Blog

8 najpiękniejszych „białych miasteczek” Andaluzji

8 najpiękniejszych „białych miasteczek” Andaluzji

Białe wioski i miasteczka, zwane po hiszpańsku „pueblos blancos”, są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów w krajobrazie południowej Hiszpanii. Zazwyczaj niewielkie, z wąskimi, brukowanymi uliczkami, są malowniczo położone na wzgórzach.

Większość z nich powstała w czasach panowania arabskiego na półwyspie Iberyjskim. Ściany domów bielono wówczas wapnem ze względu na jego właściwości odkażające i antybakteryjne. Biel odbija też ciepło słonecznych promieni, sprawiając, że wewnątrz jest chłodniej. Z czasem malowanie domów na biało stało się andaluzyjską tradycją, która pielęgnowana jest do czasów współczesnych.

Spośród kilkudziesięciu białych wiosek i miasteczek wybraliśmy 8, które słyną ze swojej urody. Lśniące bielą domki są w nich doskonałym tłem dla barwnych dekoracji kwiatowych, dla kolorowych płytek azulejos, dla błękitu nieba i bujnej śródziemnomorskiej roślinności.

10 najpiękniejszych średniowiecznych zamków Hiszpanii

10 najpiękniejszych średniowiecznych zamków Hiszpanii

Należały do hiszpańskich królów, możnowładców, rycerskich zakonów. Ich mury były świadkami niejednej krwawej potyczki, ale też dworskich przyjęć i intryg, wojennych narad i rycerskich pojedynków.

Zapraszamy do dziesięciu wybranych przez nas najpiękniejszych średniowiecznych zamków Hiszpanii, które pozostały świadectwem fascynujących dziejów tego kraju.

Szalone sny architektów, czyli 15 najdziwniejszych budowli Hiszpanii

Szalone sny architektów, czyli 15 najdziwniejszych budowli Hiszpanii

Futurystyczne, ekstrawaganckie i kontrowersyjne. Zaliczane do cudów nowoczesnej architektury przyciągają uwagę swoimi kształtami i kolorami. Jedne zachwycają, inne wywołują lekkie zdziwienie, a nawet uśmiech.

Zapraszamy dziś na wędrówkę po Hiszpanii śladami najdziwniejszych i najbardziej nietypowych budowli. Wyjątkowo nie będzie wśród nich dzieł autorstwa Antonia Gaudiego, one zasługują na odrębną opowieść...

8 rajskich parków i ogrodów Hiszpanii

8 rajskich parków i ogrodów Hiszpanii

W starożytności babilońskie Wiszące Ogrody Semiramidy zaliczane były do siedmiu cudów świata. We wszystkich epokach i cywilizacjach w ogrodach szukano spokoju, orzeźwienia, przyjemności i wytchnienia od codzienności.

Dziś zapraszamy na spacer po wybranych przez nas ogrodach Hiszpanii. Spacer ścieżkami i alejkami wśród egzotycznej roślinności, wśród pachnących kwiatów, przy szumie fontann i wodospadów. Zapraszamy do miejsc, w których poczujesz się jak w raju...

Hiszpania – 15 wyjątkowych plaż dla miłośników dzikiej przyrody

Hiszpania – 15 wyjątkowych plaż dla miłośników dzikiej przyrody

Nikomu chyba nie udało się policzyć plaż i piaszczystych zatoczek w Hiszpanii. Na wybrzeżu o długości prawie 4 tysięcy kilometrów jest ich tak wiele. Spośród nich wybraliśmy piętnaście, które położone są z dala od obleganych przez turystów kurortów i zachowały dużo ze swojej naturalności i dzikości. Są tu plaże ze złocistym lub ciemnym piaskiem, plaże otwarte na morze, z silnym wiatrem i wysokimi falami, a także te ukryte w zatoczkach lub w cieniu monumentalnych klifów. Każda z nich jest wyjątkowa i każda czeka na ciebie, podróżniku...

Hiszpania – 10 niezwykłych miast na skałach

Hiszpania – 10 niezwykłych miast na skałach

Miasta zbudowane na stromych, górskich zboczach, na urwiskach, pośród skalistych wyżyn, z domami zawieszonymi nad przepaścią, które wyglądają tak, jakby za chwilę miały w nią runąć. Wywołują zdumienie swoim położeniem, pobudzają wyobraźnię i gwarantują niesamowite widoki. Wyjątkowo wiele jest ich w Hiszpanii, kraju w dużej mierze wyżynnym i górzystym. Spośród nich wybraliśmy dziesięć, które są prawdziwymi cudami architektury i natury...

12 niesamowitych krajobrazów w Hiszpanii

12 niesamowitych krajobrazów w Hiszpanii

Hiszpania to nie tylko kraj dla miłośników plażowania i zwiedzania zabytków. Na nasze odkrycie i zachwyt czekają też cuda stworzone przez naturę. Dziwne formacje skalne, majestatyczne górskie wąwozy, pustynne pejzaże, tajemnicze lasy i skarby świata podziemnego...

Przedstawiamy 12 wybranych miejsc w Hiszpanii kontynentalnej, które zaskakują swoim niezwykłym, nieziemskim krajobrazem, 12 miejsc z bajecznymi widokami, 12 miejsc, w których powiesz „Wow!”...

5 pałaców królewskich w Hiszpanii, które cię zachwycą

5 pałaców królewskich w Hiszpanii, które cię zachwycą

Pałace królewskie budowano, by zadziwiać i sławić potęgę władcy. Projektowane przez słynnych architektów, wyposażane przez najlepszych na świecie malarzy, rzeźbiarzy i rzemieślników, do dziś zachwycają swoim przepychem, pobudzają wyobraźnię i inspirują.

Odwiedzając Hiszpanię, kraj z bogatą tradycją i ponad tysiącletnią historią zobaczymy wiele takich wspaniałych rezydencji. Sama Hiszpania nadal jest dziedziczną monarchią, choć król – obecnie Filip VI Burbon – nie ma realnej władzy. Wraz z rodziną mieszka w skromnym pałacyku Zarzuela na przedmieściach Madrytu, a dawne królewskie pałace są otwarte dla zwiedzających.

Przedstawiamy 5 najpiękniejszych pałaców królewskich w Hiszpanii, stanowiących część hiszpańskiego Dziedzictwa Narodowego.

Bezpieczny urlop w kamperze

Bezpieczny urlop w kamperze

Pandemia koronawirusa, która obecnie zajmuje umysły wszystkich, kiedyś się skończy. Nie od razu, ale będzie wygaszać się stopniowo. Mimo to jeszcze przez długi czas będzie wskazane, by zachować ostrożność i omijać duże skupiska ludzkie.

Góry Harz – podróż kamperem do świata tajemnic i legend

Góry Harz – podróż kamperem do świata tajemnic i legend

Położone w samym sercu Niemiec niewysokie góry Harz to podobno kraina czarownic. Kiedyś wierzono, że w Noc Walpurgi zlatują się na najwyższy szczyt Brocken i odbywają tam swoje sabaty. Stare tajemnice i legendy germańskie od wieków pobudzają wyobraźnię, inspirują artystów i przyciągają w ten rejon turystów i podróżników. Odwiedzają oni tysiącletnie kolorowe miasteczka o zabudowie z muru pruskiego, podziwiają średniowieczne kościoły i zamki cesarzy, wędrują szlakami wśród zielonych lasów. Dziś w taką podróż zapraszamy wszystkich miłośników kamperowych wypraw.

1234567
Zadzwoń do nas