na zmywanie możemy zabrać talerze jednorazowe, tekturowe.

Przydadzą się również termosy, ściereczki do naczyń, papierowe ręczniki kuchenne, torby albo worki na śmieci. Papierowe ręczniki czy ściereczki można wykorzystać również do przedzielenia naczyń i talerzy tak, by nie poobijały się o siebie i nie robiły niepotrzebnego hałasu podczas jazdy.

Jeśli chodzi o jedzenie, najoszczędniej jest zabrać jak najwięcej z domu, zwłaszcza tzw. „suchą” żywność - makaron, ryż, kaszę, sól, cukier, kawę, herbatę, przyprawy. Niektórzy polecają zrobienie przed wyjazdem gotowych potraw do słoiczków tzw. weków. Wystarczy wtedy otworzyć słoik, podgrzać i obiad gotowy. Warto wziąć również niegazowaną wodę do gotowania. Mimo, że każdy kamper posiada pojemnik na wodę, powinna ona służyć tylko do kąpieli i mycia garnków, do celów spożywczych higieniczniej jest używać wody mineralnej.

W części łazienkowej powinniśmy mieć oczywiście wszystkie potrzebne nam środki czystości: mydło, papier toaletowy (specjalny do toalet turystycznych!), płyny do mycia i kąpieli, proszek do prania, przyda się także miedniczka na małe przepierki. Niektóre urządzenia sanitarne w  kamperze mogą wymagać odpowiednich środków chemicznych. Warto wyposażyć się w nie jeszcze przed wyjazdem.

Poduszki, śpiwory, koce - rodzaj pościeli do spania jaką zabierzemy jest kwestią indywidualnych upodobań, ale musi zapewnić nam wygodny sen.

Do wypoczynku w plenerze przydadzą się stoliczki i krzesełka turystyczne a także koce piknikowe bądź karimaty.

Nawet jeśli jest lato, albo wybieramy się w zdecydowanie ciepły rejon geograficzny powinniśmy mieć cieplejsze ubrania (np. typu polar) czy płaszcze przeciwdeszczowe.

Jeżeli wybieramy się w podróż z dziećmi nie zapomnijmy o paru choćby zabawkach, a ulubiona pluszowa przytulanka musi się znaleźć na pewno.

Na koniec wymieńmy jeszcze parę drobiazgów, które nie zajmują dużo miejsca a mogą okazać się w którymś momencie niezbędne:
- kliny pod koła, dzięki którym unieruchomisz pojazd w miejscu parkowania
- latarka
- zapałki lub zapalniczka
- otwieracz do konserw
- scyzoryk
- saperka/łopatka
- igła i nici
- rozgałęźnik i przedłużacz
- ładowarki i zasilacze (do latarek, telefonów, nawigacji itp.)

A gdy będziemy już spakowani i przyjdzie wreszcie czas wyruszyć w drogę sprawdźmy, czy w ferworze przygotowań nie zapomnieliśmy o czymś bardzo oczywistym - komplecie dokumentów pojazdu i pasażerów: paszporty, ubezpieczenia, karty campingowe i paliwowe itp.

Do zobaczenia na szlaku...


fjord Aurland Norwegia 3 blog
Podziel się
Facebook
Zadzwoń do nas