Blog

Bezpieczna podróż kamperem...

Co trzeba wiedzieć i o czym warto pamiętać, by podróż kamperem okazała się nie tylko wspaniałą przygodą ale była przede wszystkim bezpieczna? Oto kilka rad dla początkujących...


Wybierasz się w swoją pierwszą podróż kamperem, zarezerwowałeś lub wynająłeś już odpowiedni pojazd. Obmyślasz trasę, którą pojedziesz, zbierasz informacje o miejscach, które warto zobaczyć. Ale co trzeba wiedzieć, o czym warto pamiętać, by ta podróż okazała się nie tylko wspaniałą przygodą ale była przede wszystkim bezpieczna? Oto kilka rad dla początkujących. A może przydadzą się też bardziej zaawansowanym amatorom caravaningu?

Na początek warto sobie uświadomić różnice między prowadzeniem samochodu osobowego i kampera - różnice, które wynikają głównie z większych rozmiarów takiego pojazdu i jego większej wagi.

Kamper jest wyższy niż samochód osobowy, ma ok. 3,2 m. Trzeba uważać na tunele, które znajdą się na naszej drodze a także mosty i wiadukty, pod którymi chcemy przejechać. Chociaż większość jest zdecydowanie wyższa i pokonamy drogę bez trudu, ale mogą zdarzyć się niemiłe niespodzianki. Nie lekceważ więc znaków drogowych informujących o ich wysokości. Niebezpieczne mogą być też zwieszające się nad drogą gałęzie drzew - większe mogą uszkodzić dach kampera.

Podczas cofania i parkowania pamiętajmy, że długość kampera to ok. 7m. Tam, gdzie jest wystarczająco miejsca dla samochodu osobowego, kamper może się nie zmieścić.

Jeśli trasa wiedzie ciasnymi ulicami i drogami zachowajmy większą ostrożność przy wymijaniu i omijaniu innych pojazdów. Tutaj znaczenie ma szerokość kampera - ok. 2,3 m. Jeżeli jest to możliwe nie wjeżdżajmy do centrów starych, zabytkowych miasteczek - ich ulice są zazwyczaj wąskie i możemy mieć trudności z manewrowaniem pojazdem i znalezieniem odpowiedniego miejsca do parkowania.

Wielkość samochodu oraz jego masa - do 3,5 t, wpływają na drogę hamowania, która jest znacznie dłuższa niż samochodu osobowego. Szczególnie ważne jest więc utrzymanie stosownej odległości od poprzedzających pojazdów. W razie potrzeby będziesz miał wystarczająco dużo czasu, aby odpowiednio wcześnie zareagować i bezpiecznie zatrzymać pojazd.

Nieprawidłowo lub nadmiernie obciążony kamper też może nam utrudnić jego prowadzenie. Dlatego też ciężkie przedmioty powinniśmy umieścić jak najniżej, w miarę możliwości nad osią i upewnić się, że są one dobrze zabezpieczone i nie będą się przemieszczać na zakrętach czy przy gwałtownym hamowaniu.

Samo prowadzenie kampera to nie wszystko. By bezpiecznie podróżować pamiętajmy też o dobrym zabezpieczeniu i poprawnym zamocowaniu urządzeń w jego wnętrzu. Na czas podróży wszystkie zawory umożliwiające pobór wody i gazu powinny być zakręcone. Dobrze zamknijmy szuflady, szafki, drzwi lodówki. Wszystkie luźne przedmioty, które mogłyby pospadać, zwłaszcza  ostre lub niebezpieczne, schowajmy w bezpiecznych schowkach. Zamknijmy też okna i zabezpieczmy zamknięcia dachowe.

Ponieważ kampery mogą różnić się wyposażeniem wewnętrznym i specyfiką jego obsługi, przy wypożyczaniu zapytaj o wszystkie szczegóły. Dowiedz się, jak podłączyć go do zewnętrznej sieci elektrycznej oraz wodociągowej, jak napełniać zbiornik na wodę, jak obsługiwać lodówkę, kuchenkę gazową oraz ogrzewanie i klimatyzację w części pasażerskiej. Zapytaj jak wylewać brudną wodę i opróżniać toaletę na postojach. Stosuj się do szczegółowych instrukcji i zaleceń wypożyczalni.

Jeżeli wyruszasz w podróż kamperem pierwszy raz i nie jesteś pewien, czy sobie poradzisz, warto potrenować. Wybrać się gdzieś niedaleko, na weekend, na parę dni i poćwiczyć podstawowe manewry - jazdę tyłem, parkowanie, pokonywanie ostrych zakrętów. Bezpieczeństwo Twoje i osób, z którymi będziesz podróżował jest tego warte!fjord Aurland Norwegia blog
Podziel się
Facebook
Zadzwoń do nas